PDA

View Full Version : apa de osmoza...



alecsblondu
10-09-2008, 23:02
Tocmai mi am luat un aparat de osmoza de la JBL .Am si un acvariu de 128 l - 4 discusi , 10 neoni, 2 asiaticus ampularia si pleco......As vrea sa stiu cum sa fac trecerea de la apa din acvariu la apa de osmoza si ce cantitate de apa de osmoza sa amestec cu apa de la robinet la schimburile partiale.Adica daca schimb 20% cita apa de osmoza si cita normala ce cantitati?

Andariel
10-09-2008, 23:17
In principiu ar trebui sa aduci apa la o duritate totala de 2-3 dGH. In ceea ce priveste calculul cantitatilor de apa, aplica regula de 3 simpla: din 1 litru de apa cu 0 dGh si 1 litru de apa de 20 dGh rezulta 2 litri de apa cu 10 dGH. Restul e aritmetica.

In ceea ce priveste trecerea de la apa dura la apa moale, la fiecare schimb de apa ( zilnic, saptamanal, etc....) scoti 30% din apa din acvariu si inlocuiesti cu apa de osmoza. Treptat vei ajunge la valoarea pe care o doresti si atunci vei putea pune apa preparata in prealabil.

steff
11-09-2008, 09:07
Alecs,

in primul rand, afla proprietatile apei de la robinet si ai sa vezi diferenta intre apa de la robinet si apa de osmoza. in felul acesta ai sa-ti dai singur seama ce cantitate de apa sa schimbi fara a produce socuri.
daca discusii tai sunt pui, ii poti lasa linistit intr-o apa cu un gh mai ridicat. chiar si un gh de 8-10 nu este o problema pentru ei. insa, atentie mare la ph.

daca urmaresti o apa moale pentru reproducere... aici situatia este cu totul alta.

grigoriedor
11-09-2008, 09:36
exact cum a zis si @steff nu gh conteaza ci ph
si eu am discusi si ii tin in apa cu gh 8-10
un gh de 4-6 le trbuie doar la depus