Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 22

Thread: Nelamurire Acvariu HomeMade

  1. #1
    Junior Member ValentinCT's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj/Câmpia-Turzii
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes

    Exclamation Nelamurire Acvariu HomeMade

    Buna Ziua ,

    Am o nelamurire , vreau sa imi fac un acvariu HomeMade din sticla de 6 , dar mai mare de 100 L .Este vre-o problema ca sticla este de 6 ? Exista o Capacitate maxima pt sticla de 6 ?

  2. #2
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Uite aici un calculator de rezistenta.
    Bagi dimensiunile acvariului tau, si-ti spune ce sticla e recomandata, iti arata un factor de siguranta si informatii despre greutatea acvariului gol, plin, plus volum.

    Poti modifica factorul de siguranta ca sa vezi cum iese calculul cu sticla mai subtire sau mai groasa decat ce recomanda calculatorul.
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  3. #3
    Junior Member ValentinCT's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Cluj/Câmpia-Turzii
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    SI daca nu asi respecta cerintele alea , cum asi putea sa fac sa fie OK ? Exista ceva intarituri sau armaturi , sau stiu eu ce ?

  4. #4
    User banat
    Join Date
    Oct 2009
    Location
    Deva,judet Hunedoara
    Posts
    783
    Post (Dis)Likes
    Exista,dar nu recomandam.
    Banuiesc ca stii ce riscuri iti asumi.....
    Se pot face intarituri longitudinale,colturile se pot imbraca in cornier etc etc....

  5. #5
    Base member Banzai's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Fukushima-3rd reactor
    Posts
    370
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by ValentinCT View Post
    Buna Ziua , Exista o Capacitate maxima pt sticla de 6 ?
    Exista o inaltime maxima, recomandabila pentru grosimea geamului pe care vrei sa-l folosesti.

    @kin - Am folosit respectivul determinator in urma linkului dat de tine. Este bun, poate chiar prea bun, insa ca sa te iei dupa el si sa faci un acvariu de 126 l, cu factorul de siguranta de 2,5 (default-safe) cu dimensiunile de 120x35x30 (in care 30 este inaltimea) cu geam de 4 mm, cum "recomanda " respectivul site, parca nu prea m-as incumeta.
    Cei ce nu pot sa-si aminteasca trecutul sunt condamnati sa-l repete - Santayana - Coda Bene Gesserit

  6. #6
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Daca recomanzi altul, sunt bucuros a-l baga la bookmarks, langa celelalte destinate acvaristicii.
    Daca nu, banuiesc ca nu ne ramane decat sa apelam la a-i intreba pe ceilalti cand vrem sa facem un acvariu, auzim pareri, vedem ce zic si site-urile, si mai bagam 1 mm de la noi, pentru siguranta

    Cei de la site-ul respectiv, din cate-am observat, pun accentul pe inaltime, nu pe volum. De exemplu la fostul meu bazin de 80l, 90x25x40, recomanda 5. Dar la unul cu volum mai mare, ca cel dat exemplu de tine, cu inaltimea de 30 (mai mica), recomanda 4.

    Cred ca cel mai bine punem 1mm de la noi, in plus de ce auzim
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  7. #7
    Member Tiutiu Liviu's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Motru
    Posts
    264
    Post (Dis)Likes
    ma bag si eu ca musca'n lapte... un crescator din oras de la mine, are acvarii facute din geam de 6 si de 200 l, care tin foarte bine! eu zic ca, daca sunt facute cum trebuie...tin, depinde foarte mult si de intarituri, si de locul in care il pui...

    Cu stima,
    Liviu

  8. #8
    Base member Banzai's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Fukushima-3rd reactor
    Posts
    370
    Post (Dis)Likes
    Mai feciorasi (si ma refer la ambii postatori) eu cu netul nu prea le am, ce stiu este ce am acumulat de-a lungul anilor si ce am citit de prin cartile din vechime.

    "Un crescator din oras" - cum sa-ti spun mai pe romaneste ca sa intelegi si nici sa nu consideri ca fac misto de tine, la acvariile alea se urmareste utilul si mai putin esteticul. In plus de asta, cind ai de facut 20 de acvarii pentru o crescatorie, te cam joci cu focul, intrucit economia facuta prin renuntarea la siguranta este substantiala. Pentru un acvariu "din casa", gindesti putin mai profund, te gindesti si cum ar fi sa le trimiti vecinilor de dedesubt un volum de apa egal cu cel al acvariului si multe altele.

    Eu doar va scot in evidenta anumite aspecte pe care eu le consider aproximativ adevarate, sau la limita jocului cu focul. Voi puteti sa le urmati sau nu, insa consider ca este de datoria voastra sa va informati din surse alternative si mai ales neinteresate in a va tepui, daca exagerez sau nu in detrimentul vostru.
    Cei ce nu pot sa-si aminteasca trecutul sunt condamnati sa-l repete - Santayana - Coda Bene Gesserit

  9. #9
    Admin retras Kin's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    Argeș
    Posts
    8,581
    Post (Dis)Likes
    Scuzele mele daca am lasat sa se inteleaga altceva, nenea
    Acvariul actual: Monaco (20l)
    Acvarii in trecut: Primul (80l), Ferma (160l), Lu (160l), Oakland (160l),
    Prichindel (25l) , Mini (15l), Pixel (160l),
    GONG (25l), AcvaLaJob (20l).

  10. #10
    Aquarium expert Alt_Razvan's Avatar
    Join Date
    May 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    4,519
    Post (Dis)Likes
    1. Recomandarile date de diverse site-uri nu va aduc niciun fel de garantii... Ei pot spune orice, dar nu iti vor da bani sa le zugravesti apartamentul vecinilor de sub tine.
    2. Nemtii de la MP/Eheim fac acvarii de peste 120L cu sticla de 6mm. Cu intarituri longitudinale. Deci tine.
    3. Va rog sa nu incercati sa divagati prea mult de la subiect.


Page 1 of 3 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •