Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 11 to 20 of 37

Thread: Ranforsare acvariu?

  1. #11
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    eu zic ca merge , dar de ce nu faci ce zice @LupulMoralist si eu.... masoara in unul din capete latimea (in partea de sus la buza acvariului cum s-ar zice ) si apoi masoara la mijlocul bazinului latiemea, si vezi diferenta de deformare, daca nu e foarte mare nu are rost sa te complici ca acvariul va tine, o poza cu lipiturile home made nu ar strica, sau macar o descriere, au bule de aer? camcati mm are stratul de silicon ?... desi ma gandesc ca daca e cumparat home made si nu a cedat la celalalt propietar o sa tina .
    Illegitimi non carborundum.

  2. #12
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    de ce va complicati viata cu acvarii lipite? mergeti in hornbach sa vedeti ce acvarii au si ce preturi bune. chiar nu merita un asemenea stres pt 20-30 lei in plus. parerea mea...

  3. #13
    Junior Member BercenarU's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    64
    Post (Dis)Likes
    Provenienta acvariului este cam "calu de dar, nu ...." . Totusi nu se zice daca grosimea ranforsarii trebuie sa fie de 6mm, mai groasa, mai subtire?
    Sunt si bule prinse mai mult pe inaltime.



    Poze mai bune nu am cum face acu
    Foamea ne apropie mai mult...

  4. #14
    Member aerosv's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Suceava
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Pentru a nu mai deschide alt post si sper sa se incadreze in categoria potrivita, am o nelamurire legata cu planeitatea la acvariile din comert.
    Stiu ca fundul acvariului trebuie să fie perfect plan si sa stea pe un material moale gen izopren sau polistiren, doar ca acvariul meu de 40L cumparat, sta pe o rama de plastic cu o diferenta de 5 mm pana la geam.
    Practic geamul nu atinge masa pe care este asezat si mi-e frica sa nu cedeze datorita substratului si a coloanei de apa.
    Sunt convins ca nu e singurul caz si majoritatea celor din comert care au prevazuta o rama de plastic la baza acvariului, sunt la fel.
    S-a intamplat sa crape fundul sau puneti ceva intre geam si masa?

    Multumesc si sper sa nu fiu offtopic, altfel rog un moderator sa-l mute!

  5. #15
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Pui polistiren intre fund si masa si nu o sa ai nicio problema. Sau pad special pentru acvariu
    dar este mai scump. Si polistirenul sau padul trebuie sa fie mai groase decat cei 5 mm ai ramei.

    O zi buna,
    Dragos

  6. #16
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by aerosv View Post
    Pentru a nu mai deschide alt post si sper sa se incadreze in categoria potrivita, am o nelamurire legata cu planeitatea la acvariile din comert.
    Stiu ca fundul acvariului trebuie să fie perfect plan si sa stea pe un material moale gen izopren sau polistiren, doar ca acvariul meu de 40L cumparat, sta pe o rama de plastic cu o diferenta de 5 mm pana la geam.
    Practic geamul nu atinge masa pe care este asezat si mi-e frica sa nu cedeze datorita substratului si a coloanei de apa.
    Sunt convins ca nu e singurul caz si majoritatea celor din comert care au prevazuta o rama de plastic la baza acvariului, sunt la fel.
    S-a intamplat sa crape fundul sau puneti ceva intre geam si masa?

    Multumesc si sper sa nu fiu offtopic, altfel rog un moderator sa-l mute!
    acvariile cu rama de plastic se aseaza pe suprafete dure, nu trebuie sa atinga nimic fundul acvariului. eu am acvariu de 126l luat din Hornbach si il tin pe o placa de polistiren extrudat (varianta dura), marginile acvariului se sprijina pe placa, dar fundul sta suspendat.

  7. #17
    Very high member LupuMoralist's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Bucur Obor
    Posts
    1,024
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by kirucd View Post
    Pui polistiren intre fund si masa si nu o sa ai nicio problema. Sau pad special pentru acvariu
    dar este mai scump. Si polistirenul sau padul trebuie sa fie mai groase decat cei 5 mm ai ramei.

    O zi buna,
    Dragos
    polistiren EXTRUDAT, nu expandat. mare atentie, nu va jucati cu lucrurile astea

  8. #18
    Aquarium expert kirucd's Avatar
    Join Date
    Dec 2011
    Location
    Bucuresti, Domenii
    Posts
    2,417
    Post (Dis)Likes
    Eu am un Eheim de 460 litri care are rama, exact cum ne spune colegul,
    am pus un pad de acvariu sub fund si nu sta deloc suspendat, e in pozitie de
    aproape 2 ani.
    Poate imi explici de ce fundul acvariului trebuie sa ramana suspendat? Eu cred
    ca nu e bine sa ramana suspendat, dar astept explicatia.

    O zi buna,
    Dragos

    LE polistirenul e bine sa fie extrudat, de acord, si grosimea lui trebuie sa fie putin
    mai mare decat cei 5mm ai ramei, nu dubla. Credeam ca se subintelege partea cu
    grosimea.

  9. #19
    Member aerosv's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Suceava
    Posts
    132
    Post (Dis)Likes
    Exact asta voiam sa zic, fundul acvariului sta suspendat iar toata greutatea este suportata de rama de plastic, fapt care mi-a creat unele emotii. Preventiv am pus un izopren intre geam si masa insa nu este eficient, spatiul fiind mai mare.
    Merci pentru lamurire, voi lasa asa cum este el deocamdata !

  10. #20
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    Juwel are acelasi sistem la geamul de fund si NU recomanda folosirea aquapad-urilor.

Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •