Page 206 of 217 FirstFirst ... 106156196204205206207208216 ... LastLast
Results 2,051 to 2,060 of 2165

Thread: liga pasionatilor de ciclide americane

  1. #2051
    High member vtibi's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Tg-Mures
    Posts
    626
    Post (Dis)Likes
    uitandu-te la ei a trecut si raceala -)

  2. #2052
    Junior Member hornetica's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes
    Buna din nou.Cred ca am luat ceva cand am gazduit niste sanitari de la cineva.In acvariul in care erau papagalul cu sanitarii am gasit niste urme sub nisip ca de viermi dar fara nici un vierme.A trebuit sa mut pestii ca sa fac curat pentru ca era prea mizerabila apa si nisipul de granulatie foarte mare.Cine I-a avut nu le-a schimbat niciodata apa in 3 ani ci doar a completat.
    Papagalul l-am mutat intr-un acvariu spital pana isi mai revine si sanitarii I-am luat eu pana isi cumpara omul un acvriu mai mare.
    Am observat asear in noul acvariu al papagalului viermii si cand ajung acasa s-au raspandit si-n acvariile mele prin sanitari si probabil apa in care erau,ca I-am acomodat usor.
    Acvaiile mele sunt ciclate,apa o schimb regulat si le dau si mancare putina chiar foarte putina in ultimele saptamani.
    Sunt niste viermisori mici care se plimba pe geam si sub nisip si au creat putina vata pe geamul acvariului.
    Dau upload la niste poze facute la papagal.Scuze pentru greselile gramaticale dar mi-a intrat un auto correct ceva si nu pot edita fara sa imi pape din alte caractere.




    Nu se vad prea bine dar poate va dati seama din descriere.Multumesc.
    Attached Images Attached Images

  3. #2053
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    foloseste argudol, ar trebuii sa scapi din prima de viermi

  4. Likes hornetica liked this post
  5. #2054
    Junior Member hornetica's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes
    Mersi.Am incercat decat intr-un acvariu cu mycopur ca il aveam si scria ca e si pentru viermi si tot miscau ai dracu.Fac schimb de apa, bag carbune sa mai filtreze si cam la cat timp pot sa adaug si argudolul?

    Pff nu se mai gaseste nici pe pagina producatorului.Cu ce il pot inlocui?
    Last edited by hornetica; 19-01-2015 at 16:02. Reason: extra

  6. #2055
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Campulung Moldovenesc
    Posts
    265
    Post (Dis)Likes
    da, intre timp l-au redenumit aradol sau cam asa ceva, daca nu gasesti foloseste verde de malachit

  7. Likes hornetica liked this post
  8. #2056
    Base member AdiC's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    398
    Post (Dis)Likes
    Cam asa arata viermii?


  9. #2057
    Junior Member hornetica's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes
    Nu.Sunt minusculi.Nici nu ii observi daca nu te uiti atent si cu o lumina.Ca o ata alba care se misca.Am observant ca trag spre incalzitor ca si-au format o vata cu niste pudra galbena,cred ca sunt oua.Am mai vazut unul iesise din apa si se misca rapid ca un spermatozoid:P.Astia par mai mult ca niste melcisori.
    I-a observant o prietena care a avut si ea. Mi-a zis ca n-a scapat de ei pana nu I-au murit pestii si pana nu a spalat totul cu clor,ca tot reveneau.Ea zice ca full dezvoltati nu aratau asa.Se pastreaza lunguieti,subtiri si albi.

  10. #2058
    Base member AdiC's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    398
    Post (Dis)Likes
    Incearca sa le faci o poza cat mai clara..

  11. Likes hornetica liked this post
  12. #2059
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Bucuresti/Pantelimon
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Cred ca e vorba de nematode. Sunt foarte subtiri, albi, aproape de neobservat iar cand inoata in masa apei se strang si se intind formand un soi de litera S?
    Mie mi-au aparut cand am avut acvariul la ciclat, numai cu pomacea. Sunt inofensivi, au disparut imediat ce am bagat cory. I-au servit ca pe o delicatesa.

  13. Likes hornetica, laur_hunter liked this post
  14. #2060
    Junior Member hornetica's Avatar
    Join Date
    Jun 2014
    Location
    BUCURESTI
    Posts
    40
    Post (Dis)Likes
    Culmea ca erau ciclate.Mancare le-am dat o data la 2 3 zile si f putina ca nu am stat pe acasa.Aspiratorul il bag saptamanal.Sunt si imposibil de fotografiat,fiind asa de mici.Ma risc cu deciclarea acvariului si o sa bag tratament.Pestii mei inca nu par afectati,papagalul in schimb era apatic rau,inotatoarele distruse in special cea de sub, in spate.Probabil si din cauza conditiilor inumane in care a stat.Va tin la current daca a functionat.Multam:*

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •