Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11

Thread: tetratec ex1200 probleme, caut alt filtru intern

  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti - Militari (Metro)
    Posts
    142
    Post (Dis)Likes

    tetratec ex1200 probleme, caut alt filtru intern

    Am un filtru Tetratec EX1200 si azi a curs pt prima data in 5 sau 6 ani, nu mai stiu exact. Dupa cate am citit sunt chiar norocos. Problema e ca nu eram acasa cand s-a intamplat, noroc ca am lasat acasa copilul si bunicii au venit sa vada de el, ca altfel.......
    In fine, ce nu inteleg eu cum naiba curge fara sa-l desfac, fara sa umblu la el, asa pur si simplu a inceput sa curga. L-am demontat si nu are nicio garnitura rupta, am pus furtunele pe direct, am uns oring-ul de la capac cu glicerina si tot curge, nu mai ramane decat sa-i schimb acest oring. Citind pe forum am observat ca si alte filtre externe se comporta la fel, adica curg cand iti e lumea mai draga, asa ca ma gandesc sa imi iau filtru intern ( deja am 4 placi de parcet distruse), nu de alta, dar nu vreau sa plec la munca si cand ma intorc sa gasesc casa plina de apa.
    Intrebarea e ce filtru sa-mi iau. Am acvariu de 180l, cu africani in el. Vreau neaparat filtru intern, dar care sa fie la fel de eficient ca Ex1200 si la fel de silentios.

  2. #2
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Eficienta unui filtru intern nu poate fi comparata cu a unui filtru extern, mai ales in cazul tau, avind bazinul populat cu ciclide. Iti sugerez un filtru similar gen;Jbl 1500 sau 1501, Eheim 2073, Fluval FX 5 sau "celebrele " DIY din teava de Pvc
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

  3. #3
    Aquarium expert cristi_ionescu_79's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti - Drumul Taberei
    Posts
    4,723
    Post (Dis)Likes
    Si io mi-mic, dar la tucradio-acvariu everyday e BlackFriday .....
    - Dennerle - Giesemann - SunSun - Sera - EasyLife - Aquili - JBL - Dupla - Shirakura - NLS - VIMI - Kent Marine - Hydor - Prodibio - Seachem - Tropica - Hikari - Salty Shrimp - Jebao

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti - Militari (Metro)
    Posts
    142
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post
    Nu stiu cat de fiabile sunt precum le lauda unii. Stiam de ele, dar din moment ce sunt patit, de unde stiu eu ca atunci cand ma intorc acasa nu gasesc toata casa inundata.
    Deci nu mai vreau filtru extern, vreau unul intern de putere mare, gen 1500 litrii pe ora si silentios

  5. #5
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Ossiris View Post
    Nu stiu cat de fiabile sunt precum le lauda unii. Stiam de ele, dar din moment ce sunt patit, de unde stiu eu ca atunci cand ma intorc acasa nu gasesc toata casa inundata.
    Deci nu mai vreau filtru extern, vreau unul intern de putere mare, gen 1500 litrii pe ora si silentios
    Filtre interne de putere mare exista, la preturi destul de mari, dar nu la fel de eficiente ca filtrele externe si mai ales folosite in acvariile cu ciclide africane.Un exemplu :

    - http://www.shopmania.ro/acvaristica/...-200-104043092

    Eu cred ca ce sa intamplat poate fi considerat un accident peste care se poate trece, cu grija faptului ca nimic nu este vesnic si din cand in cand trebuie sa mai facem o revizie pentru a inlocui unele componente, doar pentru linistea si confortul nostru.
    Sau o varianta mai costisitoare, ar fi construirea unui acvariu cu un sistem de filtrare integrat, asezat pe spatele acvariului, un exemplu :












    Acest tip de bazin are un volum brut de filtrare de 40 litri, si cel putin 25 litri net.Nu incape indoiala ca nu ar face fata in cazul populari cu ciclide, sau orice alt tip de acvariu, dar totusi este un acvariu, iar cand este vorba de accidente ne putem gandi ca daca nu curge canistra se poate crapa acvariul.
    O seara buna Ossiris !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  6. #6
    Senior Member roshadow's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Location
    Bucuresti - Filaret
    Posts
    1,860
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by cristi_ionescu_79 View Post

    Am modelul HW-302 de peste un an. Functioneaza perfect si nici nu se poate spune ca l-am ingrijit ! Am curatat in el un pic cind nici nu mai pompa apa si a luat viteza instantaneu!
    Sa va manince "rechinii" din acvariu !

  7. #7
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Bucuresti/Pantelimon
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Ossiris View Post
    Deci nu mai vreau filtru extern, vreau unul intern de putere mare, gen 1500 litrii pe ora si silentios
    Cu ce te incalzeste ca ai pompa de 1500 l/h, daca nu ai spatiu suficient pentru materialul filtrant? Apa aia o sa vajaie printr-un buretel si 5 bile poroase si te alegi doar cu filtrare mecanica.... biologica pauza.

  8. Likes aLLLx liked this post
  9. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti - Militari (Metro)
    Posts
    142
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by roshadow View Post
    Am modelul HW-302 de peste un an. Functioneaza perfect si nici nu se poate spune ca l-am ingrijit ! Am curatat in el un pic cind nici nu mai pompa apa si a luat viteza instantaneu!
    Al meu a functionat perfect, fara scaderi de debit mai bine de 5 ani, si nici picatura de apa scursa, asta pana acum cand trebuie sa schimb trei placi de parchet + standul pe care sta acvariul.


    Stiu ca un filtru intern nu poate sa faca ce face unul extern, dar nici de surprize neplacute nu mai vreau sa am parte.
    Filtrul intern il vreau exact pentru o filtrare mecanica buna si pentru o circulare buna a apei, pt oxigenare pana la urma. Acest filtru vreau sa fie unul foarte silentios, pt ca dorm cu el in camera.

  10. #9
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Eu iti sugerez atman at 883 umplut full cu material filtrant biologic de foarte buna calitate.

  11. Likes dandumitru liked this post
  12. #10
    Member adi3000's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti-Brancoveanu
    Posts
    150
    Post (Dis)Likes
    Toate filtrele externe curg la un moment dat. La Tetratec trebuie sa desfaci suruburile de la capac si sa sigilezi cu silicon de acvariu pompa manuala de amorsare sau sa-i schimbi garnitura. Asta e cea ce pica prima deoarece are garnitura moale ca sa se poata misca usor. Sau sa schimbi garnitura ei. Eu iti recomand sa pui silicon deoarece se poate amorsa si fara pompa.
    Adrian
    Bucuresti

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •