Page 11 of 46 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast
Results 101 to 110 of 456

Thread: Unul din iazurile mele.

  1. #101
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    precum ziceam mai sus syso este banat o luna de zile. dupa asta vedem daca a invata ceva. asadar si prin urmare nu toleram asa ceva.

  2. #102
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2012
    Location
    Medias
    Posts
    78
    Post (Dis)Likes
    In limba japoneza, "Koi" semnifica dragoste, afectiune, astfel incat acest peste este considerat simbolul prieteniei, iar in celelalte tari ale Extremului Orient si a bunatatii.

    11 pagini de jigniri si certuri inutile, serios?????

    Pacat ca in aceasta sectiune s-au implicat oameni pentru care am un deosebit respect pentru cunostintele lor si pentru ce au realizat in acvaristica, si aici ma refer in special la @Kirucd.
    “Este greu oricărui acvarist interesat de ciclide să aprecieze o specie mai mult decât Pseudotropheus demasoni. “ Greg Steeves

  3. #103
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Acestia sunt o parte din masculii opriti de mine .



    superjaponezi

  4. #104
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    niste pesti cu burta

    Last edited by syso; 28-05-2013 at 20:51.

  5. Likes juweltrigon190 liked this post
  6. #105
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    un exemplar reusit .45 cm 24 luni superrrslim mascul cu megaburta din productie locala
    a ramas saracul la 20 de cm nefiind din singapore




    alti burtosi ramasi mici dupa cum ne spuneau stirile protv

    platinum ogom 24 luni 45 50 cm

    Last edited by syso; 29-05-2013 at 22:41.

  7. #106
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Dupa cum va spuneam acum ceva timp am mai adaugat la muticameralul gravitational 400 de litri de bile de argila in ultima zona.
    acum setupul este 30 de perii, circa 16 17 coli de japan mats de 2000x1000x38 , 400 de litri de bile de argila , o pompa de 40000 l/h precum si o pompa de aerare hailea aco 500 cam zgomotoasa. toate acestea se afla in filtru .Ar mai fi loc pentru circa 4-500 de litri de material filtrant:::.



    rezultatele.

    cu o hranire usoara in timpul primaverii si un stoc de 130 de koi 40+





    cum sezonul a inceput s-au mai rarit din ei si am inceput hranirea intensiva.
    aceasta se face la capacitate de 50% din necesarul de hrana pentru cei 35 de koi pe care imi propun sa ii cresc intensiv indoor in acest bazin anul acesta.
    cantiatea de hrana zilnica pe care le-o ofer acum este de 1kg pe zi iar cind apa va atinge 24 de grade va fi de 2 kg pe zi.

    pentru a nu ingrasa peste masura acesti pesti am mai adaugat pe linga curentii de retur creati de pompa de 40000 l/h si un aerator de 7000l/h special destinat crearii de curenti puternici in bazin.

    unele dintre titularele iazului

    kohaku femela 44 cm target 60 cm


    sanke femela 45 cm target 60 64 cm



    le.1 buretii sunt cristal clear ei fiind utilizati exact ca in eric sistem cu megaaerare in filtru.

  8. #107
    Member
    Join Date
    May 2008
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    138
    Post (Dis)Likes
    Foarte fumos. Si eu am facut acum un filtru de 4x1x1 m. De unde ai procurat materialul filtrant si la ce pret?

  9. #108
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    @profetu .am ceva japan mats de vinzare si niste k1 la pret corect.


    Dupa cum spuneam anterior pe forum preferind sa platesc materialul filtrant si nu ambalajul am mai facut un mic update la filtrul multicameral alimentat gravitational.De aceasta data am implementat un sistem de tip nou in vechitura de multicameral .Va spuneam ca ambalajul duce asa ca am confectionat aproape gratis o incinta in spatiul ramas neutilizat in care am introdus k1 media si a rezultat un micut moving bead filter cu volum filtrant cit un nexus 300.incinta este paralelipipedica foarte usor de curatat se scoate usor din filtru putind fi curatata cu jetul sub presiune in doar citeva minute.


    sa vedem si varianta finala


    LE.1

    Astazi am achizitionat niste gosanke de pe piata locala.
    ceva kohaku sanke , citiva higoi.
    mi-e foarte teama ca nu vor creste mai mult de 20 25 de cm si vor face niste burti infernale.

    just for fun

    Last edited by syso; 02-06-2013 at 20:10.

  10. #109
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Astazi mi-a sosit si mincarea pe anul acesta.

    pentru doritori o sa afisez 2 poze cu continutul celor doua tipuri de mincare pe care le voi folosi anul acesta.


    aceasta este o hrana speciala pentru koi cu wheatgerm pe care o folosesc in combinatie cu a alta supermincare destinata cresterii rapide.




    e cam foarte scumpa dar face treaba.

  11. #110
    High member
    Join Date
    Sep 2011
    Location
    Timisoara
    Posts
    656
    Post (Dis)Likes
    Din ciclul platim ce trebuie (materialul filtrant) si ne utilizam mintea va prezint ultimul update al filtrarii multicamerale a iazului propriu.

    In ce consta acest update?. Pai am ales sa suplimentez foarte mult filtrarea mecanica introducind la inceputul filtrarii o noua incinta dupa periile de prefiltrare.
    Ceva banal, ieftin si usor de curatat dar foarte eficient.
    principiul este acelasi al circulatiei apei orizontal in bloc cum explicam anterior, interpunind in cursul riului din beton un material filtrant.
    este acelasi ca la sistemele de filtrare bead filter, nexus ,etc doar ca utilizeaza circulatia pe orizontala, gravitationala a apei, aceasta fiind de departe cea mai eficienta metoda la ora actuala.

    Am sa incerc sa va arat filmat cam ce mentenanta colosala si greoaie este pentru curatirea sistemului de filtrare.
    Totodata veti vedea si investitiile colosale necesare , automatizari, tevi , manete ,tehnica, etc necesare.

    In acest filmulet veti vedea operatiunea de bubble wash si backwash si ce mai doriti.))))


    Dupa acesta greoaie operatiune ce dureaza 3 -5 minute urmeaza reinundarea filtrului care si ea dureaza cam 2 minute sa zicem.



    cam gata cu dotarile din multicameral.

    urmeaza sistemul bakki shower care va fi montat in capatul sistemului cind exista ceva banuti disponibili.

    totul s-a facut pe masura ce au existat bani.bine ca am avut unde sa bag materialele

    La momentul actual multicameralul contine 300 litri k1, 400 litri bile de argila, 16 sau 17 coli de burete japonez 2x1x3,8 si circa 30 de perii.

    SUPRAFATA DESFASURATA A ACESTOR MATERIALE ESTE X , AERAREA ESTE DE X ORI MAI MARE DECIT IN ALTE SISTEME DE FILTRARE PRESURIZATE ,GRADUL DE UTILIZARE A METERIALULUI FILTRANT ESTE DE 80% , RAMINE DOAR SA CALCULAM CITA MINCARE SE POATE DA
    Last edited by syso; 20-06-2013 at 16:48.

Page 11 of 46 FirstFirst ... 91011121321 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •