Results 1 to 3 of 3

Thread: analiza conditionere schimb apa acvariu

  1. #1
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes

    analiza conditionere schimb apa acvariu

    Salutari tuturor!

    De ceva timp ma gandeam sa fac eu o analiza detaliata pentru conditioneri folositi la schimbul de apa.....avand in vedere ca multa lume ii foloseste. Sunt colegi care nu ii folosesc si nu este nicio problema.

    Asa ca, atasez o analiza cu cei mai importanti conditioneri de pe piata, unde am exemplificat dozajul necesar pt 200L de apa cat si pretul aferent pt 1ML de conditioneri cat si pretul aferent pentru dozajul la 200L de apa.
    Primele locuri ca si raport pret/calitate/dozaj sunt Seachem Prime, Amtra Care si Aquaforest AF Water Conditioner.
    Dintre cele 3 Amtra Care este cel mai ieftin comparand cu dozajul necesar, apoi urmeaza Seachem Prime si apoi Aquaforest, dar la Aquaforest este rentabil doar daca se cumpara solutia la 2000ml.
    Eu personal folosesc Seachem Prime de destul de mult timp si nu am avut probleme.....dar am sa incerc acum si Amtra Care. Daca are cumva cineva pareri despre Amtra Care ar fi util sa le adauge aici la aceasta postare (pe site ul oficial Amtra nu am gasit informatii).

    Astept pareri si sugestii de imbunatatire.
    Attached Files Attached Files
    Last edited by alinutz29; 30-06-2021 at 15:36.
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  2. #2
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Am studiat mai mult si se pare ca Amtra Care are dozaj de 10ml la 40L de apa iar JBL Biotopol Plus are dozaj 8ml la 128L apa.......deci s-au schimbat calculele

    Am refacut calculele si se pare ca pe primul loc ramane Seachem Prime apoi urmeaza Aquaforest si JBL Biotopol Plus.

    Rog moderatorii sa puna acest fisier si in prima postare si eventual sa ma lase sa editez postarea initiala.
    Attached Files Attached Files
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

  3. #3
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Atasez ultima varianta, am mai adaugat Clorocid si Seachem Safe. Ambele foarte ok ca si raport pret/dozaj, dar si calitate (cel putin la Seachem).
    Pe acest forum nu poti adauga fisiere .xlsx (versiune noua de excel) asa ca am facut fisierul xls si l-am adaugat, dar au disparut comments, din pacate
    Attached Files Attached Files
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •