Results 1 to 2 of 2

Thread: Upgrade acvariu

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2021
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes

    Upgrade acvariu

    Salutare,

    Fiul meu a primit acum cateva luni un acvariu mic, mic, 12l cu 2 guppy si 2 sanitari, echipat insa cu de toate, filtru Eheim pickup 45, lampa LED 40x300mm, 8W, termometru etc.

    L-am plantat cu Egeria Densa, ciclat si am achizitionat si 2 melci Neritina Zebra care fac o curatenie de minune.

    Am descoperit in acest timp ca ne place amandurora si am vrea sa facem un upgrade la un acvariu mai mare, dar nu foarte mare, ideal ar fi sa putem refolosi echipamentele actuale + mici investitii in substrat si plante, respectiv ma orientez spre un acvariu de 45l, (50 x 30 x 30) insa as avea nevoie de sfaturile voastre vizavi de procesul de transfer al pestilor, plantelor si echipamentelor.

    In primul rand, planul nostru este fezabil ?
    Daca da, va rog cateva indrumari vizavi de pasii pe care ar trebui sa ii urmam.
    Mentionez ca acum pe fundul acvariului este doar un pietris cu o granulatie de 2-5 mm, practic nu il putem numi substrat, iar plantele sunt fixate cu agrafe si greutati.

    Va multumesc frumos,

    O zi placuta tuturor !

  2. #2
    Base member alinutz29's Avatar
    Join Date
    Dec 2009
    Location
    CLUJ NAPOCA
    Posts
    397
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit! E super ca te ai gandit sa treci la un acvariu mai mare.

    Pentru noul acvariu vei avea nevoie de un substrat de 1-2mm....eu as zice sa mergi pe nisip cuart ceva de culoare naturala.
    Cateva idei aici: https://www.nevertebrate.ro/nisip-du...mm-10-kg-31052
    https://www.nevertebrate.ro/nisip-de...ite-10kg-17165

    Filtru ar mai trebui inca 1 pe langa cel actual....in viitor. As lua ceva de colt de la Eheim: https://www.nevertebrate.ro/filtru-i...160-2207-33545 si poti pune in el si material filtrant biologic gen seachem matrix sau sera mini siporax.
    Lampa LED poate ar merge pentru inceput pt plante easy. O sa vezi pe viitor.

    Cu mutarea faci asa:
    1. Cumperi ce ai nevoie pentru noul acvariu: Substrat si ceva plante....plus 1 lemn frumos si cateva roci vulcanice frumoase. Recomand sa iei si ceva bacterii de start...gen prodibio digest, seachem stability, easy life easy start etc.
    2. Aranjezi noul acvariu. DAca iei si un filtru nou pt noul acvariul atunci lasi noul acvariu cu apa proaspata la ciclare 3-4 saptamani.
    3. Daca nu cumperi al doilea filtru atunci pui apa din acvariul actual in noul acvariu si completezi cu apa de la robinet....adaugi bacterii. in acelasi timp muti si pestii si melcii.
    5. Folosesti bacterii de ciclare macar 1 saptamana.
    Acvariu 450L,Temp:25,Filtru 2xEheim 2080,Nisip Cuart 0,8-1mm,cioate.Pesti:3 manacapuru F2+6 pinoy,25 neoni rosii,20 cory,15 ancistrusi&Luri,melci neritine/asasini/substrat;3 Acvarii 54L cu creveti crystal red PRL+Blue dream+red cherry,melci,moss,microsorum etc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •