Salut! Vreau sa spun in primul rand ca sunt incepator in acvaristica si am dat de site-ul acesta prin intermediul Nevertebrate.ro in urma achizitionarii unor plante acvatice de la ei.

Inainte de a incepe o sa precizez fiecare pas facut de la
inceput, deci daca se lungeste destul de mult postarea este din cauza ca imi doresc sa fie totul inteles.

Bun, sa incepem. Dupa ce am primit primul acvariu de ziua aniversara am zis sa nu il las gol si sa ma apuc de treaba. M-am documentat in privinta acvaristicii si pasii care trebuie urmati in a putea avea niste pesti sanatosi intr-un acvariu. Bineinteles ca eu am vrut ca acvariul sa aibe si plante naturale in el. Lasand asta la o parte acvariul se numeste BOYU EM-400 de 45 de L venit cu filtru, termometru si lumina led (careia nu am putut sa ii vad puterea, doar consumatia de 5 W). Avand in vedere ca aveam filtru deja si am vazut ca prin mecanismul lui este usor de curatat buretele am zis sa nu iau altul, plus ca am vazut ca are 290 debitul si din cate am citit ar fi ok pentru marimea acvariului. Am luat o punga de substrat de 5kg amtra pro nature alb (granulatia e medie nu stiu exact cat e) si am mai luat substrat negru de la petstore-ul din oras de 1kg. Stiind ca vreau sa pun si plante am luat si o punga de pamant pentru plante JBL Aqua basis plus. Am luat un incalzitor un mincioc si un sifon. Am comandat de la baietii de pe Nevertebrate.ro gazon monte carlo, Microsorum petite, Ludwigia Red, Apogenton Ulvaceus si Limnobium Laevigatum dar si un set de 50 de teste de apa 6 in 1 Dennerle. Cat timp am asteptat sosirea comenzii am cumparat o bucata de lemn tratat de la petstore si am luat cateva pietre si le-am fiert bine dupa care le-am aranjat pe toate in acvariu, bineinteles cu pamantul pentru plante pus primul apoi substratul (cum scria si pe punga: 2 cm pamantul plantelor si apoi 5-8 cm substrat). Dupa ce au sosit plantele am udat putin substratul sa le pot infige in substrat, iar microsorum-ul l-am agatat de lemn cu fir de pescuit. Dupa ce am pus plantele am inceput sa torn apa usor de la robinet la temperatura camerei pana l-am umplut (aici au inceput chinurile: lemnul s-a ridicat din substrat si a inceput sa pluteasca si a trebuit sa il leg si pe el de niste pietre sa poata sa stea la fund). Dupa ce era plin cu apa acvariul am pus substanta de declorinare Tetra Aqua Safe apoi am pus si o pastila Microbac direct in masa apei. Am pus in fiecare zi inclusiv din ziua aceea cate un ml de CO2 Easycarbo.

O sa pun si cateva poze in ordinea zilelor ciclarii (ciclarea a inceput de joi, 7 ianuarie 2021) pentru claritate (nu am pozat acvariul chiar in fiecare zi) (nu stiu de ce nu ma lasa sa postez imagini asa ca le-am pus sub forma de link)

http://imgur.com/gallery/aHX1FrC
-aici sunt toate pozele fara cea de astazi

http://imgur.com/gallery/Wsq8MmP
-aici este poza de astazi, 13 ianuarie 2021

Ciclarea:
In fiecare zi am facut teste apei si mi-a iesit asa: apa era declorinata ph-ul s-a dus undeva intre 6.8-7.2, nitriti si nitrati nu am avut deloc pana acum, iar singura problema constanta a fost duritatea apei care a fost in primele zile GH-21 grade germane si KH-15. Cum am mai spus si in descrierea pozei, in ziua a 3-a am adaugat fertilizant plantelor JBL Ferropol si le-am pus o doza de o saptamana deoarece am inteles ca e bine sa le dai plantelor pentru a se dezvolta ok plus ca observasem ca monte carlo-ul avea frunze albe.Tot din ziua a 3-a am adaugat putina mancare (ce-i drept nu in toate zilele, cred ca o data pe zi in doua zile) Din cauza duritatii apei am facut un schimb de apa in a 5-a zi de 30% cu apa de cumparat testata care avea ph neutru si duritatea 7.Dupa ce am testat-o din nou la o zi dupa duritatea ramasese cam la aceeasi valoare, probabil scazuse putin la 20 sau 19. In timpul primului schimb de apa am curatat si buretele filtrului in apa din acvariu tocmai scoasa(ceea ce nu stiu daca am facut bine, dar buretele era foarte maro si cum al meu e cam subtire am zis sa il curat). De atunci nu am mai facut nici un schimb de apa si nici curatare a filtrului.

Astazi scriu pe forum pentru ca am obvservat ca apa a inceput sa se inverzeasca ca in ultimul link (tin sa precizez ca eu am tinut lumina aprinsa in acvariu in primele 2 zile non stop apoi am tinut-o de la 9 dimineata pana la 10-11 noaptea). Ce vreau sa spun cu astea poate va intrebati. Ei bine ce fac mai departe ca nu stiu daca sa mai fac un schimb de apa, nu stiu daca am procedat corect si nu stiu cand s-ar termina ciclarea pentru ca nitriti si nitrati nu am avut deloc, ce-i drept abea maine cum s-ar spune se incheie prima saptamana de ciclare.

Oricum sunt inarmat cu rabdare si daca mai sunt chestii de facut sunt dispus sa le fac pentru daca le-am facut pe asta si mi-am batut capul atata o sa o fac in continuare (nici nu m-am mai gandit la pesti pentru ca vreau ca plantele sa fie ok si mediul acvatic si apoi ma mai gandesc si la pesti). Multumesc anticipat pentru ajutor, iar daca am facut greseli sa ma anuntati.