Results 1 to 5 of 5

Thread: Valori ridicate GH / KH / pH

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes

    Valori ridicate GH / KH / pH

    Salut!

    In urma masuratorilor realizate pe apa de la retea am inregistrat urmatoarele valori:

    GH - 13
    pH - 8 - 9 test Tetra si 8.5 cu pH metru digital
    KH - 15!

    Avand in vedere ca bazinul (180l net, 100x40x45) intentionez sa-l populez cu specii care prefera climatul acid (Paracheirodon axelrodi, innesi, simulans, corydoras) si ca mi-am propus sa cresc si plante ceva mai pretentioase care necesita un kh redus, ma vad nevoit sa diminuez valorile mentionate mai sus pana la o valoare optima (aprox. 5.5-7 max pH, 3-4 KH). Masurile pe care le-am identificat pana acum sunt:

    1). injectie de CO2 - tinand cont de valoarea mare a KH-ului, deci de capacitate foarte mare de buffer, nu stiu cat de mult pot sa aduc valorile la valoarea dorita. Injectia de CO2 se va realiza, dar nu cred ca o sa fie suficient.
    2). folosirea turbei - iarasi, nu cred ca e de ajuns plus ca cel mai probabil va duce la o colorare a apei si personal nu imi doresc.
    3). folosirea unei instalatii de osmoza - din pacate spatiul nu imi mai permite si instalarea unui astfel de filtru. Plus ca nu stiu daca as fi in stare sa ``jonglez`` cu apa din acvariu plus cea osmozata in asa fel incat sa ajung mereu la o valoare constanta optima. Intervin apoi si variabile care tin de cost, de marimea relativ mare a acvariului etc.
    4). folosirea de solutii de diminuare a KH-lui / pH-ului. Conform unui producator, se pot scadea 2 grade KH pe zi, asta ineamna ca pentru a ajunge la o valoare de 3 imi tb 6 zile iar deja in a 7-a tb sa fac schimbul de apa pe care la randul lui tb sa il calibrez. Nu stiu cat de fezabila este varianta aceasta pe termen lung dar daca nu exista alte solutii ma vad nevoit sa o folosesc.
    5). ultima varianta este folosirea in cadrul filtrarii a rasinilor schimbatoare de ioni. Am gasit urmatorul produs, sper sa nu fie considerata reclama, dar e singurul pe care l-am gasit. https://www.aquariumprest.ro/medii-f...r-softner.html.

    Nu am gasit informatii legat tipul ionilor schimbati, dar cel mai probabil este vorba de ioni de sodiu.

    A mai folosit cineva produsul acesta sau produse similare? Este safe pentru pesti/plante? Produsul este marketat ca un fel de burete ca retine metalele grele, calciul, magneziul, fierul, cuprul in exces din coloana apei. Sunt cumva sceptic si ma gandesc ca nu cumva sa intre si peste necesarul de minerale al plantelor. Nu imi doresc sa absoarba tot calciul si magneziul din apa si in mod sigur nu imi doresc sa apara carente de fier.


    Multumesc frumos!

    Razvan

  2. #2
    High member solomonking's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucurestil
    Posts
    617
    Post (Dis)Likes
    ...ai putea folosi cu brio solutiile 1 si 4 (impreuna!!)...teoretic te poti duce la ce valori vrei! Chiar si asa...cu un reactor bun de co2 (extern) poti tine ce Kh/Ph iti doresti!

    Pe de alta parte...ce plante pretentioase ai in vedere? pt ca mi-a spus o "vrabiuta" ca orice creste si in low tech!
    puterea exemplului la nivel de individ conteaza!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    Multumesc de raspuns!

    Intre timp am dat drumul ciclarii dupa ce am pus 16l de substrat Platinum Soil (stiu, insuficient. O sa fie putin complicat sa mai adaug macar 4l). Am mai adaugat si niste plante ca sa mai preia din excesul de nutrienti, cu toate ca nu o sa fie o sa fie suficient, stiu. Pana acum am pus niste Cryptocoryne, Valisneria, Anubias, Ludwigia si un fir de Alternanthera reineckii. Am adaugat 2 Cory Panda si 2 melci asasini.

    Ideea e ca am facut niste masuratori din nou, de data asta direct cu apa din acvariul, dupa ce l-am amenajat. Noile valori:

    PH - 7.2
    KH - 8-9
    GH - 11

    Mi-a ajuns si rasina schimbatoare de ioni pe care am prezentat-o la punctul 5 dar momentan nu am introdus-o in filtru.

    Intentionez sa introduc pe viitor plante ca Staurogyne repens, Hemianthus Callitrichoides Cuba, Eleocharis parvula + acicularis, Blyxa japonica, Rotala Wallichii, Pogostemon Erectus, Pogostemon helferi etc.

    Cum spuneam intentionez sa achizitionez si o instalatie completa de CO2 (deocamdata m-am hotarat la un sistem complet de la nevertebrate, dar sunt super deschis la alte idei) si cred ca trebuie sa suplimentez si lumina. Deocamdata am o lampa Dennerle Trocal 48W / 5500k / 4480 lumeni deci nu cred ca e suficient, e cam la limita. Mai mult, parca as urca putin si temperatura de culoare in asa fel incat sa ajung pe la un 6000-6500K. M-ar ajuta foarte mult o idee in acest sens. Sa mai adaug inca o lampa sau eventual un neon?

    Multumesc inca o data pentru raspuns.


    Razvan

  4. #4
    High member solomonking's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucurestil
    Posts
    617
    Post (Dis)Likes
    ...pai, Staurogyne repens, Hemianthus Callitrichoides Cuba, Eleocharis parvula + acicularis, Blyxa japonica, Rotala Wallichii, Pogostemon Erectus, Pogostemon helferi nu sunt niste hiperplante care sa iti faca probleme atat de mari incat sa tot verifici ph/kh/gh...daca te apuci si mai sapi pe net ai sa vezi ca asa e.
    Iar legat de sistem...nu e obligatoriu sa iei de undeva (aici mai refer la orice furnizor consacrat)...poti sa combini in mod avantajos...butelia de pe net, obligatoriu in perioada de revizie valabila (olx, forum de acvaristica, grupuri de FB axate pe asa ceva) si un reductor nou (neaparat) de la orice furnizor mai sus amintit!
    Legat de lumina...nu as sari la mai mult...lasa cum ai...formeaza-ti mana pe plante...apa...tot sistemul in sine...si cand te gandesti sa te "extinzi" atunci iei lampa mai mare.
    Fereste-te de suprapopularea acvariului si mai degraba ia un filtru extern mai mare (daca deja nu ai).
    puterea exemplului la nivel de individ conteaza!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Iasi
    Posts
    3
    Post (Dis)Likes
    Stiu ca de obicei tind sa se lungeasca in inaltime daca nu au suficienta lumina, mai ales Helferi. Dar oricum deocamdata am sa incerc asa, nu mai suplimentez cu lumina. Si asa probabil am ditamai surplusul de nutrienti de la Platinum soil in coloana apei. O sa fac un schimb de apa de vreo 30-40% in vreo 2 zile.

    Filtru am un Oase 350 BioMaster Thermo pe care l-am umplut in totalitate cu Seachem Matrix si mai am un saculet de 100g purigen pe care l-am scos. Bureti am doar in prefiltru, 3 din 4, sau 4 din 5, nu mai tin minte. Rasina nu m-am hotarat inca daca sa o mai pun sau nu, am sa vad cum evolueaza parametrii apei in perioada urmatoare.

    Mersi fain de sfaturi!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •