Results 1 to 2 of 2

Thread: Hello după 3 ani

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2015
    Posts
    39
    Post (Dis)Likes

    Hello după 3 ani

    Va salut pe toti. De vreo 3 ani aprox nu am mai postat nimic. Am avut un acvariu de 130 l cu ciclide... Este un post despre el cu muuulte întrebari si raspunsuri pt care multumesc înca o data... Acum vine problema. M-am mutat din Timisoara în Valea Jiului.. Orasul de bastina Petrosani de aprox 2 ani. (apropo exista ceva acvarist din zona pe aici?????) A aparut o goanga dulce în viata mea.. Si m-am decis sa repun în functie acvariul. La plecarea din TM am donat pestiucii unui vecin si restul.. Acvariu, filtrele si etc le-am depozitat aici într-o boxa. Vreau sa fac un acvariu mega easy sa se învete putin pitica întâi.. Deci guppi.. În special poate si CV platy sifo
    ... Fara plante.. Poate 2 3 artificiale ce am. Întrebarile mele:
    1. Ar trebui sa schimb garniturile de la filtru si prefiltru? Ambele sunsun... Si daca da... De unde as gasi de schimb?
    2. Aveam sertarele pline cu siporax... Mai e bun? Bineînteles l-as spala bine bine dar se mai poate folosi dupa 2 3 ani?
    3.in TM mereu aveam temperatura 29 30 de grade.. Daca e la fel si aici e problema ca e asa mare pt guppi?
    4. Am în capac 2 neoane t8.. E recomandat oare sa le schimb cu banda led rgb? Am tot ce trebe de la traf... La modul de schimbat culori si intensitate dar se merita?
    5. Oare stiti pe cineva aproape de mine... În Valea Jiului sau un magazin ok pt pestiuci??

    Ma bucur mult ca v-am regasit si va doresc un an nou cu ape limpezi

  2. #2
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Recomand cu substrat si plante daca tot vrei ceva "light" (cauta the walstad method)
    garniturile, daca nu prezinta crapaturi vizibile si sau aspect faramicios ar trebuii sa fie inca bune. Le poti unge cu putina glicerina sau vaselina speciala pt ele (Eheim).
    Siporax se poate refolosii. Fara probleme.
    Neoanele poti sa le inlocuiesti linistit cu LED. E mai economic, si nu dau atata caldura. In privinta schimbarii culorilor...e moft. Faci cum crezi.

    La multi ani, si bine ai revenit .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •