Results 1 to 10 of 10

Thread: Intrebare

  1. #1
    Very high member cristinucu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Berceni-ilfov
    Posts
    1,186
    Post (Dis)Likes

    Unhappy Intrebare

    Am cumparat higrofila cabomba din Cora Pantelimon din Bucuresti si vad ca se usuca frunzele si nu incep sa creasca, toate plantele care le-am cumparat si le-am bagat in substratul fertil dupa cateva zile mor.
    Am substrat cu nisip fertil cumparat din Hornbach Militari si pun fertilizant easy life si yeasy carbo si tot degeaba ca nu cresc plantele si se usuca frunzele si mor.
    Ce e de facut sa creasca plantele si sa nu se mai usuce frunzele si sa nu mai moara???? Nu are nimeni nici o ideie???
    Poate are cineva o ideie sa imi dea un sfat ce e de facut.
    Last edited by cristinucu; 01-12-2019 at 09:28.
    acvarist batran

  2. #2
    Very high member cristinucu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Berceni-ilfov
    Posts
    1,186
    Post (Dis)Likes
    Ce e de facut sa creasca plantele si sa nu se mai usuce frunzele si sa nu mai moara???? Nu are nimeni nici o ideie???
    Poate are cineva o ideie sa imi dea un sfat ce e de facut si ce fertilizant e mai bun ca sa nu mai patesc problema asta.
    Last edited by cristinucu; 02-12-2019 at 10:07.
    acvarist batran

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Nu precizezi ce fertilizant de la easy life pui.Mentionezi doar easy carbo.Bun si asta dar nu e fertilizant,e doar aditie de carbon(personal il consider frectie la picior de lemn,l-am folosit doar ca sa scap de alge cand mai aparea vreun smoc de bba).Ca sa fiu punctual pe cererea ta :Easy Life Profito (dozat cu 1,5 mai mult decat recomandarea producatorului) si un 0,3 sau 0,4 w/l (macar)pentru inceput cu durata de 8-9 ore .Tipul ideal de culoare neon pentru plante si totodata pentru buzunar este 6500k (osram 865-il gasesti peste tot).
    Dupa ce incepi sa le stabilizezi poti sa te gandesti si la dezvoltare !

  4. #4
    Very high member cristinucu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Berceni-ilfov
    Posts
    1,186
    Post (Dis)Likes
    Am noane Osram de 18W in capacul de la acvariu si fertilizanti nu mai am.
    O sa incerc cu Easy life Profito dar cat costa un fertilizant din asta?
    acvarist batran

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    Depinde de unde il iei, dar in jur de 60-70 lei/l.Are Cristi Ionescu (Tucradio) la 5l si iese mai ieftin.Eu personal folosesc o formula personala,un mixt de profito si kno3.La 300l de apa pun zilnic (dimineata) 7ml profito si 12ml kno3.Atat,nu po4,nu carbo,nu altceva.Co2 il dau din butelie prin controller ,tinand ph-ul la 6,85.(nu pot sa ma duc mai jos pt ca am creveti si ii sufoc)

  6. #6
    Very high member cristinucu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Berceni-ilfov
    Posts
    1,186
    Post (Dis)Likes
    Am vorbit cu Marian Sterian, poate il cunosteti ca in Week-end imi da niste fertilizanti adica All In One si Carbo la 1000 ml.
    Sper sa fie bun asta ca acest om e crescator de plante si se ocupa si de fertilizanti care ii vinde dar mie imi da pe gratis ca ma cunoaste.
    De la Cristi Ionescu am luat mai de mult fertilizant PPS PRO care era facut de el si Easy Carbo care il cumpara de la cineva si il vinde mai departe. Ati auzit de fertilizantii All In One si Carbo la 1000 ml?? Ca e prima data cand aud de acesti fertilizanti si sunt curios daca sunt buni pentru plante ca sa nu mai se usuce frunzele sa se ingalbeneasca si sa nu mai moara si sa grabeasca cresterea lor.
    Last edited by cristinucu; 03-12-2019 at 08:54.
    acvarist batran

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Posts
    12
    Post (Dis)Likes
    1. Cristi Ionescu nu vinde numai pps-pro,vinde și mărcile consacrate de fertilizanți. Nu a inventat el formula pps,el doar făcea combinația de chimicale. 2. Marian Sterian are niște acvarii superbe și tot ce a făcut ,a făcut pe timpul ,banii și nervii lui.Formula lui de fertilizanți este dezvoltată de el,pe acvariul lui și adaptata de la un producător mondial. Toți producătorii se joaca cu aceleasi substanțe,cantitățile diferă.3.Sa spui că Marian îți dă ție gratis că te cunoaște... ar da faliment bietul om dacă ar da la toți cunoscuții moca.Fara să fie atac la persoană,dar cred că ești singurul de pe forum care cere donații mascate la rubrica de vânzări.

  8. #8
    Very high member cristinucu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Berceni-ilfov
    Posts
    1,186
    Post (Dis)Likes
    El sa oferit sa imi dea pe gratis ca ma cunoaste nu eu i-am cerut.
    Deci sa nu intelegi gresit.
    Stiu ca e un om de incredere dar nu stiu ce acvarii are acasa ca nu am fost pe la el acasa.
    M-am intalnit cu el de 2 ori in oras si ne cunoastem de cand se organiza in Bucuresti intalnirea acvariistiilor. Deci aceste 2 fertilizante care mi-le da Marian Sterian o sa grabeasca cresterea plantelor fara sa se mai ingalbeneasca frunzele si sa se usuce si sa moara??
    acvarist batran

  9. #9
    High member solomonking's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucurestil
    Posts
    617
    Post (Dis)Likes
    @cristinucu:

    Deci,

    Daca Marian a ales sa iti dea...este bine venit! Produsele lui sunt bune...cu rezultate dovedite de-a lungul timpului. Totusi ca o sugestie...ar fi bine sa iti arunci un ochi pe la sectiunea "Articole" sa te lamuresti cum e treaba cu fertilizarea...astfel incat "...sa nu se mai ingalbeneasca frunzele si sa se usuce si sa moara".
    Daca vrei sa vezi ce acvarii are Marian...da un search pe facebook...sigur te lamuresti.

    Bafta!
    puterea exemplului la nivel de individ conteaza!

  10. #10
    Very high member cristinucu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Berceni-ilfov
    Posts
    1,186
    Post (Dis)Likes
    Iti multumesc pentru sfat.
    O sa ma uit pe sectiunea articole la fertilizare.
    Am incredere in Marian Sterian ca e un baiat serios.
    Am vazut acum pe facebook ce acvarii are acasa, are multe acvarii si arata superb.
    acvarist batran

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •