Salut,

Sunt noul proprietar al unui carasel superb care locuieste impreuna cu 2 sanitari cory intr-un apartament de 54L. Ca si populatie probabil o sa mai apara un melc pomaceea, dar totusi nu cred ( "colega" mea de apartament nu prea e incantata de ei de cand in urma cu un an se aventurau prin apartament si unul pare ca e ruda cu Elodia, deoarece nici acum nu l-am gasit ).
Acvariul este Jewel ( model mai vechi ), si a suferit urmatoarele modificari: iluminarea 1x15W T5 ( natural day light ceva de genul, neon avut de mult de cand am avut acvariu plantat ), 2 filtre interne AQUEL ( unul filtrare mecanica iar altul filtrare biologica, stiu nu dati cu pietre nu e prea ok urmeaza cat de curand un upgrade la ceva extern ), skimmer dar care e folosit doar pe perioada iluminarii in cazul in care o sa para biofilm ( sper sa nu fie cazul deoarece ambele filtre sunt directionate sa duca jetul de apa in sus avand o miscare destul de generoasa). Plante absolut niciuna, poate pe viitor o sa incerc cu un Anubias daca nu asta e nu este aboslut nicio problema, singurul mobilier momentan fiind ceva pietre si o mana de lemne. Mentionez ca la momentul sosirii chiriasului acvariu avea deja o luna jumate de cand functiona doar cu cei doi sanitari pentru ciclare .
Intrebarea mea este de hranirea acestui peste. Stiu ca nu este indicat sa hranesti pestele cu mancare plutitoare tocmai de aceea am ales prima cutiuta de mancare de granule dar surpiza
( si prostia mea ca ce rost are sa citesc, eu fiind ferm convins ca granulele nu plutesc ) acestea plutesc. Ieri i-am administrat si 3 bobite mici de mazare fierte care stau linistite pe substrat, a ciugulit putin dar foarte speriat, eu totusi fiind bucuros ca a consumat macar de pofta ( este locatar doar de 3 zile, de aceea nu ma sperie faptul ca este temator si se mai ascunde cand vede miscari bruste pe langa acvariu ). Cu ce altceva sa mai hranesc pestisorul? Ce alte mancaruri recomandati care sa nu pluteasca? O mixtura pe baza de mazare, usturoi, vegetale, etc. a incercat cineva? Mentionez faptul ca pestisorul este hranit doar o singura data pe zi.

Imi cer scuze pentru post-ul meu lung si va multumesc anticipat !

Bogdan