Results 1 to 3 of 3

Thread: Salutare idee modificare acvariu

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes

    Salutare idee modificare acvariu

    Buna seara, sper ca am postat in locul potrivit, daca nu rog moderatorul sa mute post-ul.
    Acvariul are dimensiunile 130x60x50 un filtru extern tetratec1200 si unul intern cu burete relativ micut nu stiu exact ce volum are, 2 neoane Silvania Luxline plus FH039W/T5/865iar ca si pesti am 6 piranha deocamdata puiuti. Am mai avut in 2 randuri piranha dar i-am vandut mereu la maturitate pentru ca nu am reusit sa mentin acvariul curat si cateva plante naturale... foarte jegosi si poarte agitati rup tot ce prind .
    As avea si eu nevoie de parerea voastra: am 2 probleme mari cu acvariul si una mai putin grava cu aspectul.
    1. Problema cea mai mare cu filtrarea ... cu toate ca fac schimburi regulate de apa 25 30% saptamanal nu pot mentine apa din acvariu clara perfect plutind prin apa tot felu de fibre de la resturile de mancare excremente plante moarte si etc. Cum se agita putin treaba prin acvariu cum se face apa tulbure.
    2. Plantele prind o culoare aramie si se inmoaie...
    Iar 3 ar fi partea de design daca m-ari putea ajuta cu pareri ce plante as putea pune care rezista fara substrat si co2 si cum as putea sa le asez prin acvariu incat sa aibe un aspect mai ingrijit stau foarte prost la capitolul imaginatie...
    Multumesc mult si astept cu nerabdare sfaturile voastre mai ales la partea de filtrare ce as putea face sau adauga incat sa fie una cat mai buna
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Eu personal pt particule din apa folosesc un filtru intern umplut cu vata sintetica , strange tot , il curat la 3-4 zile.
    Ar trebui sa sifonezi mai bine si mai des substratul , acolo se aduna multa mizerie.
    Plante rezistente poti pune anubias , bucephalandra,microsorum astea se pot lipi cu superglue gel pe lemne pietre etc , nu iti trebuie substrat fertil.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Ms mult pentru sfaturi buna ideea cu plantele am sa incerc .
    Am citit ceva despre un filtru pentru substrat stii ceva despre treaba asta?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •