Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 32

Thread: Epava in deriva

  1. #1
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes

    Epava in deriva

    Pana cand ma hotarasc daca mai continui cu acest hobby sau voi fi nevoit sa vand tot asa cum aveam de gand m-am apucat de putina curatenie.
    Deoarece reproducerea laetacarelor a fost un esec, iar valisneria se inmultea excesiv si aduna numai mizerie am bagat buldozerul si am nivelat tot......am scos pietre, crengi si aproape toate plantele.
    Au mai ramas doar sagitaria, quatricostatus, tennellus si ce mai era mic pe acolo prin fata.
    Am facut schimburi masive de apa cateva zile la rand, am curatat algele care ma invadasera din nou, am incercat sa adun cat mai mult din mizeria ce s-a adunat sub pietre si crengi, am aspirat substratul si am hotarat sa fac rost de o mana de plante.
    In afara de criptocorine si plantele easy pe care le mai aveam in acvariul de 20L( acvariu care a fost desfiintat tot datorita lipsei de timp si a invaziei de melci de substrat) am mai adaugat urmatoarele plante:
    Ammania gracilis
    Ceratopteris cornuta
    Ceratopteris siliquosa
    Didiplis diandra
    Hedyotis salzmannii
    Lindernia rotundifolia variegated
    Limnophila aromatica
    Ludwigia arcuata
    Ludwigia cuba
    Ludwigia senegalensis
    Rotala macrandra green
    Rotala macrandra red
    silvia natas

    Sunt sigur ca nu voi reusi sa adaptez nici jumatate din plantele enumerate datorita faptului ca va lipsi in continuare CO2-ul.

    In ceea ce priveste vietuitoarele, am pus aici o mana de creveti(vre-o 50 de bucati care se gaseau in acvariul de 20L) si cei 5 boraras care ii mai aveam.
    Aveam de gand va arunc si o mana de guppi aici dar studiind compatibilitatea lor cu crevetii am hotarat sa renunt, si daca nu voi renunta de tot la acvaristica voi popula pe viitor cu specii care sa nu ma lase fara creveti.

    Cea mai mare problema pe care o am momentan sunt algele, aveam o invazie de alge verzi ( daca nu ma insel era vorba de hair algae) , am curatat cam tot ce era vizibil si am aruncat plantele afectate dar nu stiu cum sa fac in continuare sa nu mai dau de ele.
    Lumina de care dispune acvariul ( acelasi 100x40x40) sunt cei 2X30w 865 plus reflectoarele jbl solar reflect.
    Programul de iluminat momentan este 3on 1 of si 3 on, adica 6 ore pe zi.
    Singurele facilitati pe care le mai pot oferii plantelor sunt micro si pps pro procurat de la colegii nostrii forumisti plus easy carbo. Deocamdata fac doar aditie de EC.

    Rog colegii cu experienta sa imi recomande un program de iluminare si fertilizare care sa ma ajute sa nu o dau iar in bara.

    Deasemenea rog un moderator sa mute acest post intr-un nou jurnal.... EPAVA IN DERIVA

    Si sa nu uit....o poza nu foarte clara facut cu telefonul.



    Uploaded with ImageShack.us

  2. #2
    Senior Dan Hīncea's Avatar
    Join Date
    Jun 2010
    Location
    Bucuresti, Berceni - Popesti Leordeni, Ilfov
    Posts
    2,148
    Post (Dis)Likes
    geaba fertilizezi daca ...lumina sufletu', co2 la fel.
    macar inca un tub de 865 si ...
    macar o bomba

    incearca sa pui EC local - pe fiecare planta lovita de alga! incepi cu cele mai afectate ...

  3. #3
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Asta se intampla acum aprope o luna de zile.....

    Intre timp am schimbat programul de iluminare la 8 ore, am inceput de curand fertilizarea cu micro si macro, unele plante s-au adaptat iar altele au disparut plus cateva care au aparut ulterior. Am vazut pe elodeea depuneri de calcar si refuza sa creasca , a ramas de cativa cm. Presupun ca asta inseamna o apa dura care nu ii convine. Nu am teste si nu am avut niciodata.
    Au mai aparut deasemenea cateva crengute ca elemente de decor si suport pentru mossul necesar crevetilor, mana de guppi la care ma gandeam initial dar care imi cam streseaza crevetii si probabil vor disparea in timp.

    Problema cea mai mare raman in continuare algele verzi.....am reusit sa le extermin in mare parte prin administrarea locala de EC direct pe alga insa acest lucru nu se poate aplica pe moss. Cred ca este vorba de bine cunoscuta cladophora si niste fire lungi ondulate,probabil hair.
    Are cineva vre-o solutie pentru asa ceva?
    Am citit despre tratamentul cu apa minerala....cine a incercat, care este modul de administrare si rezultatul?

    P.S. Scuze pentru postul dublu.

    L.E. Lumina mi se pare suficienta pentru un acvariu fara CO2, reflectoarele fac o treaba minunata.
    O sa incerc sa revin cu poze saptamana viitoare.

  4. #4
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Nu prea am mai avut timp in ultimul timp pentru acest hobby insa nu am renuntat la el. Nu am mai investit in acvaristica si nici timp pentru forum nu prea am mai avut. Problemele cu algele sunt in continuare cam aceleasi doar ca nu le mai bag in seama.
    De sarbatori am lipsit de acasa vre-o 3 saptamani timp in care doar pestii au fost hraniti de catre mama mea.
    Sa va arat ce am gasit cand m-am intors.



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us


    Nu am avut cu ce sa fac poze mai clare.


    Totusi am avut si putina bucurie : amania gracilis a inflorit.
    Poze la fel de neclare:



    Uploaded with ImageShack.us



    Uploaded with ImageShack.us


    Singurii care pareau fericiti intre alge erau crevetii.


    Am reusit sa fac o mica curatenie, am indepartat alga in mare parte si se pare ca in aceste ultime 2 saptamani nu s-a mai extins, cladophora parca a disparut (mici urme in moss din care am si aruncat o mare parte) iar hair se pare ca nu se mai inmulteste.

  5. #5
    Base member albu81's Avatar
    Join Date
    Aug 2011
    Location
    Bucuresti, Sebastian
    Posts
    345
    Post (Dis)Likes
    Ok, din poze rezulta ca ai preja multa lumina pentru cat co2 ai.
    degeaba ferilizezi daca nu gasestimun echilibru intre cele 2.

    ape limpezi si nu uita co2/lumina e cheia, restul sunt suplimente

  6. #6
    High member
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Brasov
    Posts
    577
    Post (Dis)Likes
    si eu am avut aceleasi alge si cam acelasi nivel de raspandire al lor , nu am taiat absolut nici o planta , am indepartat mecanci cat am putut , nu am insistat in a rupe algele de pe frunze pt ca se rupeau si frunzele cu ele., ca sa scap de el am facut asa : am aspirat substratul de 2-3 ori fff bine , si am facut schimburi de apa din 2 in 2 zile cate 30 %, si am cumparat 4 sae care au curatat aproximativ tot , trebuie sa ma chinui sa caut urme de alge. nu iti fa griji pana si moss-ul l-au curatat de alge . toata treaba asta a durat cam 2 saptamani, la mine asa a mers , nu stiu daca aspirarea substratului a avut vreun efect dar .. am facut si treaba asta , la mine aceasta alga a aparut dupa o doza mai mare de fertilizanti .

    o zi buna.
    Illegitimi non carborundum.

  7. #7
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    Aseara a avut parte de putina curatenie si niste mici modificari.
    O poza in ceata....



    Uploaded with ImageShack.us

  8. #8
    Very high member ady vladutz's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    I.L.Craragial(Dambovita)
    Posts
    1,155
    Post (Dis)Likes
    A venit vremea sa se incheie si deriva acestui acvariu. Cu toate ca nu am ajuns in punctul in care trebuia sa ajunga acest acvariu, datorita ocaziei de a achizitiona niste apistograme dragute “cutia” va incerca sa se apropie de un biotop.
    Dept urmare mare parte din plante vor disparea. La fel se va intamnpla si cu SAE , boraras, rcs si ce nu se mai incadreaza pe aici.

    Cateva poze inainte de desfiintare(un aparat destul de panarama):



    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us
    CATIVA CREVETI


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us


    Uploaded with ImageShack.us

  9. Likes cosminuzi liked this post
  10. #9
    Base member Viorelchristian's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Slatina
    Posts
    472
    Post (Dis)Likes
    Imi place genul asta mai wild!
    Succes cu apistogramele!

  11. #10
    I'm Batman! dan.pavelescu's Avatar
    Join Date
    Sep 2009
    Location
    Bucuresti, Colentina
    Posts
    5,642
    Post (Dis)Likes
    De abia acum ar fi trebuit sa incepi de te bucuri de el, nu sa-l desfaci
    Succes cu noul proiect, sa iasa bine!

  12. Likes mabial liked this post
Page 1 of 4 123 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •