Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 52

Thread: Decor si roci acvariu cichlide africane?

  1. #11
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti - Petre Ispirescu
    Posts
    175
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by snakefishmike
    L.E. : Si ca sa te mai inspiri un pic si sa iti incinti sufletul , priveste :
    http://www.youtube.com/watch?v=fWfpp...eature=related
    Doar cautati pe youtube cuvantele "Malawi lake" si veti vedea diferite filmulete din frumosul lac african.
    Cel mai important lucru e sa intelegi acesti pesti si locul din care provin. Sa intelegi ca sunt pesti teritoriali si ca au nevoie de conditii speciale de apa. Atunci cand reusesti sa le oferi acest lucru si ei te vor rasplati prin coloritul lor si comportamentul fantastic. Sunt pesti activi si frumosi care merita toata atentia noastra. Daca nu poti sa le oferi conditii, mai bine nu-i creste si orienteaza-te spre altceva. Plante poti sa pui chiar daca nu sunt gasite in mediul lor; dar atat timp cat le asiguri lucrurile de baza nu se vor supara ca au ceva verdeata. Totusi, un acvariu fara plante e superb, iar daca stii sa-l aranjezi va lua privirea oricui. Pentru mine, acvariul lui Lofty e un model dupa care ar trebui sa ghideze orice pasionat de ciclide africane de Malawi.
    Acvariu: CustomMade 200L brut
    Filtru: Jebo 828
    Incazitor: 1x150W JBL ProTempS
    Pesti: 2 L. Caeruleus, 3 M. Membe Deep, 2 Ancistrus, 7 L. Mbamba, 9 M. Cyaneorhabdos

  2. #12
    Member
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti - Petre Ispirescu
    Posts
    175
    Post (Dis)Likes
    Un film superb calitativ despre ciclidele de Malawi. Se vad pietrele, se vede nisipul, comportamentul reproductiv dar si pradatorii. Dar lipsesc plantele . http://www.youtube.com/watch?v=YvATj_nX0uo&NR=1
    Si varianta in engleza pentru filmul lui snakefishmike: http://www.youtube.com/watch?v=Emxa_...eature=related
    Acvariu: CustomMade 200L brut
    Filtru: Jebo 828
    Incazitor: 1x150W JBL ProTempS
    Pesti: 2 L. Caeruleus, 3 M. Membe Deep, 2 Ancistrus, 7 L. Mbamba, 9 M. Cyaneorhabdos

  3. #13
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Woauuu, m-ati coplesit.

    S-o luam pe rand:
    @Mr. Fish> multumesc de incurajari! Dupa atatea experienta cu fertilizanti, lumina de toate felurile, plante diverse pretentioase sau nu, riccia, mopani cu moss in 4 acvarii, linii de fertilizare de la Dupla, Dennerle, Seachem, lupte inegale de multe ori cu BBA, filamentoase, melci etc am hotarat sa fac o schimbare.
    Pastrez trei acvarii plantate, si RIO 180 il trec pe ciclide.
    M-a determinat sa fac asta vecinul si colegul nostru de forum LiviuO, care are unul de 400 cu ciclide malawi - mbune si a caror colorit si energie m-a fermecat.
    Dupa asta am vazut acavriul lui Lofti si a fost determinant. Felicitari Lofti!
    @Fishdisease> Pe tine te asteptam O sa mai vorbim (cand ai timp) pe mess, poate imi mai dai si mie din cunostintele tale.
    Raspuns: mbune.
    Cred ca am raspuns bine. Daca te uiti aici, cam asa ceva
    Sunt constient ca acvariul este la limita. pentru moment nu am de ales, nu o sa suprapopulez. O sa ma opresc la doua culori.
    @floorin> nu fac trecerea asta ca sa ma distrez. Privesc lucrurile serios. Am investit foarte multi bani in acvariul pe care il voi desfiinta, am adus din EU si Asia tot ce am avut nevoie la un acvariu plantat (nu aquascaping, sa ne intelegem, mie imi plac pestii). Asa ca ai toata increderea ca voi sti sa filtrez sfaturile voastre ca sa se plieze la nevoile mele.

    Pentru moment am vorbit la Timisoara pentru un decor de firma, nu ma apuc sa fac pentru ca cel din polistiren va iesi prea gros si imi ia mult din spatiu. Cele de firma sunt mai subtiri si se monteaza usor.
    Roci exact ca cele a lui Lofti, tufuri vulcanice, sunt mai usoare si poroase.
    Apa din Galati are GH 12, KH 6, pH 7,5.
    Filtrare pentru 150 litri net - un Fluval de 1000 l/ora.
    Lumina: acum am un daylight si un nature. Voi inlocui nature tot cu un tub Juwel gen AquaGlo.

    Inca o data multumiri. Va tin la curent cu ce voi reusi sa fac.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  4. #14
    User banat
    Join Date
    Dec 2006
    Location
    BucurestiNewAge
    Posts
    795
    Post (Dis)Likes
    "Pentru moment am vorbit la Timisoara pentru un decor de firma, nu ma apuc sa fac pentru ca cel din polistiren va iesi prea gros si imi ia mult din spatiu. Cele de firma sunt mai subtiri si se monteaza usor. "

    De acord cu tine,m-as bucura s-a gasesti ceva vopsit altfel decat kiciurile vazute prin petshopurile din Bucuresti : au cate 4-5 culori

    Sper sa fi deacord cu mine si s-a cauti un decor vopsit discret si neutru...Bicolor patinat ar fi cel mai frumos

  5. #15
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Iti dai seama ca nu vreau sa fac discoteca cu ciclide. Sper sa fie ceva frumos si adecvat. Daca nu voi gasi, o sa-mi fac pana la urma....

    Decorul lui Icounter imi place.

    Apropos de pesti mie mi-a placut extraordinar acesta. Imi ziceti pe unde se gasesc? Si ce comportament au?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  6. #16
    Aquarium expert andreic's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Bucuresti - Cringasi
    Posts
    12,490
    Post (Dis)Likes
    Ia baga tu un ochi aici. In dreapta sus ai un popup menu si selectezi freshwater. S-ar putea sa-ti placa ce vei vedea.

    ['mneata dom Andrei ]

  7. #17
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Da, am mai impartasit noi impresii despre situl asta. Uitasem de el...

    S.U.P.E.R.B.

    Combinatia Elongatus ornatus + ce ar merge fara sa se "omoare" intre ei?
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  8. #18
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by Juwel
    Iti dai seama ca nu vreau sa fac discoteca cu ciclide. Sper sa fie ceva frumos si adecvat. Daca nu voi gasi, o sa-mi fac pana la urma....

    Decorul lui Icounter imi place.

    Apropos de pesti mie mi-a placut extraordinar acesta. Imi ziceti pe unde se gasesc? Si ce comportament au?
    Pai ... e specia cea mai usor de procurat . Si merge si cu elongatus si ... cam cu oricare din m'bune , intrucit se pare ca e cel mai pasnic reprezentant al m'bunelor . Si e superb intradevar .
    Era sa uit . Legat de plante , ia vezi ce se zice pe http://www.malawimayhem.com/articles_malawi.shtml

  9. #19
    Aquarium expert Juwel's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Galati
    Posts
    9,192
    Post (Dis)Likes
    Da, cu elongatus ma gandeam sa o combin. Cred ca la 150-160 l apa as merge pe 5 + 5, 1 masul si 4 femele de fiecare.
    Ce ar merge din catfish pe langa, sau nu este cazul?

    Extraordinar articolul domnule Fish, cred ca o sa-mi fac curaj sa il traduc. Daca tot m-am apucat de cichlide malawi, vreau sa dezvoltam impreuna zona asta.
    Membru fondator AAR
    Membru fondator RKA
    Stalker.

  10. #20
    User banat
    Join Date
    Dec 2007
    Location
    Bucuresti-Baba NovacXCimpia Libertatii
    Posts
    6,209
    Post (Dis)Likes

    Ar merge synodontis petricola , dar nu il prea gasesti pe la noi . De fapt eu nu l-am gasit pe nicaieri . ma rog , ar mai fi inca o specie de syno , dar pe aia nu cred ca o vom gasi in urmatori 5-10 ani pe la noi .
    E cel mai mic reprezentant al familiei (max 6 cm) si e destul de rar si pe la altii .
    Daca te ajuta cu ceva , am o multime de carti si articole despre Malawi in format pda .

Page 2 of 6 FirstFirst 1234 ... LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •