Salutare tuturor! Am un acvariu de 110l al carui setup a fost terminat acum ceva mai bine de o luna. Cam tot a fost facut de mana mea cu exceptia lipiturilor acvariului ( adica stand, lampa, filtru intern etc) probabil ca de aici si micile probleme pe care le corectez zi de zi . Filtrul intern contine 3 compartimente: primul cu burete10/10 si 5 cm grosime de porozitate 30ppi, cel de-al doilea un saculet cu lava rock (pe care intentionez sa o schimb cu 1l de siporax, se pare ca nu e chiar asa inerta pecum se spune) iar in ultimul de out o pompa de 1200l/h cu tubulatura din pexal si coate din ppr pentru redirectionare. Problema mea consta in faptul ca mi-am dorit o capacitate mare de recirculare a apei ( citisem ca e nevoie de o pompa cu debit de minim 9x volumul acvariului pentru ca 90% din apa acvariului sa fie tot timpul recirculata prin filtru) astfel ca ultimul compartiment se goleste destul de repede de apa datorita rezistentei mediilor filtrante, mai pe scurt pompa baga mai multa apa decat primeste. Cum in primul compartiment se mai cere si niste vata de perlon iar problema se va acutiza, pentru a gasi un echilibru am decis ca pe out-ul de la pompa sa mai pun un robinet de ppr. Intrebarea mea este daca bila de metal din interiorul robinetului va fi inerta chimic in acvariu? Cam asa arata ca intreg https://ibb.co/n8YfCd Urmatorul proiect va arata si va functiona mai bine asa ca fiti ingaduitori!