Results 1 to 3 of 3

Thread: Oase FiltoSmart 60 sau Eden 501 pentru Nano Cube

  1. #1
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes

    Oase FiltoSmart 60 sau Eden 501 pentru Nano Cube

    Avand in vedere ca acvariul initial a venit spart acum practic construiesc unul nou si voi merge pe nano, cel mai probabil Nano Cube 20 de la Dennerle. Din cate am vazut cei de la Dennerle au scos din gama de produse de pe site Scaper Flow (se vinde inca cu scaper tank 50) deci cel mai probabil va fi o schmbare de imagine pentru ca alatur de corner filters exista varianta anterioara a filtrului extern hang on in imaginea de pe site. Probabil au au ales sa mearga pe negru care se asorteaza cu noile lampi si restul nano componentelor.



    Legat de cele doua filtre intre care m-am decis sa aleg, ambele au sunt concepute pentru acelasi volum si fiecare e prevazut cu cate 2 compartimente (burete si ceramica/carbon). Oase e putin mai scump. Iau in considerare si faptul ca Oase e o firma renumita, cu alte cuvinte diferenta de pret ar putea fi influentata si de numele firmei. Ce incerc sa inteleg este daca trebuie sa merg pe variant Oase fiind de alta calitate sau sunt de aceeasi calitate.
    Intreb asta pentru ca as vrea merge pe varianta Eden, furtunele avand diamentru mic iar culoarea componentelor se asorteaza cu restul componentelor din acvariu. Nu stiu cat de fiabil este si daca exista risc de scurgeri sau daca componentele pentru iesirea si intrarea apei in acvariu sunt ok.
    Astept sfaturile voastre pentru un mic acvariu dar care in final ma va costa undeva la 25-30 mil cu totul. Deocamdata am investit in jur de 16mil. Deci mai am de cumparat.

    Am gasit un filmulet de prezentare a Eden 501. Nu am gasit nimic ptr Oase 60.
    https://www.youtube.com/watch?v=stmaSn8jwCo&t=80s

    Ptr ambele am gasit manual
    http://www.edensrl.com/upload/prodot..._500_range.pdf
    https://www.oase-livingwater.com/en_...000078336.html

  2. #2
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Intre timp am gasit o solutie care sa impace si calitatea Oase si culorile. Pot folosi un set Aquasabi de 9mm in si out, din sticla, cu lilly pipe, filtrul avand ambele furtune de 9/12.

  3. #3
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Totusi as vrea sa apelez in continuare la parerile voastre legat de data aceasta de continutul micului filtru Oase.

    Ma gandeam sa merg pe Eheim pentru ca se gasesc si la mine in oras. Totusi stiu ca Sera are niste produse foarte bine cotate si nu ma refer la Siporax ci la produsele sa zicem mai avansate precum Siporax Bioactive Pro care e un pic mai scump fata de Eheim Subtrat Pro.

    Mai jos este schema filtrului. Are 2 compartimente: unul pentru burete si unul pentru material filtrant.



    Later edit. Am adaugat in lista de optiuni si Eheim Aquacompact 60. As vrea sa va intreb, se poate adauga la spray bar si o componenta de oxigenare, asa cum au pickup si aquaball? Daca da aveti idee care e piesa necesara? Eu am extensia pentru spray barul de la Dennerle, care permite conectarea unui furtun CO2? Poate fi folosita aceasta extensie pentru a monta acel tub pentru O2 de la Eheim, cu regulator in capat? Spary barurile de la Eheim si Dennerle par asemanatoare.
    Attached Images Attached Images
    Last edited by max; 28-05-2018 at 12:23.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •