Results 1 to 4 of 4

Thread: Comportament ciudat Betta

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes

    Comportament ciudat Betta

    De vreo saptamana Betta are un comportament ciudat. Am citit totul despre el, ce boli poate avea dar nu are vreo asemanare cu niciuna. In mod normal este foarte curios, cerceteaza fiecare pietricica si frunza, si se plimba prin tot acvariul. Iar de ceva timp este cam amorf, nu prea mananca, am impresia ca a si slabit. Mai poate avea si altceva?

  2. #2
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Din experienta mea cu betta pot spune ca nu e un peste tocmai dinamic si curios. Devine agitat atunci cand exista si o femela in acvariu. In rest pare plictisit. Totusi nu exclud o posibila problema de sanatate, dar fara o simptomatologie clara nu cred ca poate pune cineva un diagnostic si furniza un tratament. Pana la un diagnostic bazat pe semne patognomonice (care indica o anumita boala) e bine sa verifici parametrii apei pentru a exclude efectele mediului asupra sanatatii.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Am verificat si totul pare okay. Schimb 25% din apa o data la doua saptamani, verific tot timpul parametrii apei și pānă acum totul a fost bine. Și stiu că nu e un peste foarte activ, le cunosc comportamentul, numai ca acum e genul de comportament fără nicio vlagă, slăbit.
    Last edited by Steff17; 23-05-2018 at 14:11.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Intr-un final a murit. L-am tinut in apa cu albastru de metil, reimprospatata mereu dar degeaba pana la urma. Habar n-am care o fi cauza mortii.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •