Results 1 to 3 of 3

Thread: Sfat cioate

  1. #1
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes

    Sfat cioate

    Salutare tuturor. Vin cu o intrebare de "noobie" din cauza multiplelor informatii contradictorii privind acest subiect. Ce lemne autohtone pot fi folosite pentru scufundarea in acvariile de apa dulce? Ma refer desigur dupa ce au fost eliminati factori exogeni cum ar fi insecticidele. Cei mai multi sustin ca lemnul de conifere nu este indicat dar totusi lemnul de tip "driftwood" poate fi folosit dupa o pregatire prealabila cu toate ca in aceasta categorie gasim din plin si radacini sau trunchiuri de pin, molid sau brad. O alta intrebare ar fi daca toate tipurile de lemn adunate de pe malul raurilor sau lacurilor necesita pregatire prin fierbere in apa cu sare? Am o oala de 30 de litri dedicata acestui scop si tot nu face fata cerintelor si aici ma refer la cioate de dimensiuni normale . Toate cele bune si sper ca am avut noima in problema expusa.
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  2. #2
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    Dupa o cautare ceva mai amanuntita am gasit un articol cu informatii ce sper sa ne fie de folos tuturor ( sper ca traducerea a fost adecvata ):
    ---Lemne admise in acvariu - arin, mar, par, cires, fag, mesteacan, paducel, stejar, platan, iarba neagra - calluna vulgaris, azalee (spiderwood); Mare atentie la pomii fructiferi sau alti copaci ce provin din zone intens stropite cu insecticide sau ierbicide.
    ---Lemne interzise in acvariu - orice plante "vesnic verzi" (brad, cedru, molid, chiparos, pin), nuc ( continut foarte mare de Iod), castan, liliacul si iedera ( otravitoare ), vita de vie ( aici exista mai multe teorii dar cea mai frecventa este aceea conform careia vita de vie este o planta adaptata climatului arid si putrezeste foarte repede in submersie)
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  3. #3
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Vita de vie folosesc multi fara probleme. Iar conifere stiu cateva persoane care folosesc , dar eu nu recomand. Personal am tinut in acvarii , cam orice lemn din padure sau din albia raurilor exceptand conifere si pomi fructiferi din livezi .

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •