Results 1 to 3 of 3

Thread: Sfat impartire pesti

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes

    Sfat impartire pesti

    Salutare,

    Am dua acvarii.Unul de 112L (80L apa) si unul de 40L apa.As vrea ca din cel de 112L sa mut cativa in acvariul mai mic(acsta este momentan nepopulat).Pestii care ii am acuma sunt:
    3 scalari Pterophyllum scalare
    5 neoni Paracheirodon innesi
    1 somn de sticla Kryptopterus bicirrhis
    1 sanitar Platydoras costatus
    2 sanitari Gyrinocheilus aymonieri
    4 pesti cu cap rosu Hemigrammus rhodosto
    2 sanitari Ancistrus
    4 zebre albe Brachydanio rerio
    2 zebre rosii Danio rerio
    2 molly Poecilia sphenops gold

    As dori un sfat,care din acesti pesti sa ii mut in acvariul mai mic.Astfel incat sa mai eliberez din cel mare.



    Multumesc.


  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2018
    Posts
    2
    Post (Dis)Likes
    Salut.Nu sunt mare cunoscator dar imi place sa ajut. Pot spune ca am acvariu de, cred, 2 saptamani maxim, nu mi-a murit nici un peste dar m-am documentat zilnic pe diferite subiecte: tipuri de apa, pesti,acvarii, filtre, mancare, lumina, plante.... si dupa toate aceste zile, ce pot confirma (fiind un guy mai matematic) este faptul ca temperatura dintre cele 2 acvarii va varia (posibil sa aiba ambele aceeasi temp intr-un final, cu toate ca ziua-noaptea trec destul de repede) dar faptul ca cel mic (acvariu) are doar 40 litrii, as recomanda sa pui pestii mai rezistenti (rezistenti la schimbari mai bruste de temp, fata de un acva mai mare, care pastreaza mai bine temperatura.....camerei, sa spunem). De aici, eu zic ca esti destul de aproape de adevar si posibil, dand niste search-uri, sa gasesti chiar singur raspunsul si sa ne informezi asupra deciziei luate pentru simplul fapt de a-ti confirma daca e bine sau nu.De asemenea este de luat in calcul dimensiunile la care ajung pestii, dar pana acolo mai este .
    Perso, somnul stiu ca este mai suparat, neonii umbla in banc, sanitarii ar fii buni in ambele dar merg mai bine in perechi(lafel ca neonii), molly e prietenos cu oricine (posibil somnul sa nu fie cu ei...) si eliminand 1 cate 1....vei ramane la sfarsit cu 2-3 fatze la care nu cred ca iti va fii greu sa iei decizia corecta.
    Alt punct important ar fii si filtrarea care o ai, avand in vedere ca unii pot fii mai pretentiosi decat ceilalti.... Cam atata pot 'furniza' la ora aceasta 1 39 AM dar totusi sunt mandru de mine ca am ajuns si la aceasta etapa, de a putea da un hint/feedback/sfat,etc..
    Stima, Laur si ape limpezi .
    Last edited by lorenzo1990; 19-07-2018 at 02:44. Reason: tried to be more precise...

  3. #3
    High member solomonking's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucurestil
    Posts
    617
    Post (Dis)Likes
    Uite aici o diagrama de compatibilitate intre specii:


    https://theifishstore.com/pages/compatibility-chart

    In alta ordine de idei ar fi optim sa te determini pt fiecare apecie care sunt necesitatile (volum de apa aferent, plantat ori nu, etc).

    Spor!
    puterea exemplului la nivel de individ conteaza!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •