Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: Sera 130 non UV, Fluval 106, Eheim Ecco Pro 130 sau Tetra Ex Plus 400 ptr 60 litri?

  1. #11
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Multumesc Dan Pavelescu pentru efortul depus. Sunt foarte utile sfaturile mai ales cele legate de criteriile care sa ma ghideze in alegerea unui filtru extern si avantajele filtrelor eheim.

    Mersi avl, eheim este asadar de prima alegere cand vine vorba de filtre mai simple (si mai ieftine).

    Mi-as lua un eXperience dar conform celor afisate pe site varianta cea mai mica (150) e pentru acvarii 80-150l, ceea ce probabil este adevarat. Avand in vedere ca pretul unui filtru extern nu este tocmai mic as vrea sa merg la sigur.

    Legat de partea financiara, eu sunt dispus sa mai astept sa zicem 2 saptamani si sa merg pe un buget de aprox. 700 ron.
    Last edited by max; 28-04-2018 at 10:33.

  2. #12
    Member
    Join Date
    Feb 2014
    Location
    Mogosoaia
    Posts
    166
    Post (Dis)Likes
    Eheim, am avut 3, 2073 si 2 x 2074, electronice. Confirm tot ce a enumerat Pavelescu. Acum cateva luni, am inlocuit 2074 cu asta http://www.tucradio-acvariu.ro/index...product_id=881 . Recunosc, din curiozitate!
    Nu regret nicio secunda! Materiale, finisaje..ireprosabil! Avantaje, are prefiltru incorporat usor accesibil, incalzitor incorporat.
    Daca ramai setat pe Eheim, am 2074 care sta degeaba si cred ca-l vand.
    Last edited by sefer jesirah; 28-04-2018 at 12:17.

  3. #13
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Mersi sefer.

    Deocamdata am o problema cu acvariul. L-am primit pe 4 apr. si ieri am vrut sa-l pregatesc pentru hardscape. DAR, surpriza, acvariul a venit spart. Inclusiv capacul este crapat in aceeasi parte (lateral). Si in splus, sper sa gresesc, dar capacul pare sa aiba urme de uzura. Pare lustruit in zonele de intrare a cablurilor/furtunelor si langa intrerupatorul pentru lumina urme de murdarie. A venit in cutia originala care nu are suporti/protective de polistiren ci doar stickere cu fragil pe cutie. Sper sa-l pot inlocui sau primi banii inapoi. Nu l-am verificat la primire din obisnuinta. Dar la cat de neglijenti/amatori au fost ma tem ca nu o sa mai vad nimic in schimb.
    Last edited by max; 29-04-2018 at 11:28.

  4. #14
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Iata pozele facute ieri
    Attached Images Attached Images

  5. #15
    High member solomonking's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucurestil
    Posts
    617
    Post (Dis)Likes
    Bad luck...
    In mod normal ar tb sa schimbe produsul. Btw...de unde e luat!
    puterea exemplului la nivel de individ conteaza!

  6. #16
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    Sper. Oricum nu mai cumpar de la ei. Tot cu nevertebrate fac treaba.

  7. #17
    Base member max's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Posts
    317
    Post (Dis)Likes
    De la ZooCenter am primit acvariul. Nu am avut noroc sa ajunga intreg, avand in vedere ca era ambalat doar intr-o cutie de carton obisnuit. E aceeasi firma cu Zoo Mania

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •