Results 1 to 3 of 3

Thread: Cam cata apa se evapora dintr-un iaz de mari dimensiuni

  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    130
    Post (Dis)Likes

    Cam cata apa se evapora dintr-un iaz de mari dimensiuni

    Salutare,

    Vreau sa-mi fac o piscina naturala, care e in fond un iaz cu un culoar de inot. Normal se pun doar plante nu si pesti dar eu vreau sa am 2 in 1. Dimensiunile lui vor fi probabil de 10m x 2metri - culoarul + zona din margine cu plante, cam 1 metru si ceva afancime in zona de inot. Sa zicem ca un 30-40 de metri cubi. Nu cred ca se face anul asta dar adun informatii si studiez posibile probleme care pot sa apara.

    Una din probleme e evaporarea apei, mai ales ca avand in vedere ca vreau sa inot in el, va fi la soare, oricum nu am momentan copaci care sa ii asigure umbra si oricum l-as pozitiona nu cred ca vor fi.

    Cam care e volumul e apa pe care l-ar putea consuma vara un asfel de mic lac. Are cineva date, un raport legat de asta?

  2. #2
    Member
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Ploiesti
    Posts
    130
    Post (Dis)Likes
    Se pare ca nimeni, probabil voi experimenta cu unul mai mic si decid atunci ce si cum.

  3. #3
    High member
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Bucuresti, Berceni
    Posts
    712
    Post (Dis)Likes
    Cu miscarea apei, evaporarea se va intensifica. Reduci macar miscarea vizibila la suprafata, renunti la orice idee de cascada, arteziene etc. Nu cred ca va constitui o problema deosebita, oricum. Daca ai cum, poti racorda burlanele la un sistem de tuburi, ca sa-ti arunce si apa de ploaie in iaz, sa mai compenseze evaporarea.
    Daca ai vegetatie, ai umbra, dar si tone de frunze care iti vor da de lucru toamna, pe langa lehamitea rezultata din contemplarea fostului tau iaz dragut. Mai bine fara.
    De ce nu si pesti?? Cineva trebuie sa se ocupe de tantarimea care va veni inevitabil la depus. O specie marunta, indestructibila, axata pe plancton marunt si alge- un Aphanius ar fi cel mai potrivit.

    Succes!
    Macropodus, Aphanius, Valencia- pesti exotici de clima subtropicala si temperata

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •