Results 1 to 9 of 9

Thread: Salutari din Franta!

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes

    Salutari din Franta!

    Buna ziua !
    Ma numesc Stefania, sunt din Arad dar de vreo 3 ani locuiesc in Franta.

    Inceputul meu in acvaristica a inceput pot sa zic din familie, am crescut cu un acvariu in casa de vreo 60 litri in care am avut 5 guppy, 5 molly si 2 scalari. Ulterior tatal meu a cumparat 5 neoni superbi si atunci am facut cunostinta cu compatibilitatea pestilor (evident, scalarii au papat neonii). Schimbat lunar apa, filtru spalat saptamanal si componentele schimbate la cateva luni. Dupa cateva luni bune, de la vreo 10 pesti am ajuns la vreo 200 ca am ajuns sa donam cate vreo 100 de pesti pe la petshop-uri. Pe vremea aia vanzatorii se uitau mirati la tata ca nu au mai avut vreodata un caz ca al nostru. Dar era numa bine, in schimbul pestilor primeam mancare. Ani de zile am dus-o asa, inmultindu-se la greu. Ulterior am donat acvariul pentru ca urmam sa ne mutam in strainatate. Dar spre tristetea noastra, dupa un timp toti pestii au murit la acea persoana. Si asa s-a terminat pentru o perioada acest domeniu.


    M-am mutat in Franta cu familia si pentru inceput ca animal de companie am avut o superba pisicuta alba tigrata cu ochi albastri la care mi-a fost furata. Drept urmare niste prieteni mi-au facut cadou un bol de 5 litri cu un caras auriu cu doi ciucurei pe cap, asa de consolare, ca pe asta nu-l mai fura nimeni. Si asa am inceput din nou in acest domeniu. Desigur ca prietenii mei nu stiau cu ce se mananca acvaristica si ce conditii trebuie sa aibe un caras. Pe vremea aia nu prea aveam bani de un acvariu dar facusem rost de unul de 20 litri. Stiu, nu era suficient. Si mai mult de atata, din nou prietenii mei mi-au facut cadou un shubunkin. Va dati seama ca dupa o buna perioada de vreme au murit amandoi. Mi-a fost si teama sa ii donez ca nu cumva sa ii supar pe prietenii mei.


    Si desigur, ca sa nu stau cu acvariul gol, m-am orientat catre pesti mai mici. Am combinat un betta cu neoni si creveti, red cherry mai exact. Iar pestisorul meu Betta pentru o perioada a avut numa mese copioase fiind extrem de fericit. De aceea, in locul la creveti am luat cory si otocinclus.


    Iaaar, cu ocazia spargerii acvariului, am trecut la unul mai mare. Mi-am luat un JUWEL RIO 125. Stiu ca odata cu luarea unui acvariu mai mare, vine si o responsabilitate mai mare. Am respectat anumiti factori in sensul sa nu bag din prima pestii si utilizarea unor solutii.
    Mi-am mai cumparat niste neoni, 5 neoni rozi si 5 neoni cardinal, 5 creveti de culoarea gri si mai marisori un pic ca sa nu mai atenteze betta la ei, un ancinstrus auriu si inca vreo 3 cory, ceva mai frumusei, 2 otocinclus si 8 platy. Deci in total pana acum am:
    17 neoni
    8 platy
    5 creveti

    4 cory
    4 otocinclus
    1 ancinstrus
    1 betta.

    M-am inscris pe acest forum datorita faptului ca nu sunt experta in acest domeniu, imi place foarte mult si incerc cat pot sa fac sa fie totul bine. Am incercat sa ma documentez mult, sa vorbesc cu persoanele de aici in acest domeniu, dar daca nu e pe limba ta parca tot nu e okay iar cu numarul mare de informatii citite s-a facut o tocanita in creierul meu. De aceea apelez la voi sa ma puteti indruma, sfatui si chiar corecta unde am gresit. Imi este mult mai usor sa discut si sa invat decat celelalte variante.



    Sper ca nu am scris prea mult de va plictisesc, dar sper ca ma puteti ajuta un pic. As aprecia foarte mult.

    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    Bine ai venit pe forum si mult succes cu noul acvariu!

    Marimea acvariului este foarte buna. La cate vietuitoare ai acum, nu-ti recomand sa mai adaugi altii. Sa nu uiti de schimbul apei (25%) la o saptamana-doua, curatarea filtrului si schimbul vatei perlon. Ai un filtru foarte bun si cred ca vei avea mereu o apa foarte limpede.
    Se recomanda ca acvariul sa imite pe cat posibil un mic colt de natura. Ma refer aici la faptul ca decoratiunile din plastic sau jucarii ceramice nu prea au ce cauta in acvariu. Daca vei avea mai multe plante naturale, cu crestere si mai lenta si mai rapida (pe unele le ai deja), pestii vor avea destul oxigen si se vor simti bine, si tu fericita
    MEMBRU ARK

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Multumesc!
    Specific ca toate plantele sunt naturale, datorita lui betta ca sa nu isi franjureze coada. Problema e ca e posibil sa raman fara plante, pestii platy mi-au scos cele mici din nisip si le ciugulesc pe celelalte, iar o tufa acusi ramane fara frunze, dar aia cred ca din cauza pestilor cu ventuza. Decoratiunile le am din acvariile vechi si le-am pus pentru a se ascunde pestii sau crevetii in ele. Dar daca le scot si le inlocuiesc cu plante, ce as putea baga ca sa nu raman fara ele?

  4. #4
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Sunt diverse buturugi mai intortocheate pt ascunzisuri. Poti folosi si coaja de nuca de cocos.
    MEMBRU ARK

  5. #5
    High member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Timisoara
    Posts
    561
    Post (Dis)Likes
    Buna Stefania!

    Iti urez si eu bun venit pe forum si succes cu acvariul si acvaristica!
    Este ok sa scrii mult, dar ... nu mi-am dat seama care este problema. Unde ai nevoie de ajutor/sfaturi/indrumari?

    Treaba cu decoratiunile este mai mult o chestie de gust, nu este nimic urgent. Daca tie iti plac, poti sa le pastrezi. Oricum gusturile ti se vor schimba in timp, si probabil le vei scoate singura atunci cand vei decide ca vrei altceva.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Pai... abia ce mi-am instalat acvariul si nu vreau ca intr-o buna zi sa ma trezesc cu probleme, boli, pesti morti, etc. Apoi imi place diversitatea iar cu compatibilitatea pestilor nu prea am inteles-o, datorita ca sunt pareri pro si contra. La altii merg, la altii nu. Un exemplu e ca mi-ar fi placut foarte mult sa imi iau o pereche de scalari pentru ca nu sunt la fel de energici si se etaleaza frumos, dar nu stiu cat de okay va fi cu neonii si crevetii. Neonii sunt de mai multe feluri incepand cu cei mai mici (mi-au ramas din celalalt acvariu) pana la cei mai mari, iar crevetii sunt Amona parca. Sa fie cat mai mari. Imi doresc un acvariu armonios iar voi stiti ce inseamna armonia, eu inca nu. Ce mai implica intretinerea in afara de schimbat filtre si 25% din apa dupa cum mi s-a mai spus.

  7. #7
    High member
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Timisoara
    Posts
    561
    Post (Dis)Likes
    Daca iti place sa citesti, sunt niste articole faine in sectiunea "Articole". Iti recomand sa incepi cu astea:
    http://forum.acvarist.ro/showthread....n-de-apa-dulce
    http://forum.acvarist.ro/showthread.php?4559-Ciclul-azotului-pe-intelesul-tuturor

    Despre intretinere: schimbul de apa saptamanal de 25% este un punct de plecare bun. Va trebui sa observi tu daca este suficient pentru tine, sau nu, in functie de incarcatura biologica din acvariu (numarul si marimea pestilor, cat de mult si des hranesti ...). Poti sa faci teste de apa, pana iti stabilesti un ritm al acvariului.
    Ce mai implica intretinerea in afara de schimbat filtre si 25% din apa dupa cum mi s-a mai spus.
    Atentie! Nu schimbi filtrele!!! Poate este doar o greseala de exprimare din partea ta, dar e chiar important sa nu te "joci" cu filtrele. Cand le cureti, le clatesti usurel (adica nu temeinic) in apa pe care o scoti din acvariu (nu in apa de la robinet).
    Ce spune marko sa schimbi este vata de perlon, care este doar o mica parte din mediile din filtru, si intr-adevar, aia dupa ce se imbacseste, se schimba, nu se curata.

    Despre compatibilitate: intr-adevar e greu sa te abtii de la "diversitate". E foarte usor sa ajungi sa ai "ciorba de peste" in acvariu.
    Scalarii cu neoni ... s-ar putea sa mearga o perioada. Adica aduci neonii prima data. Si dupa ceva timp sa aduci si scalarii, dar mici, nu maturi. Este posibil sa nu ai chiar nici o pierdere in randul neonilor. Dar se poate sa fie si altfel, dupa ce cresc scalarii suficient de mari.
    Scalari cu creveti: e doar o chestiune de timp, pana ii gasesc scalarii, chiar daca sunt creveti Amano, si sunt mai mari decat Cherry. Daca plantezi mai mult decat ai acuma, poate supravietuiesc o perioada, dar vor sta tot timpul ascunsi, deci va fi ca si cum nu ii ai.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    7
    Post (Dis)Likes
    Chiar iti multumesc! Faza cu filtrele chiar nu am stiut-o. Inseamna ca atunci cand scot sfertul de apa clatesc un pic si filtrele. Dar ce fac in cazul in care am o lista de schimbare a filtrelor, la 1 luna, 3, 9, 12 luni?

    Am citit articolele si m-am simtit la o ora de chimie. Sper pe parcurs incet incet sa le asimilez.
    Si cred ca deja am facut o mica prostioara. Acum ramane de vazut cum evolueaza.
    Last edited by Steff17; 04-04-2018 at 20:52.

  9. #9
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Asa este, producatorul iti recomanda sa schimbi anumiti bureti la anumite perioade din cauza fie a buretelui verde care are bacterii deja in el de la producator, fie ca unii bureti mai densi se mai imbacsesc si ei. Dar dupa o perioada mai mare, cum specifica ei. Si niciodata nu schimbi mai mult de un burete. Restul buretilor TREBUIE sa ramana in filtru pt ca au in ei deja formate bacteriile benefice.
    Cu chimia, cam asa este, trebuie sa prindem ceva din ea daca vrem un acvariu frumos si sanatos.
    MEMBRU ARK

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •