Salut,

As dori sa va cer parerea intr-un nou proiect pe care imi doresc a-l incepe.
Am urmatorul acvariu:
120L
50l
65h
Cu intarituri si toate cele.
Acum vine provocarea:
imi doresc un suport zic eu din teava rectangulara pentru ca vreau si un sump in acea masa.
Ma gandeam sa fac o masa inalta cam de 80-90.
90 pare cam mare, stiu.
Ar fi asa:
a. ce fel de teava rectangulara mi-ar trebui?
b. mi-as dori sa lateralele mesei sa fie pe balamale caci de aceea ma si gandesc la rectangulara, ca sa tina si eu sa am acces nu doar prin fata.
c. pot pune ceva picioare sub aceasta masa, si daca da, e ok sa presupun ca 6 pe fata, 6 spate si cate una pe laterale ar fi suficiente? (nu de alta, dar mereu mi se intampla cu acvariul de acum sa scap ceva apa pe jos si s-a umflat pfl-ul ala de aproape nu mai pot deschide usile.)
d. acum vin cu o complicatie - cum imi place sa am si ceva plante in acvariu insa pe acesta il fac pentru discusi as dori sa fac dedesubt un spatiu pentru plante. Un acvariu in sine doar cu plante. Sigur s-au gandit multi altii la asta inaintea mea.
Aici nu stiu ce provocari as avea. Desenul atasat este facut in seara asta (pe genunchi) insa il pun orientativ.
Ma gandesc ca din acvariul mare ar veni apa in cel cu plante, ele ar consuma, in timp mare parte din nutrienti si aici m-ar ajuta un pic, ca desi voi face un sistem la picatura n-ar strica, si as putea creste si ceva plante in acelasi timp.
e. sumpul l-as face din acrilic.
Am tot vazut modele, am gasit si ceva anunturi pe olx cu debitare, posibil sa il pot face oricum mi-as dori.
Ca pompa astept sa soseasca un Jebao Jecod DCS 3000. Cred ca isi va face treaba, daca nu, suplimentam. Accept propuneri.
f. tevaria imi pare o discutie in sine cu tot cu bean animal,etc. am citit, vorba aceea stiu tot, si totusi suficient cat sa imi dau seama ca la cat de chitibusar sunt si voi dori sa iasa perfect, posibil sa revin prin Decembrie cu update-uri -situatie deloc de dorit. Am vazut pe aqualife, si cred ca o rezolv de acolo.
Ce ar mai fi?
Cam cu masa ar fi prima mea provocare.
Ce ziceti?
exemplu-neterminat.jpg

Multumesc.