Results 1 to 6 of 6

Thread: Salutari din Moldova !!!

  1. #1
    Junior Member Maddman's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Location
    Bacau, Romania
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes

    Salutari din Moldova !!!

    Salutari tuturor membrilor, si ape limpezi !!!
    Am 40 de ani, si de anul trecut de pe la inceputul toamnei, m-am hotarat sa intru si eu in randul acvaristilor incepatori.
    De la inceput m-am izbit de tot felul de ciudatenii (cu toate ca m-am documentat inainte, se pare ca tot din greseli invata omul).
    Acvariul este un Aquael Leddy 60 (54 Litri) care a venit la pachet cu un incalzitor si un filtru intern destul de micut pe care l-am schimbat in cele din urma cu un Aquael UNI+UV 500 care face o treaba destul de decenta.
    Am inceput cu 3 scalari si 2 Xipho care din pacate au trecut la cele sfinte destul de repede (mai intai scalarii si dupa si xipho....)
    Nu m-am demoralizat, si am continuat totusi cu guppy, fiind mai usor de intretinut totusi si oarecum mai rezistenti...
    Se pare ca principala problema a mea a fost totusi insuficientele cunostinte, si de asemenea micile neclaritati care au dus la cateva rezultate destul de catastrofale (cateva crime pe seama sufletului meu dupa care inca mai sufar).
    Momentan ca fauna am neoni, guppy, molly, ancistrusi, corydoras rabauti, aymonieri.
    Ca flora am anubias, si cea din ghiveci careia i-am uitat numele. Celelalte 2 sunt artificiale.
    Am o singura intrebare legat de acvariul meu.
    Din cauza filtrului si a curentului de apa, dupa ce hranesc pestii apa se tulbura (le dau Daphnia-Pureci uscati si de 2 ori pe saptamana mini granule de la Tetramin.
    Apa nu devine clara perfect ,si nu inteleg de ce, desi curatarea filtrului o fac o data pe saptamana, dupa care la 2 zile fac si schimbul de apa de 30% din volum (cam 10 litri).
    Recent am achizitionat si un burete bolborositor BF-4 pe care as intentiona sa il las in locul filtrului intern.
    As dori sa stiu daca ceea ce vreau sa fac e bine pentru un acvariu de 54 de litri !!!
    Astept cu mare interes sfaturi si pareri de la cei care doresc sa ajute un "noob" in aceasta frumoasa pasiune, acvaristica !!!.
    Multumesc anticipat.
    IMG_20180320_095631.jpg
    IMG_20180320_095642.jpg
    IMG_20180320_095654.jpg
    IMG_20180320_095710.jpg

  2. #2
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Bine ai venit printre noi!
    Sper ca ai ciclat acvariul inainte de a introduce pestii. Pestii au mereu nevoie de oxigen, care este eliberat in mare parte de plante, iar cele de plastic, desi arata bine, nu produc oxigen. Nu te sfatuiesc sa schimbi atat de des apa, ci o data pe saptamana, 25% din apa. Lumina mi se pare un pic cam slaba, dar nu cred ca poti sa schimbi ceva acum. Si cred ca stiai, buretele se clateste in apa luata din acvariu, dar nu foarte, foarte bine, ca trebuie sa mai ramana ceva bacterii acolo.
    MEMBRU ARK

  3. #3
    Junior Member Maddman's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Location
    Bacau, Romania
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by marko View Post
    Bine ai venit printre noi!
    Sper ca ai ciclat acvariul inainte de a introduce pestii. Pestii au mereu nevoie de oxigen, care este eliberat in mare parte de plante, iar cele de plastic, desi arata bine, nu produc oxigen. Nu te sfatuiesc sa schimbi atat de des apa, ci o data pe saptamana, 25% din apa. Lumina mi se pare un pic cam slaba, dar nu cred ca poti sa schimbi ceva acum. Si cred ca stiai, buretele se clateste in apa luata din acvariu, dar nu foarte, foarte bine, ca trebuie sa mai ramana ceva bacterii acolo.
    Multumesc pentru raspunsul prompt dat.
    Acvariul era ciclat, asta pana sa schimb nisipul care inainte era colorat, si arata ca un kitsch din talcioc. Probabil ca dupa colonizarea cu bacterii si a filtrului de burete, apa se va limpezi.
    E nevoie de cateva precizari deoarece nu am fost extrem de concis.
    Apa o schimb o data pe saptamana, dar la 2 zile distanta dupa curatarea filtrului ( am citit tot pe acest forum ca nu este indicat sa faca schimbarea apei si curatarea filtrului in aceeasi zi din motive de posibila deciclare).
    Buretele filtrului il curat(clatesc) in apa scoasa din acvariu.
    Lumina e intentionat mai slaba pentru a nu favoriza aparitia algelor, (e de vina si radacina cu anubis care fiind in mijlocul acvariului estompeaza lumina montata pe capac (de aceea si tin capacul inclinat spre spate).
    Ce ma interesa in mod special, este daca pot lasa doar burete bolborositor BF-4 si sa scot filtrul intern de tot, deoarece din cauza curentului de apa pe care il produce, atunci cand dau mancare la pestisori apa se tulbura destul de tare...
    Intentionez sa mai las filtrul intern vreo cateva zile (cel putin o saptamana) pentru a ajuta si filtrul cu burete sa formeze bacterii.

  4. #4
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Parerea mea e ca poti lasa fara probleme doar buretele, doar sa nu te deranjeze zgomotul bulelor de aerare
    MEMBRU ARK

  5. #5
    Junior Member Maddman's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Location
    Bacau, Romania
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    O sa fac un test, o sa opresc filtrul intern si o sa las doar buretele.
    Zgomotul nu ma deranjeaza, e ok.
    Multumesc de sfaturi anyway.

  6. #6
    Junior Member Maddman's Avatar
    Join Date
    Nov 2017
    Location
    Bacau, Romania
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Si se pare ca varianta cu filtrul de burete si filtru intern combinata, da rezultate excelente.
    IMG_20180323_090837.jpg

  7. Likes marko liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •