Results 1 to 2 of 2

Thread: Problema pesti acvariu 54 l apa dulce

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2018
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes

    Problema pesti acvariu 54 l apa dulce

    Salutare si bine v-am gasit!

    De 3 zile mi-am cumparat si eu un acvariu de 54 l cu pesti. Da, ati citit bine, pestii i-am luat la punga iar acvariu in cutie din Bucuresti de la Carrefour Colentina.

    Am luat 9 pesti din care 7 din familia Ciclide si doi pesti sanitari: unul alb cu mustati si unul negru in forma de rechin.

    Pe langa acvariu am mai cumparat:

    • Easy-Life - Conditioner-Tonic-Prophylactic
    • Tetra - Easy Balance
    • Tetra - Aqua Safe
    • Tetra - Bio
    • Sera My copur

    plus alte substante cum ar fi: albastru de metil, sare de mare, etc..

    Nu am avut niciodata un acvariu. Este primul pe care il am.

    Am pus acvariul in cada si l-am spalat bine. Apoi am pus primul strat de vreo 6 - 8 cm de substanta pentru plante (asa mi-au zis cei de la magazin) 2 saci, apoi am pus inca doi saci de nisip pietros (eu cred ca este artificial).

    Am pus accesoriile acvariului: filtru submersibil, filtru de aer, incalzitorul si termometrul apoi l-am umplut cu apa de la robinet. Am introdus substantele dupa prospect in apa, dupa cum mi-a zis vanzatorul iar dupa maxim o ora am bagat punga cu pesti in apa din acvariu ca pestii sa se acomodeze.

    La o zi la unul din pesti a aparut pe el un fel de puf, (am aflat acum ca se numeste gris alb si ca apare din cauza ca acvariul este neciclat. Atunci nu stiam nimic ce inseamna sa ai un acvariu).

    M-am documentat ce inseamna si am cumparat: sera mycopur pentru ca imi este frica sa nu se intinda si la ceilalti pesti.

    Acest tratament se face maxim 3 zile cu 20 de picaturi pentru 20l de apa. In seara asta este a doua zi.

    Din pacate pestele acela a murit si l-am scos astazi din acvariu.

    Am facut un test al apei cu tetra test 6 in 1 (este un flacon care il bagi in apa si are anumite culori pe care le compari) si am o valoare care nu este in limite si anume: KH.

    Cand va scriu acum imi dau seama ca am gresit ca trebuia sa tin apa in acvariu minim 2 saptamani ca sa introduc pestii dar acum ca i-am introdus ....

    ce pot sa fac? are careva vreo idee ca sa nu imi moara pestii? Acvariul arata acum ca in filmuletul de jos:

  2. #2
    Member Gabriel 72's Avatar
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Vatra Dornei
    Posts
    125
    Post (Dis)Likes
    Salut ! Greseala odata facuta nu prea poti sa mai schimbi mare lucru. Ar trebui sa mai citesti ,pana se termina ciclarea , despre acvarii , compatibilitati pesti , plante ....si cam tot ce tine de acvaristica. Acum ai ciclide...din cate stiu eu le trebuie o apa dura si multe pietre care sa formeze ascunzisuri ,toate puse intr-un acvariu mult mai mare decat ceea ce ai tu.Mai bine ai renunta la ciclide si ai incerca sa faci primii pasi in acvaristica alaturi de pesti mai putin pretentiosi ,gen vivipari. Lasa filtrul sa lucreze si nu folosi in exces chimicalele . Pestii care se vor imbolnavi poti sa ii tratezi separat. Cam greu sa eviti pierderile in conditiile astea. Mult spor iti doresc ,mai ales la citit si nu te supara prea tare pentru ca ai gresit....majoritatea am inceput ca tine
    yesterday is history, tomorrow is a mystery, but today is a gift

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •