Results 1 to 6 of 6

Thread: sfat stand

  1. #1
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes

    sfat stand

    Salutare tuturor! Am cumparat un stand si anume http://www.ikea.com/ro/ro/catalog/products/40275813/ pe care vreau sa asez un acvariu de 70x39x40 din geam de 8. Pentru cresterea rezistentei am montat cate doua console (4 suruburi pentru lemn pe fiecare consola) in cele 4 colturi ( in total 8 console). Gandindu-ma totusi ca numai acvariul are 29 de kilograme gol plus apa si restul de elemente, va ajunge usor la 140-145kg in total, oare aceasta piesa de mobilier nededicata acvaristicii poate face fata? Tin sa mentionez ca grosimea placilor marginale este de 3.5 cm iar materialul pare a fi un tip de pal.
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Din descrierea de pe site: "Descriere produs
    PAL, MDF, Melamina, Vopsea acrilică imprimată şi gofrată, Hārtie, Plastic"; " Dimensiunea produsului asamblat
    Lăţime: 77 cm
    Adāncime: 39 cm
    Īnălțime: 77 cm
    Sarcină maximă/poliţă: 13 kg
    Greutate max./corp suspendat: 20 kg"
    Sfatul meu este sa mergi la un magazin de bricolaj si sa cumperi PAL pe care il poti taia acolo la dimensiuni si asamblezi acasa standul.

  3. #3
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    materialele alea groase de la ikea sunt in general cam goale pe dinauntru. de ce nu faci o proba cu un tovaras sa vezi daca rezista. daca e pal dublu trebuie sa tina. ai putea pune polita pe verticala, e dintr-o singura bucata si ar spori rezistenta.

  4. #4
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Am 105kg si pot sa stau lejer o zi pe o masuta din Ikea de 30ron. Si chiar am stat aproape o zi pe o astfel de masa cand am reparat si varuit prin casa.
    Nu m-as baza pe testul cu oamenii pe dulap o ora. Poate doar daca se danseaza putin.

  5. #5
    High member snakeskin_guppy's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    13 Septembrie Bucuresti/Azuga/Brasov
    Posts
    564
    Post (Dis)Likes
    Multumesc pentru raspunsuri! Treaba cu urcatul pe el am incercat-o si eu ) si la 80 de kg se comporta destul de bine dar totusi nu o sa risc. O sa fac ceva de dimensiuni similare din pal de 16, e de-ajuns? Are rost sa pun o placa si in spate pentru cresterea rezistentei?
    "NU merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita , NU te fac sa plangi"

  6. #6
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Pune o placa si pe spate, pentru rezistenta!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •