Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 17 of 17

Thread: Pereche apistogramma agassizii cu pui

  1. #11
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Am uitat de filmul asta. L-am facut chiar atunci cand a iesit cu primii pui. Il pun aici sa ramana ca amintire.


    A trecut aproape o luna de la prima aparitie cu puii si sper cat de curand sa apara a doua generatie. Revin cu noutati cand o sa iasa din nou la plimbat cu juniorii. Deocamdata sta tot ascunsa in nuca si iese doar pe fuga asa sa manance cate ceva.

  2. #12
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    A trecut un an si nimic. Sunt singuri in acvariu dar nimic. De atunci nu au mai aparut pui. Femela a crescut intre timp, s-a colorat mult, seamana din ce in ce mai mult cu masculul.
    Nu cred ca mai fac pui. Ma gandesc sa refac acvariul
    PS: In stanga este femela, in dreapta masculul.

    IMG_3441.jpg

  3. #13
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Este posibil ca o femela de apistogramma agassizii sa se transforme in mascul? Nu de alta dar parca pe zi ce trece seamana mai mult cu masculul ...

    IMG_3492.jpg
    Femela este cea de jos.

  4. #14
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Observ ca este cam liniște pe forum. In vremurile bune era forfota mare. Ce s-a īntāmplat? S-a mutat lumea pe alt forum?

  5. #15
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by vascaeu View Post
    Este posibil ca o femela de apistogramma agassizii sa se transforme in mascul? Nu de alta dar parca pe zi ce trece seamana mai mult cu masculul ...

    IMG_3492.jpg
    Femela este cea de jos.
    Probabil era un mascul dominat. Se intampla cand exista o ierarhie in bazin si se foloseste ca sa nu fie batut/omorat de masculul dominant.

    Lumea s-a mutat pe feizbuc, ca acolo pot scrie tampenii si pot fi agramati!

  6. Likes kyoshoy liked this post
  7. #16
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by opincarul View Post
    Probabil era un mascul dominat. Se intampla cand exista o ierarhie in bazin si se foloseste ca sa nu fie batut/omorat de masculul dominant.
    Multumesc pentru raspuns. Tinand cont de ce ai zis cu migrarea de pe forum, acum ca te-am prins si mi-ai raspuns sper sa nu te superi ca te mai bat putin la cap.
    Nu prea inteleg. Cine era mascul dominat? Femela?
    Sa recapitulez ... deci eu aveam o pereche de apistograma. Era 100% o pereche pentru ca femela a si depus, masculul si-a facut datoria si au iesit mostenitori. (poti vedea si pozele cu ei in thread) Ca au disparut imediat micutii, asta este alta poveste; erau prea multi in acvariu si femela a avut sarcina grea sa apere progeniturile. Asa, deci, dupa aprox. 6 luni - 1 an am observat ca femela seamana din ce in ce mai mult cu masculul. Si normal ca nu au mai depus. Si nu prea inteleg ce s-a intamplat. Adica s-a transformat femela in mascul ca sa nu o (mai) bata masculul? Nu prind expresia "era un mascul dominat". Cine era mascul dominat? Femela? Multumesc.

  8. #17
    Base member
    Join Date
    Jul 2012
    Location
    Vārteju- Magurele
    Posts
    324
    Post (Dis)Likes
    Nu ma bati la cap, stai linistit!
    Am scris in graba, generalizand. Ca sa fiu concis: in natura, dar si in acvariu, unii masculi dezvolta caracteristici de femele (corp subtire si alungit, culori mai sterse sau chiar deloc, inotatoare mai scurte) ca sa nu fie baturi sau omorati de masculul alfa! Dupa ce masculul alfa (dominant) dispare din peisaj, isi arata adevaratul potential de masculi.
    In cazul tau, cred ca e vorba tot despre o adaptare la conditii!

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •