Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17

Thread: Pereche apistogramma agassizii cu pui

  1. #1
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes

    Pereche apistogramma agassizii cu pui

    Salutare! Ma chinui de mai bine de un an sa fac rost de o pereche de apisto care sa depuna. Am avut numai ghinioane in sensul ca ba murea femela, ba murea masculul, ba mureau amandoi. Pana la urma se pare ca i-am nimerit si ieri am vazut pui in acvariu. Ea sta numai pe langa pui si fugareste toti pestii care se apropie de ea si pui. El da ture prin acvariu.
    Cum ei nu sunt singuri in acvariu, le este foarte greu sa pazeasca puii si deja numai eu am vazut cum vreo 2-3 pui au plecat de langa mamica si au fost papati de niste molly. In ritmul asta nu stiu daca mai raman pui asa ca problema mea este ca nu stiu ce sa fac sa salvez puii. Aveam de gand mai de mult sa-i las numai pe ei in acvariu si cu niste corry dar uite ca pana m-am hotarat eu .....
    Ce sa fac? Sa separ puii cu mama? Sa-i separ numai pe ei? Eu o sa incerc sa dau restul de pesti din acvariu insa nu prea am cum asa repede. Ma gandesc ca odata ce au inceput acum or sa mai depuna si ca pe viitor daca or sa fie singuri in acvariu n-o sa mai fie problema asta. Dar pana atunci ce sa fac?

    Cateva poze cu piticii .....

    fr_406_size1024.jpgfr_414_size1024.jpgfr_416_size1024.jpgfr_417_size1024.jpg

  2. #2
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Prea tarziu ...... acum cand am ajuns acasă nu mai erau puiuții. Se pare ca mămica nu a reușit sa-i păzească.
    O sa încerc sa-i las singuri in acvariu.

  3. #3
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Lasa apisto singure daca vrei pui.

  4. #4
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Femela s-a apucat iar de treaba. Ceea ce este bine <:-P
    In 2-3 zile or sa ramana in acvariu 4 cory si 10 Rummy-nose tetra impreuna cu perechea de apisto. Este ok asa sau sa scot si colocatarii cu nas rosu si sa ramana doar perechea de apisto cu cory?

  5. #5
    Administrator bilti's Avatar
    Join Date
    Dec 2008
    Location
    timisoara
    Posts
    1,924
    Post (Dis)Likes
    mai bine sa-i scoti. cory se dau la icre iar tetra vor inhata puii daca-i prind singuri.
    Last edited by bilti; 05-03-2018 at 20:43.

  6. #6
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Perechea singura daca vrei pui. Oua de atemia, microculturi de micro , walkeri ai?

  7. #7
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by rick View Post
    Perechea singura daca vrei pui.
    Am inteles. Pai atunci o sa-i las singuri.

    Quote Originally Posted by rick View Post
    Oua de atemia, microculturi de micro , walkeri ai?
    Am doar oua de artemia.

  8. #8
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Aseara, dupa vreo ora de scormonit prin acvariu am reusit sa-i las "aproape" singuri. Am reusit cu chiu cu vai sa scot 9 Rummy-nose si 1 cory. Au mai ramas 3 cory si 1 cu nasul rosu. O sa mai fac o incercare in seara asta sa vad ce reusesc. Oricum, femela isi vede de treaba ei si pazeste icrele (cred) iar masculul da ture prin acvariu. Am mai citit cate ceva despre apisto in ultimele zile si ma bate gandul sa mai bag o femela in acvariu. Acum fiind singuri intr-un acvariu de 100 litri destul de bine plantat si cu vreo 4 nuci de cocos ma gandesc ca o sa-si gaseasca si cealalta femela un loc al ei si poate depune si aia. Plus ca fiecare o sa-si vada de puii ei si ei oricum nu-si papa puii unii alteia. Sau nu e o idee buna?

  9. #9
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Se poate intampla ca o femela sa manance puii alteia. Aceasta o face pentru a ramane femela alfa.
    Femela cu pui va fi alfa intotdeauna.
    Poti sa incerci cu inca o femela sau la 100l poti lasa 2-3 rummy( nu mai multi) ca sa aiba de cine apra parintii puii. Astfel se consolideaza relatia de familie. S-a constatat ca in acvariile in care sunt singuri parintii se pot certa uneori cu urmari grave. Acesti diterdfish nu-i lasi decat pana incep puii sa nu mai stea pe langa femela, apoi ii scoti.

  10. #10
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Atunci o sa-i las singuri. A ramas un rummy ca nu am reusit sub nici o forma sa-l scot.
    Femela si-a schimbat locul in alta nuca si sta destul de mult pe acolo. Mai iese din cand in cand si se da pe langa mascul. Deci liniste deocamdata. Astept sa vad ce se mai intampla si revin cand apar noutati.
    Pun si o poza cu masculul aici sa ramana ca amintire.
    fr_17_size1024.jpgfr_36_size1024.jpg

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •