Results 1 to 1 of 1

Thread: Betta bolnav/pe moarte

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes

    Exclamation Betta bolnav/pe moarte

    AF343A47-61F2-4E5B-8B56-201B4B21161A.jpg0520C9FD-E1E7-42A4-BE75-C2E174633EAA.jpgEE2D17DC-0E62-4A8A-8748-54557621FF08.jpg73408F00-24D7-46EC-82EB-B8C2C62342CF.jpg3E70D837-58AF-424A-B892-457C90BDF94F.jpg

    Buna seara! Va rog frumos sa ma ajutati daca aveti idee ce ii mai pot face pestisorului meu. Am un betta crowntail de aproximativ un an. Toate bune si frumoase. A avut pe parcursul vietii fin rot de 3 sau 4 ori. L-am tratat cu Sera Baktopur. De aproximativ 3 saptamani are din nou fin rot. I-am facut tratament de 3 ori,insa nu mai da rezultate. Nu am alte anumale de companie,desi mi-as dori,asa ca toata speranta mea este in pestiorul acesta. Nu as vrea sa moara,deoarece eu pun suflet si imi pare foarte rau ca vad cum se chinuie...In seara asta in urma unor “cercetari” pe net,filmulete pe youtube,etc. M-am apucat sa ii tai aripioarele(nu cele cu care inoata,acelea voalate) .. cea mai proasta idee! Stiu ca o sa fiu mult criticata acum,dar..este greseala mea. Inainte sa ma apuc sa ii tai coditele,am dezinfectat ustensilele cu spirt. Am uitat cutiuta unde le bagasem deschisa si in timp ce ii taiam coditele,a sarit direct in cutiuta cu spirt. L-am luat repede si l-am aruncat inapoi in acvariu. Dar cred ca e letal pentru el. Nu stiu ce sa ii fac,apa este schimbata acum...sta pe fundul acvariului cu fata in jos si corpul ii pluteste in sus. Nu are echilibru deloc. Pe abdomen,ii iese ceva rosiatic. Nu imi pot da seama ce este. Iese prin orificiul pentru excremente cred. Nu stiu ce alte detalii sa mai dau. Va rog mult ajutati-ma! Chiar nu vreau sa moara. As face orice sa il salvez!!!!!!!! Am un acvariu de 11 litri,incalzitor Diversa de 50W,filtru Diversa Claro 200,tratez apa cu Easy Life Easy Start,uneori ii mai pun albastru de metilen pentru dezinfectare,insa nu mai stiu ce scrie pe sticluta si atat...chiar m-am documentat la fiecare pas si am citit foarte mult! Se pare insa ca a fost degeaba. Nu stiu destule incat sa tin un peste. ��Doar sta acolo si da din inotatoare...Va rog mult,dati-mi orice sfat!
    Last edited by Denisa.C; 21-02-2018 at 01:00.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •