Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 27

Thread: Unul mic de 20L.

  1. #11
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Eu foloseam inainte EasyCarbo. Insa in ultimul timp folosesc produsele EvoAcvaristic despre care ai citit. Sunt mai ieftine si au acelasi efect. Si eu fertilizam saptamanal, insa carbonul zilnic.
    Niciodata nu schimb mai mult de 25-30% din apa acvariului. La un acvariu de 30l se schimba saptamanal, la unul de 60 si mai mare odata la 2-3 saptamani. Depinde si de filtrare; cu cat e mai eficienta (mecanic+biologic), cu atat se schimba apa mai rar.
    MEMBRU ARK

  2. #12
    Junior Member Doru.C's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    brasov
    Posts
    81
    Post (Dis)Likes
    plantele sunt naturale? din punctul meu de vedere ar fi bun pentru un acvariu pentru creveti si daca este bine plantat chiar cu beta in el.

  3. #13
    Junior Member pinti2d's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Momentan acvariul nu este plantat, iar la ceva de genul ma gandeam si eu. Un beta si cativa creveti. Pe viitor, pe masura ce fac rost de lumina, co2, fertilizanti etc voi introduce si plante.
    pinti_2d@yahoo.com, 0727620967.

  4. #14
    Junior Member pinti2d's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Ca tot veni vorba de plante si cele aferente vreau sa propun un subiect de discutie, poate ma puteti lamuri putin. Si anume lumina, inainte era mai simplu. Trebuia sa tinem cont doar de temperatura de culoare, si w, adica puterea lui. Acum cu becurile din generatie noua cu leduri sau asemanatoare cu tuburile de neon mi se pare putin mai greu sa gasesc o lumina potrivita, deoarece sa introdus o noua unitate de masura, lumeni. Ce sa inteleg acum, ca w nu se mai refera la intensitatea luminii ci la consumul lui pe ora? Iar intensitatea luminii o masuram acum prin lumeni? Intreb asta deoarece recent am fost la Hornbach pentru a lua niste becuri in casa, si am luat un bec cu 1500 lumeni intensitate, 5700 culoare a luminii si doar 15w consum. La un acvariu mai vechi tot cu becuri de genul am lucrat si as vrea sa raman la ele. Mi se par mai practice, mai ieftine, in caz de ceva se gasesc pe toate drumurile, iar pentru ce plante imi doresc eu cu siguranta nu voi avea nevoie de ceva mai specializat. Stiam ca in functie de cat de plantat este acvariu asa se calcula si de cat de multi w ai nevoie lailuminare, dar acum sa inteleg ca nu se mai tine cont de w ci de lumeni? Astept un sfat, parere de la voi, multumesc
    pinti_2d@yahoo.com, 0727620967.

  5. #15
    Junior Member pinti2d's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Haideti baieti, nimeni cu nici o idee / sfat ? :(
    pinti_2d@yahoo.com, 0727620967.

  6. #16
    Junior Member Doru.C's Avatar
    Join Date
    May 2009
    Location
    brasov
    Posts
    81
    Post (Dis)Likes
    gasesti pe internet tabele cu conversia lumen-watt in functie de ce bec ai nevoie clasic,led sau economice

  7. Likes pinti2d liked this post
  8. #17
    Junior Member pinti2d's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Am avut ceva probleme si de aceea am disparut putin din peisaj. Totui de cateva zile ma confrunt cu ceva. Pestii nu mai vor sa manance, m-am gandit initial ca ar fi ceva in apa si ca atare duminica am schimbat in jur de 75% si cu toate acestea tot nu vor sa se atinga de mancare. Pana acum nu am avut aceasta problema, imi puteti da un sfat ceva? Multumesc in avans.
    pinti_2d@yahoo.com, 0727620967.

  9. #18
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Ce hrana la dai? Recomandarea mea e sa le alternezi felul de mancare: uscata, congelata, vie.
    MEMBRU ARK

  10. #19
    Junior Member pinti2d's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Nu le stiu pe de rost, le-am luat la recomandarea unui tip de la Hornbach, angajat la sectiunea acvaristica, cu care am stat putin de vorba despre acvariu, ce vreau sa fac cu el etc. Deci tind sa cred ca nu mi-a vandut tampenii. Revin mai pe seara cu denumirea exacta.
    pinti_2d@yahoo.com, 0727620967.

  11. #20
    Junior Member pinti2d's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Revin cu pozele promise legat de mancarea pestilor... IMG_20180319_233640.jpg

    IMG_20180319_233630.jpg
    pinti_2d@yahoo.com, 0727620967.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •