Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 27 of 27

Thread: Unul mic de 20L.

  1. #21
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Sunt bune, dar mereu numai mancare uscata.... Incearca sa le iei si mancare congelata; sigur le va creste pofta de mancare.

    Pana la urma, ce vietati ai in acvariu?
    MEMBRU ARK

  2. #22
    Junior Member pinti2d's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    5 neoni cardinal si 2 ancistrus albi. Momentan numai atat.
    pinti_2d@yahoo.com, 0727620967.

  3. #23
    Junior Member pinti2d's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Neata baieti. Vesti proaste, peste noapte nimic nu a supravietuit. Cu siguranta ceva sa intamplat, nu pot sa cred ca pur si simplu nu le-a mai placut mancarea. Sustin cu atat mai mult ideea unei alge, sau boli/parazit deoarece unul din ancistrus l-am gasit pe jos. Ceva parametri ai apei l-au facut sa sara. In timp ce ma intindeam sa il adun am vazut ca furtunele filtrului prezentau niste pete negre, ceva relativ nou deoarece cu cateva saptamani inainte, maxim o luna curatasem filtrul si furtunele si tot, asemanatoare unui praf, asta sa fie cauza? Singurele schimbari aduse acvariului a fost schimbul de apa de duminica seara de 50%, altceva in afara de asta nu. Temperatura constanta de 25 grade, evacuarea filtrului putin scoasa pentru a agita suprafata si a facilita schimbul de gaze etc. Nu vreau sa ma opresc aici. Desi acest thread e cam singuratic, astept parerile voastre pentru a afla unde am gresit iar pe viitor sa nu ma mai lovesc de aceasta situatie. Intre timp, ca sa fiu sigur ca acel "ceva" ce a produs problema asta va disparea, cum imi recomandati cel mai bine sa curat tot? Prin fierbere sau simplu cu burete si detergent? Sau daca aveti alte idei sunt numai ochi si urechi. Stima.
    pinti_2d@yahoo.com, 0727620967.

  4. #24
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Imi pare rau ca nu au supravietuit pestii.

    Daca tot nu mai ai niciun peste, te sfatuiesc sa incepi de data asta usurel: speli acvariul fara detergent, doar cu buretele. Asezi substratul cu nutrienti (personal nu recomand substrat colorat), sadesti plantele (acum depinde si ce fel de acvariu vrei sa ai, cu ce fel de pesti sa-l populezi/presupun ca tot din aia de care ai avut) si lasi la ciclat acvariul pentru cateva saptamani. Saptamanal sa schimbi 20-25% din apa. Apa sa fie declorinata sau de la izvor. E bine sa ai un filtru putin mai mare. Apoi vedem cum evolueaza lucrurile. Spor!

    p.s. presupun ca la curatarea filtrului spalai buretele la chiuveta sau il spalai prea bine, ceea ce duce sigur la omorarea bacteriilor din filtru.
    Last edited by marko; 21-03-2018 at 01:46.
    MEMBRU ARK

  5. Likes pinti2d liked this post
  6. #25
    Junior Member pinti2d's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Sa imi scuzati expresia dar shit happens. Mai mult ca sigur asa voi face. Am sa spal totul cat mai meticulos posibil, de la acvariu la filtru, furtune etc. In ceea ce priveste substratul si materialul filtrant ma gandeam sa le fierb putin, ar fi o idee buna? Cat despre substrat, ce recomandari imi puteti oferi? Ar fi mai bine sa incep cu plante, fara pesti, iar pesti sa ii adaug dupa o luna sau 2? Se poate cicla numai cu plante? Niste pasi pe care sa ii urmez bine detaliati ar ajuta imens. Dupa cum vedeti nu sunt tocmai un expert, dar vreau sa invat si sa fac totul asa cum trebuie. Legat de apa, mereu cand faceam schimburi, imi pastram 5l (adica aproximativ 25%) intr-o galeata ca sa se declorineze, e ok asa sau sunt metode mai bune? Legat de filtru, ma simt si mai in ceata, unii spun ca e mai mult decat suficient ceea ce am iar dvs imi recomandati ceva mai mare, pana la urma cum sa procedez? Iar cand il curatam nu il spalam la chiuveta, am invatat de la un prieten sa il spal in propria lui apa, iar pe bureti sa nu insist, doar sa ii scutur usor.

    PS, va rog mult, daca aveti o idee cum sa raspandim acest thread mai mult va raman recunoscator. Apreciez mult parerile oferite pana acum. Dar imi e greu sa cred ca pe acest forum, cat e el de mare suntem doar noi 3. Nu asta e scopul lui? Sa ii ajutam pe cei ca mine? Sa schimbam o parere etc. Ma simt putin ignorat, dat la o parte.
    pinti_2d@yahoo.com, 0727620967.

  7. #26
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Eu incerc sa te ajut cu ce pot. Ceilalti, nu stiu, probabil se vor implica cand vor vedea ca ai mai progresat.
    Nu trebuie sa fierbi substratul. In el sigur s-au dezvoltat ceva bacterii benefice de substrat. doar il clatesti.
    Am si eu acvarii de 20-25l, mai multe. Stiu e inseamna sa se filtreze bine. E bine cand au orice fel de filtru. Insa cand am zis un filtru mai mare m-am referit la un filtru cu burete mai mare, ca sa fie mai mult material filtrant benefic pentru bacteriile denitrificatoare (filtrare biologica). Daca buretele e mare, e bine. E de dorit sa ciclezi acvariul cateva saptamani fara pesti, doar cu plante.
    Apa, e bine ca o lasi la declorinat, insa daca tot ai doar un acvariu eu ti-as recomanda sa folosesti si o solutie de tratare a apei (ex. Sera Aquatan, Tetra Safe). Acestea:

    • neutralizeaza substantele nocive din apa: elimina clorul si alte metale grele.
    • adauga substante necesare pestilor si plantelor : iod, magneziu pentru plante, vitamina B.
    Last edited by marko; 21-03-2018 at 01:48.
    MEMBRU ARK

  8. #27
    Junior Member pinti2d's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Deci cu filtrul am rezolvat. Acum jumatate e plin cu bureti de la grosier la fin, iar cealalta jumatate cu inele ceramice (siporax cred ca se numesc). Cat despre apa deja foloseam la fiecare schimbare Tetra Aqua safe si safe start. Am sa urmez sfaturile tale. Cel mai probabil in weekend ma pun pe treaba. Pastram legatura si multumesc pentru tot.
    pinti_2d@yahoo.com, 0727620967.

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •