Results 1 to 3 of 3

Thread: Salutare

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes

    Salutare

    Salutare,

    Ma numesc Cosmin,am 30 de ani,sunt din Lugoj judetul Timis,de profesie inginer IT si de aproape un an am inceput si eu sa cochetez cu acvaristica dupa ce am primit un acvariu de 50L.
    Setup-ul meu este:

    -acvariu de 50L
    -incalzitor
    -filtru cascada Ocean Free UltraSlim US 02
    -substrat pietris luat din Hornbach de la raionul de acvaristica
    -doua lemne dar nu stiu exact ce model
    -cateva plante mici

    Pesti:

    -3 sanitari
    -un caras
    -3 scalari
    -un peste transparent(nu ii stiu denumirea)

    De curand,am achizitionat un acvariu mai mare,Diversa Startup 80

    -am luat niste decoratiuni din ceramica,care imita pietrele
    -am mutat cele doua lemne din acvariul vechi
    -incalzitor ce a venit cu acvariul
    -filtru extern Tetratec EX600Plus
    -cateva plante noi cumparate dar nu le mai stiu denumirea(sunt incepator inca nu am ajuns sa le invat)

    Acvariul nou este la ciclat de aproape doua saptamani.Folosesc Biotopol ca si conditioner.
    Atasez si o poza cu setup-ul.Daca aveti ceva recomandari sau idei,sunt bine venite,mai ales ca ma confrunt cu o problema ciudata cu apa,testul JBL 5 in 1 imi da parametrii normali de apa,dar in apa am ceva impuritati care plutesc,un fel de praf ceva.Atasez si niste poze cu impuritatile.Am mutat si filtrul de pe acvariul vechi pentru ca are skimmer si sa iau ce e pe suprafata.Mentionez ca am pus in prima si a doua zi putina mancare pentru pesti in apa,sunt defapt pureci din aceia la punga.

    Multumesc.

    IMG_0825.jpgIMG_0821.jpgIMG_0822.jpgIMG_0823.jpgIMG_0824.jpg

  2. #2
    Very high member dandumitru's Avatar
    Join Date
    Mar 2010
    Location
    Bucuresti Dr. Taberii
    Posts
    1,495
    Post (Dis)Likes
    Salut Cosmin, bine ai venit alaturi de noi !
    Impuritatile din apa nu au legatura cu parametri apei, acolo este vorba de turbiditatea apei. Impuritatile provin din cauze multiple, dar in timp, unele dintre ele ( cele de ordin organic ) se vor depune la adapost pe suprafata substratului si vor intra intr-un proces de descompunere iar altele ( de ordin anorganic si solid ) vor ramane pe suprafata substratului si le vei elimina odata cu sifonarea substratului.Testele pe care le folosesti tu, sunt departe de adevar, dar te ajuta sa faci o evaluare rapida a situatiei in caz de forta majora. Daca vrei sa afli parametri reali ai apei trebuie sa folosesti testele cu reactivi dedicate fiecarui parametru.
    Pentru a-ti privi bazinul ca pe unul personalizat iti recomand sa folosesti decor natural, chiar cules cumva de tine din locurile prin care ajungi cu diverse ocazii ( varianta ieftina ) sau mai comod dar mai scump achizitionate din diverse magazine de specialitate, in acest fel iesi din tiparul acvaristului incepator, indrumat de vanzatorul cu mai putina experienta din magazin.
    Cresterea plantelor este un capitol separat, care trebuie documentat profund, pentru cresterea lor ai nevoie de substrat nutritiv, de fertilizare cu micro si macro elemente,de CO 2 presurizat sau de carbon lichid, de lumina mai buna si mai multa decat poate oferi un acvariu kit tip Diversa. O parte dintre plantele pe care le ai tu acum, din anumite motive se vor topi, altele vor rezista putin mai mult timp dar vor avea aceeasi soarta, unele se vor adapta. Ai o planta care se numeste Anubias ( ma rezum doar la denumirea generala a acestei specii ) http://www.aquascaping.ro/acvaristic...ri-var-barteri , pe care trebuie sa o scotii din substrat si sa o agati ( legi ) de o piatra sau un lemn, daca se adapteaza ea singura in mod natural se va fixa puternic de decorul respectiv.
    Sunt multe de povestit si nu ne ajunge timpul acum.
    O zi buna !
    Sa nu vrem sa fie cum ne place, sa fie cum a lasat natura, si ne va fi mai bine - Daniel Dumitru
    " Natura " Taraboste " Gazonul japonez "

  3. Likes rodoselada liked this post
  4. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jan 2018
    Posts
    4
    Post (Dis)Likes
    Salut dandumitru,multumesc pentru idei si pareri.Intr-adevar,am vrut in prima faza ceva cat mai natural.Cum la mine in oras nu exista niciun magazin de acvaristica,decat unul dar foarte neaprovizionat,am ajuns in Timisoara in Hornbach.N-am gasit pietre naturale decat pentru ciclide,cel putin atunci nu au avut.Cum stiu ca la ciclide le trebuie o apa mai dura,si stiam ca acele pietre au ceva mai mult calcar,am renuntat.Am ales imitatiile de pietre din doua motive:greutatea-nu am vrut sa ingreunez acvariul mai mult,cel putin suprafata pe care este e stabila dar nu stiu pana la ce kg suporta si am zis sa nu risc,si al doilea motiv ar fi ca am vrut sa fac mai multe locuri unde sa se ascunda pestii.Am refolosit si lemnele vechi din acvariul vechi,ca sa ii dau o nota mai realistica.Cat despre plante,nu am vrut si nu vreau sa il populez mai mult cu plante,mi-e suficient.Stiu ca pentru asta imi trebuie si acel reactor de Co2 plus fertilizanti.Vad ca pana acuma plantelor le merge bine,cel putin cele din spate au crescut,s-au dezvoltat ceea ce imi da incredere ca va fi ok.Fiind la inceput,pana castig o experienta mai mare am zis sa nu investesc foarte mult,nu vreau sa dau banii de pomana si nu stiu ce sa le fac.Ma tot documentez cand am timp liber despre diverse lucruri.Stiu ca acele testere de apa nu sunt sigure,dar vroiam sa am ceva la mana ca sa imi fac o idee cat de cat despre calitatile apei.Vad ca acele impuritati s-au mai dus,posibil sa isi faca efectul filtrul,cu toate astea am in plan sa iau un skimmer de suprafata care se monteaza pe turul de la filtru.

    Multumesc inca o data pentru pareri si idei,am sa tin cont de ele pe viitor.

    Multumesc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •