Results 1 to 3 of 3

Thread: Salutare, reinceput din Bucuresti

  1. #1
    Junior Member markiz.RO's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    86
    Post (Dis)Likes

    Salutare, reinceput din Bucuresti

    Salutare, dupa o pauza de 7 ani imi doresc sa reincep aceasta frumoasa pasiune. Am avut un Juwel de 54 apoi upgradat la 80 timp de 4 ani. Dupa cum se vede in semnatura(care e intacta de atunci) era destul de bine plantat cu un co2 dyi si filtru extern tetraex700. Am inceput cu un traditional borcan cu bors de multe specii, continuat cu tetrazone si neoni, apoi ramirezi si razboras.
    Din pacate, am cedat dupa mutarea intr-a treia chirie.
    Acum, sper sa reincepcu energie si sa aduc copiilor sansa de a avea un acvariu in casa.
    Am la dispozitie spatiul intre un colt si un stalp-coloana de 77 cm, stalpul fiind adanc de 26cm. Ma gandeam la un 70 lungime, 45 latime si 45sau 50 inaltime.in felul acesta partea cea mai activa ar fi vizibila de peste tot. as incerca cu un jbl 701, fara co2 la inceput. un capac cu 3x24w care au 59cm.
    Per total inca sunt la conceptie.
    Sunt deschis la orice sfat sau idee legata de design.
    seara placuta.
    Acvariu:Juwel rekord ~80l Filtru: Tetra Ex700 Iluminare:2xOsram 965 24w T5HO Vegetatie: anubia nana, H. zorestifolia, Blyxa Jap., Lillaeopsis Brasil., hemiantus michrantemoides+callitrichoides, glosso, hygrophilla , didiplis diandra, cabomba, myriophyllum, valisneria spiralis,lotus, alternanthera, ludwigia, hydrocotyle, crypto. br., bacopa , pistia Fauna 15xparacheirodon innesi, 1 ancistrus,6xcorydoras,5xrasboras, red cherry,3-4 pomaceea etc.

  2. #2
    Very high member a.aurel's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Location
    Popesti
    Posts
    1,382
    Post (Dis)Likes
    Salutare și bine ai revenit! Citind postarea ta īmi confirmi ca nu ne putem lasă de acest hobby, putem sa luam cel mult o pauza. Nu s-au schimbat prea multe īn ultimii ani cu excepția cātorva plante noi apărute iar majoritatea discuțiilor comunității de acvaristica s-au mutat pe facebook.
    In privința dimensiunii acvariului cānd am avut aceeași nelămurire am ales 90x45x45 din perspectiva unor proporțiilor plăcute vizual, spațiu de plantat și iluminatul acvariului, o dimensiune care nu este standard īți va da multe bătăi de cap cānd vrei sa cauți o lampa sau un capac. In cazul tău dacă nu īți permite spațiu o lungime de 90 eu as alege 75x45x45. Daca nu alegi un acvariu branduit si vrei sa īl lipești tu (ori o mana priceputa!) sa fi atent la sticla, eu consider ca merita investiția īn sticla "ultra-clara" comercializata cu diverse denumiri īn funcție de producător.

    M-ai făcut curios īn privința filtrului dacă ai schimbat garnitura īn tot acești ani. Cu multi ani īn urma (mai mult de 7) am avut și eu un Tetratec care mi-a cauzat probleme din cauza garniturii.

  3. #3
    Junior Member markiz.RO's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    86
    Post (Dis)Likes
    am folosit tetratecul 5 ani si nu am schimbat garnituri. doar glicerina. tetratecul folosit intre 2007 si 2011 a fost foarte ok, inclusiv dupa ce a rezistat la un incendiu ��_ doar robinetul de la retur a fost partial topit dar a mers si nu a curs pana in momentul cand l-am dat.
    Pe Fb. vreun grup / space agreat?
    Last edited by markiz.RO; 28-12-2017 at 14:53.
    Acvariu:Juwel rekord ~80l Filtru: Tetra Ex700 Iluminare:2xOsram 965 24w T5HO Vegetatie: anubia nana, H. zorestifolia, Blyxa Jap., Lillaeopsis Brasil., hemiantus michrantemoides+callitrichoides, glosso, hygrophilla , didiplis diandra, cabomba, myriophyllum, valisneria spiralis,lotus, alternanthera, ludwigia, hydrocotyle, crypto. br., bacopa , pistia Fauna 15xparacheirodon innesi, 1 ancistrus,6xcorydoras,5xrasboras, red cherry,3-4 pomaceea etc.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •