Results 1 to 3 of 3

Thread: Substrat pentru un nou inceput

  1. #1
    Member
    Join Date
    Jan 2008
    Location
    Timisoara
    Posts
    116
    Post (Dis)Likes

    Substrat pentru un nou inceput

    Salutare,

    Au trecut ceva ani de cand nu m-am mai putut ocupa serios de acvaristica, dar acum vreau sa imi aduc inapoi bazinul si sa ma apuc din nou de hobby.
    Cam totul e planificat insa ce ma cam streseaza un pic este substratul.
    De mult nu am mai fost in tema si nu prea stiu ce e nou.

    In trecut am avut de la Denerle DeponitMix si peste pietris marunt insa desi am fost multumit de rezultat parca nu as mai vrea sa fac un sandwich de data asta.
    Nu as vrea sa fiu nevoit sa il schimb substratul bi-anual. Mentionez ca la setupul vechi desi se vedeau efectele "uzurii" substratului am reusit sa mentin un acvariu modest intr-o stare destul de acceptabila.

    Initial vroiam sa pun Volcanit ca si substrat dar vad ca nu se mai gaseste niciunde de cumparat. Stiam ca ar fi destul de durabil.
    Apoi am vazut ceva Denerle Scaper's Soil, care merge folosit singur (si este si fertil) dar citisem ca dupa 1-2 ani cam incep sa se dezintegreze. Poate cineva confirma?
    La cele de la ADA sau Tropica am vazut aceleasi lucruri.

    Aveti ceva idei de ceva substrat fertilizat care sa poata fi folosit solo si sa nu se dezintegreze asa usor? ...sau pana la urma o sa ajung la un sandwich iar.


    P.S.
    De ce nu as vrea sandwich? pentru ca tot mut chestii...si mereu scot stratul fertil afara. Obicei prost....stiu.

    Multumesc anticipat.

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Din pacate dupa un timp cam toate se faramiteaza, 1-2 ani depinde de mai multi factori. Cam cele mai bune sunt Ada Amazonia si Dennerle Scapers Soil.

  3. #3
    Senior Member bobiciupe's Avatar
    Join Date
    Nov 2009
    Location
    Gherla/cj
    Posts
    1,959
    Post (Dis)Likes
    Folosesc ADA Amazonia de 2 ani. Arata ca in prima zi. Am construit 2 setupuri cu el, deci a trecut printr-un reset.
    "Iar cind noi nu vom mai fi......vor fi altii"

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •