Results 1 to 4 of 4

Thread: Eheim eXperience 250

  1. #1
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes

    Eheim eXperience 250

    Salut!

    Am un filtru eheim eXperience 250 de 5 ani (cumparat in decembrie 2012). Il folosesc la un acvariu de 112L. Pana acum vreo cateva luni (prin vara) a mers bine adica nici nu a scazut debitul foarte mult si nici nu a facut zgomot deloc. Il desfaceam cam la 2 luni si-i schimbam prefiltrul de deasupra. Super multumit de el din toate punctele de vedere. Toate bune si frumoase pana cand prin vara am observat ca a inceput sa-i cam scada debitul. Saptamana trecuta cand l-am desfacut sa-i schimb iar prefiltrul, dupa ce l-am pus la loc a inceput sa haraie rotita. Nu vrea si pace sa mai taca. Este destul de enervant si nu mai pot sta cu el asa.

    Intrebarea mea ar fi .... ce sa fac? Sa iau unul nou (aprox 100EUR) sau sa-i schimb doar motorul (aprox 20EUR)?
    Am ales modelul asta ptr ca este eheim (cica foarte bune ), este foarte silentios, consuma putin (8W).

    Acum, sunt deschis si la alte recomandari de filtre daca respecta cele trei caracteristici: fiabil, silentios si eficient. Dar sa fie totusi in jur de 100EUR.

    Multumesc!

  2. #2
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Prima data fa-i o curatenie si inspectie generala: desfacut, curatat inauntru, curatat rotor si zona axului ceramic, curatat furtune, verificat si uns garnituri. In timpul asta poti sa verifici vizual rotorul si axul ceramic. Daca astea sunt ok si tot haraie inseamna ca i-a ramas sau trage aer fals. Inclina-l si misca-l bine. Daca tot haraie vezi poate trage aer pe la o garnitura sau imbinarea de la vreun furtun.

    Eu n-am inteles exact din postare, dar tu in 5 ani de zile doar i-ai schimbat prefiltru si atat? Nu ai curatat rotorul, furtunuri, nu ai uns ganituri deloc?

  3. #3
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Acum in weekend oricum aveam de gand sa-l iau la curatat bine de tot. Cred ca totusi este infundat ptr ca prea a scazut debitul rau asa dintr-o data.

    Rotorul si furtunurile le-am curatat. Garniturile nu le-am uns niciodata.

  4. #4
    Member vascaeu's Avatar
    Join Date
    Jan 2011
    Location
    Germania
    Posts
    287
    Post (Dis)Likes
    Am din nou liniste in casa
    Cat conteaza o curatenie generala, nu mai putea sa traga deloc apa saracul. Pana si buretii grosieri de la mijloc erau imbacsiti. Am curatat totul si merge ca nou. Multumesc ptr sfat!
    Pentru ca mai citesc si incepatori pe aici, cand curatati un filtru scoateti apa din acvariu intr-o galeata si acolo spalati filtrul. Nu spalati niciodata mediile filtrante in apa de la robinet.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •