Results 1 to 6 of 6

Thread: Scadere Ph cu otet din vin

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Timisoara
    Posts
    85
    Post (Dis)Likes

    Scadere Ph cu otet din vin

    Buna ziua dragi colegi,

    Am o problema cu apa si anume PH este foarte ridicat pe la 7.5-8 am incercat diferite metode sa scad PH cu PH minus de la diferite firme cu turba bagata in filtru si cu sacul de turba in acvariu si nimica...

    Apa mea de la robinet este forata din prima panza freatica si asa vine in plus de asta are foarte mult fier,pana si buretii din filtru cand ii curat sunt plini de oxid de fier...

    Am citit pe diferite siteuri straine ca poti scadea PH cu otet am facut si 2 teste 5ml in 5l apa si 25ml in 5 l de ala la 5 ml s scazut ph la 6.5 si la 25ml a scazut la 5.5,testele de apa sunt de ph si atat nu am sa verific si GH sau KH...

    Eu caut o varianta cat mai ieftina/accesibila pt acest lucru deoarece nu imi permit o instalatie de CO2...

    Credeti ca pot scadea PH fara sa afecteze pestii si plantele ???Apa in care bag otet din vin trebuie lasata la decantat 24 de ore ca si la clor???

    Cu oxidul de fier am rezolvat sa spunem asa cat de cat problema ca bag un burete cu aerisitor si il las cateva ore si atunci se depune in mare parte pe el si numai am asa grave depuneri de fier dar nu stiu ce sa fac cu PH....


    Ma afecteaza tare deoarece eu sunt mare fan ramirezi si ei cam mor dupa cateva luni....Astept cateva sfaturi deoarece eu am ramas in urma cu acvaristica si ma doare sufletul cand ramane acvariul in paragina

    Mentionez ca am un acvariu de 120 de L
    Last edited by SaiyanPrince; 06-11-2017 at 18:10.

  2. #2
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    In general, turba, mopanii, frunzele de stejar, frunze catappa introduse in acvariu scad sigur PH-ul intr-un mod natural. Eu dintr-acestea am in acvarii si PH-ul e mereu pe la 6.0-6.5. Ma stradui ca mereu sa folosesc apa de ploaie colectata.
    MEMBRU ARK

  3. #3
    Member
    Join Date
    Mar 2012
    Location
    Constanta
    Posts
    227
    Post (Dis)Likes
    Otetul iti scade pHul dar iti face infuzori.Nu recomand sa umbli la pH.In apa exista 3 sisteme tampon care echilibreaza pHul.Adica,daca ai un bazin de 100l si pH 8 sa zicem si pui 10 picaturi dintr-un acid iti scade pHul la 6.Dar a doua zi este tot 8.Mai pui 10 picaturi din acelasi acid,rezultand un pH de 6.A doua zi iar ai 8.Iar pui 10 picaturi de acid si urmatoarea zi te trezesti cu pH 3.Mor toti pestii.Am omorat multe perechi de discusi asa pana sa-mi dau seama de ce.Acelasi fenomen se petrece si in gura.Deci daca vrei neaparat sa scazi pHul,fa-o intr-un bazin gol.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Timisoara
    Posts
    85
    Post (Dis)Likes
    Bun pot face acest lucru intr-un bazin gol nu e problema ca am si un acvariu de 50/60 care sa fac teste....dar cum sa fac testul???

    Sa pun apa in el pun otetul pana cand scade ph-ul la cat vreau eu dupa care masor apa la o saptamana sa vad daca a crescut sau a scazut???Sau pun cativa ml zi de zi sa vad daca sare dintr-o data tare?

    Eu in bazinul mare "ma gandeam" sa adaug cate 5l de apa cu ph 6 la fiecare(reumplere din cauza evaporarii) ...Cel putin asa fac majoritatea care au osmoza inversa adauga apa de osmoza cate 5 L pana ajung la ce ph vor ....

  5. #5
    High member adiio's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    Bucuresti - Pantelimon
    Posts
    535
    Post (Dis)Likes
    Cred ca colegul vroia sa spuna "bazin gol" in permanenta.
    Eu unul nu am mai auzit de metoda cu otetul.
    Daca vrei sa o incerci oricum, fa-o, dar nimeni nu o sa-ti spuna ca este ok.
    Din punctul meu de vedere, cel mai bine, ar fi sa te mai duci in jos cativa zeci de metri cu putul, zic eu, impusti mai multi iepuri odata.

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Timisoara
    Posts
    85
    Post (Dis)Likes
    Bun am înțeles nu e posibil...

    Nu ai cum sa te duci mai în jos fără 1000 de lei(forat si alt hidrofor mai puternic)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •