Results 1 to 4 of 4

Thread: KH si GH

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Post (Dis)Likes

    KH si GH

    Buna seara !
    Recent am achizitionat aceste 2 teste kh si gh (jbl). Dar nu stiu cum sa masor.

    Am inteles ca pun 5 ml de apa si pun cate o picatura de reactiv pana se schimba cularea apei.

    La GH am pus 9 picaturi, iar la KH 4 picaturi. Ph e 7 .

    Imi puteti spune, va rog, daca valorile care le am sunt bune si cum sa calculez? E tare greu cu chimia asta


    Multumesc !

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Baia Mare
    Posts
    28
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    pH-ul 7 e bun. In rest nu stiu ce sa zic.
    Dar dupa parerea mea, daca nu ai pesti pretentiosi, nu are rost sa dai bani pe toate aceste testere.
    pH-ul e suficient in indicarea calitatii apei. Oircum, niciuna din testere nu da rezultate precise.
    Last edited by gyuri2000; 20-10-2017 at 22:35.

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Aurel Vlaicu
    Posts
    196
    Post (Dis)Likes
    Salut,

    In functie de producatorul testelor ar trebui sa gasesti ceva "tutorial"pe youtube. Em folosesc Aquili si la GH/KH imi spune ca numarul picaturilor pina sa isi schimbe apa culoarea in X (dep de test) = valoarea GH/KH in cazul tau.

    Asadar la tine ar trebui sa ai GH=9 si KH=4. Cat despre "bune" sau mai putin bune, nu sunt expert dar ar treb sa ti cont de ce ai in acvariul tau. Vietuitoarele/plantele iti spun ce nevoi au. Google it

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Post (Dis)Likes
    Testez un nou program la co2. Ziua merge 2 ore, cu 2 ore pauza si noaptea merge 2 ore, cu 3 ore pauza . Desi baga cam 3 bule /sec cand merge, testul de co2 se incapataneaza sa mi arate ca am cam in jur de 8- 12 mg/l. Nu creste mai mult. Am skimmer si valurire moderata. Difuzor Aquili, am incercat si cu un flipper de la dennerle, aceiasi chestie.
    Cum pierd co2, asta incerc sa aflu

    Pestii si crevetii nu dau semne ca e co2 mult, dar mi e teama sa mai cresc . Plantele dau semne ca le place programul asta fata de cel precedent( mergea co2 cat era lumina aprinsa) .
    Last edited by vio2015; 21-10-2017 at 11:32.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •