Results 1 to 4 of 4

Thread: La ce pesti se poate transmite Pleistophora hyphessobryconis(boala neonului)?

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Baia Mare
    Posts
    28
    Post (Dis)Likes

    La ce pesti se poate transmite Pleistophora hyphessobryconis(boala neonului)?

    Buna ziua, am achizitionat niste neoni in urma cu 4 zile si azi am observat la ei simptomele acestei boli. I-am pus in carantina. Boala cred ca e in stadiu incipient: pete albicioase pe innotatoare, colorit palid la 2 dintre ei, miscari ciudate la unul dintre exemplare. As dori sa stiu, daca exista posibilitatea ca boala sa se transmita si la ceilalti pesti (guppy, corydoras, ancistrus)? Am citit ca se ia doar daca careva mananca dintr-un exemplar mort, infestat. Este adevarat? Excrementele neonilor bolnavi pot sa contina si sa transmita acesti microsporizi? Ce masuri de precautie as putea lua?

    Multumesc anticipat!
    Last edited by gyuri2000; 17-10-2017 at 19:16.

  2. #2
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Baia Mare
    Posts
    28
    Post (Dis)Likes
    Buna ziua, ceva sfaturi, pareri.....
    Va rog sa-mi scuzati nerabdarea, dar ma cam deranjeaza faptul ca as putea avea infectia aceasta in acvariu si nu stiu ce sa fac.

    Multumesc!

  3. #3
    Member adi3000's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti-Brancoveanu
    Posts
    150
    Post (Dis)Likes
    Salut, stiu ca este un post mai vechi dar: ... Pleistiphora este un organism destul de periculos si foarte rezistent la antibiotice. Considerat protozor sau ciuperca (mai nou) este un parazit intestinal care spre maturitate se fixeaza in muschi si da acele miscari necrontrolate ca niste sarituri: pestii inoata ciudat cu capul in sus. Intradevar se transmite si la alte specii de pesti. Daca initial se considera ca este o boala a neonului s-au vazut manifestari similare la toti pestii tetra dar mai nou s-a descoperit ca se poate transmite la orice peste ce vine in contact cu un peste infectat. Ca si manifestare, inafara de acel inot prin salturi, pestilor le apar si puncte sau pete albe, cel mai des seamana cu un cos pe traseul muschilor coloanei ... nu stiu mai multe. Am avut problema si am avut toate semnalmentele descrise. Din pacate toti pestii cu probleme au murit. Tratamentul facut in acvariu a fost: Enrofloxacin 10% solutie, 2ml/100L apa. Protozorul nu a mai infectat si alti pesti deci posibil sa fi avut efect adica nu a supravietuit in acvariu in stare libera.
    Adrian
    Bucuresti

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2014
    Location
    Baia Mare
    Posts
    28
    Post (Dis)Likes
    Salut, multumesc pentru raspuns!
    Apropo de pestii mei...... cerd ca au scapat. Neonii din carantina au murit toti, insa ceilalti sunt OK.
    M-am mai documentat de atunci si nu am gasit pe nici un site informatii conform carora speciile guppy, corydoras sau ancistrus ar fi sensibili la aceasta boala. Am citit ca in general infectia este semnalata la speciile de Tetra, Barbus, Rasbora si Scalari.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •