Results 1 to 6 of 6

Thread: Hidroizolatie Iaz Betonat

  1. #1
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes

    Question Hidroizolatie Iaz Betonat

    Salutare tuturor, bine v-am regasit!

    A trecut ceva timp de cand nu am mai postat pe acest forum, dar mai urmaresc "din umbra". Cu toate ca am citit majoritatea topicurilor din sectiunea Pond nu prea am gasit ajutor si detalii concrete de materiale existente pe piata romaneasca cand vine vorba de hidroizolatie pond-uri de beton, fie ele turnate complet sau din boltari. Si ca un semn de alarma pentru moderatori: majoritatea topicurilor de aici sunt "varza" adica de neinteles, pentru un cititor nou e foarte dificil sa pui cap coada anumite discutii care au fost "triate" la greu din cauza polemicilor dintre syso si altii. Unele sunt chiar de neinteles pentru ca s-a sters si editat la greu. Din ce am reusit sa gasesc prin topicuri, unii ati folosit ceva admix in beton, altii membrana / hidroizolatie lichida, am vazut chiar si fibra de sticla, vopsele hidroizolante etc dar tot nu am reusit sa fac o lista concreta, mai ales ca majoriatea sunt produse recomandate cu ani in urma (2010-2011-2013), ca sa pot cauta preturi si sa fac o comparatie.

    Prin acest topic as incuraja pe cei cu experienta sa-mi spuna cu ce v-ati izolat pondurile de beton, concret ce produs ati folosit, cum l-ati aplicat, in cate straturi, ce amorsa ati folosit, de unde a fost cumparat si cat de multumiti sunteti, ce probleme ati observat in timp etc. Am vazut in discutii produse gen Sika 107, ceva de la Mapei pe care nu o mai gasesc in oferta (probabil e modelul vechi), am vazut si ceva vopsele albastre impermeabile (in genul celor pentru piscine) dar care dupa un timp am vazut ca s-au sters pe anumite portiuni (constatare facuta din cateva filmulete de pe YouTube postate aici pe forum) si lista continua.

    Detalii si un scurt istoric al iazului meu:
    - Dimensiuni aproximative: 4,5m x 3,5m x 1,8m adancime (din care 1,2m in pamant, 10-15cm centura si probabil 0,4-0,5m deasupra pamantului).
    - Iaz in forma de C sau aproape oval (cu toate ca acum daca voi betona e posibil sa il fac mai dreptunghiular, ramane de vazut).
    - Filtrare gravitationala (pe cat posibil cu airlift-uri), un sifon de pardoseala si un skimmer. Totul pe teava de 110 si 160 + probabil 3 jeturi, tot dintr-un airlift, cu trecere de la 110 la 63 sau chiar 50, o sa vad dupa ce fac niste teste. Nu va fi un multicameral clasic, ci mai degraba o combinatie intre sistemul multicameral (fara camere cu bureti / japan matt si alte medii scumpe, doar un vortex / decantare + o "camera uscata" de curatare camere si evacuare de la RDF - pentru ca nu am canalizare la care sa ma leg deci voi fi nevoit sa pompez mizeria intr-un sant) + filtru toba (RDF) + moving bed. Iar separat, un bazin pentru filtrare biologica simpla / plante, pe circuitul cascadei. Si un bypass pentru UV, inca nu m-am hotarat unde il pun.

    Sunt la nivel de groapa, am sapat deja totul, manual / la lopata (nu recomand la nimeni efortul acesta!) insa mi-am luat teapa cu folia / membrana EPDM pentru ca nu am fost atent la inceput cand am facut planurile financiare. Aceasta se vinde la metru liniar (in functie de ce latime alegi) dar pretul e de fapt pe metru patrat... iar daca esti batut in cap / grabit si nu esti atent, constati ca nu te costa vreo 630 Lei folia ci 6300 Lei. Si uite asa mi-a dat toate planurile peste cap, tocmai cand planuiam sa pun folia si sa umplu iazul cu apa pana la primavara cand voi putea continua. Estimarea de pret anterioara nu e facuta cu pret de importator, stiu ca gasesc folie mai ieftina dar oricum e diferenta enorma de la cat ma asteptam sa fie la cat costa de fapt.

    Daca tot ma costa atata folia EPDM (PVC nu vreau pentru ca gandesc pe termen lung) atunci am hotarat ca mai bine betonez totul (pentru ca oricum eram nevoit sa betonez o parte a iazului pentru a consolida o laterala unde am accesul auto in curte) si sa hidroizolez cu ceva lichid sau chiar fibra de sticla + rasina sau ce o fi mai rentabil. Am facut niste calcule si ies pe la 3000 Lei cu betonatul, armat etc (fara admix / aditivi de hidroizolatie in beton)... si aici vine sfatul vostru care sper sa ma ajute sa ma decid cu ce hidroizolez iazul betonat, la un pret rezonabil dar si cu garantia ca va rezista macar vreo 20 de ani (comparativ cu EPDM-ul care stim deja ca rezista mult si bine, chiar 35-50 de ani).

    Nu pun poze ca nu are rost, e doar o groapa momentan, daca ma decid sa deschid un topic gen "worklog" atunci mai vedem.
    Intrebarea finala e: daca tot voi betona, ce variante de hidroizolare am la noi pe piata (sau din import zona Europeana), rezistente in timp dar si acceptabile la pret, comparativ cu pretul EPDM-ului.

    Multumesc!

    ---------------
    LE: probabil era mai bine sa postez in sectiunea Amenajare, daca da atunci rog un moderator sa mute topicul acolo.
    Multumesc!
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  2. #2
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    Dupa ce am folosit aproape toate solutiile enumerate de tine mai sus, cred ca cea mai indicata este fibra de sticla. Nu si cea mai ieftina insa.
    Trebuie sa cauti un furnizor local pentru fibra de sticla si rasina alimentara pentru o oferta de pret.
    Eu am aplicat initial 2 straturi de rasina si fibra, iar la final am mai aplicat un strat doar de rasina in care am adaugat colorant verde.
    Si neaparat betonul trebuie sa fie turnat cu minim 30 de zile inainte.
    "Cel care cauta defecte le va gasi pana si in paradis"

  3. Likes XVanish liked this post
  4. #3
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Merci Catalin! Deci sa inteleg ca 2 straturi de fibra de sticla cu rasina e ok, e stabila si nu ai avut probleme. Ai placat cu polistiren sau altceva (ceva șapă) inainte de a pune straturile de fibra? Sti sa-mi spui ce rasina alimentara ai folosit, e o rasina mai speciala, sa caut ceva anume sau e o rasina alimentara "universala", de unde ai luat-o si cam care ar fi "durata de viata" la varianta cu fibra de sticla? Acum totul se rezuma la bani, trebuie sa ma interesez de preturi, executia cel mai probabil o sa o fac eu, am experianta necesara... cu toate ca daca aman lucrarea pana in primavara diferenta de bani nu ar trebui sa mai fie o problema.

    Am vorbit cu o statie de betoane locala sa vad ce variante imi ofera si la ce preturi daca folosesc un admix direct in beton pentru impermeabilitate si torn totul direct cu cifa, dar prin telefon e mai dificil, urmeaza sa merg la ei sau sa le trimit un email in prima faza. Sunt tare curios de preturi si cat tine in timp, dar oricum cred ca tot voi fi nevoit sa mai trag o sapa hidroizolanta sau ceva vopsea poliuretanica peste beton, chiar daca acesta va fi impermeabil... nu stiu de ce nu prea am incredere doar in acel beton hidroizolat.

    Faptul ca trebuie sa astept 30-45 de zile dupa ce torn betonul e o problema de care stiam si care ma incurca rau de tot... ca iarna bate la usa si nu apuc sa termin anul acesta. Cred ca o sa aman pt la primavara, dar asta ar insemna sa arunc niste pamant inapoi in groapa ca pe sub iaz trece o teava de apa potabila (descoperita in timpul sapaturilor si am decis sa o prelungesc si sa o las pe sub iaz) si daca nu termin iazul sa-l umplu cu apa sa-mi protejeze teava de apa la iarna atunci nu am ce face decat sa o protejez cu ceva polistiren si pamant peste.

    Ah, inca o intrebare, cat de groasa ai turnat placa armata de beton de pe fund? Si ai facut ceva piloni de rezistenta sub ea, oare e necesar? Eu am lut si argila la greu sub 60cm deci nu cred ca voi avea probleme dar vreau totusi sa stiu cum au procedat si altii. Pe laterale am vazut ca ai ridicat cu boltari si ai turnat beton si intre pamant si boltari, intarituri la colturi etc. Daca torn si peretii direct, fara boltari, oare 15-20 cm grosime e suficient in conditiile in care ii armez doar cu plasa de fier pentru planseuri si stalpi armati corespunzator pe colturi?
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

  5. #4
    High member catalinbgs's Avatar
    Join Date
    Jan 2009
    Location
    bucuresti
    Posts
    915
    Post (Dis)Likes
    la mine betonul are doar 10cm si armat cu plasa de buzau si nu am avut probleme.
    este f important ca armatura de pe fundul bazinului sa fie continua cu cea de pe pereti, altfel iti crapa betonul la imbinarea fundului cu peretii si pierzi f multa apa.
    daca reusesti sa torni direct beton cu admix in el nu cred ca mai ai nevoie de alta hidroizolatie, am un prieten care a tencuit iazul betonat, cu admix in tencuiala de 2-3cm si nu are nici o problema.
    "Cel care cauta defecte le va gasi pana si in paradis"

  6. Likes XVanish liked this post
  7. #5
    Base member aLLLx's Avatar
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    454
    Post (Dis)Likes
    Pentru o astfel de constructie vei avea nevoie de autorizatie de constructie (daca vrei sa dormi linistit), proiectantul va sti sigur cum va fi realizata structura, īncepānd de la cofrare, armare si pana la turnarea betonului, iar cei de la statia de betoane vor folosi betonul indicat de proiectant. Unul dintre aditivii folositi pentru impermeabilzarea betonului este Radmyx, mai sunt si altele dar din ce am observat (cel putin in zona mea) asta este cel mai utilizat. Daca vrei sa faci singur toata treaba, adică in regie proprie poti folosi Radmyx in amestecul din betoniera, dozajul e de 0.8 kg/mc. Ideal ar fi sa faci turnarea intr-o singura zi dar asta depinde de ce forta de munca dispui si de priceperea mesterului care iti va face cofrajele si armaturile. Oricum, eu daca nu as putea turna tot intr-o zi, as turna prima data placa de pe fund intr-o zi, iar apoi peretii in alta zi. Betoanele turnate in zile diferite nu fac priza intre ele indiferent de ce armatura vei folosi. Ca urmare, asta implica si aplicarea unui cordon bentonitic la imbinarea dintre placa de pe fund cu peretii laterali.
    Spor!
    Last edited by aLLLx; 17-10-2017 at 10:03.

  8. Likes XVanish, manu liked this post
  9. #6
    Junior Member XVanish's Avatar
    Join Date
    Feb 2013
    Location
    Baia Mare
    Posts
    65
    Post (Dis)Likes
    Multumesc de raspunsuri!

    Nu am primit inca raspuns de la statia de betoane si nici nu am mai sunat sa insist pentru ca zilele acestea am fost preocupat cu o inmormantare in familie. Oricum, din lipsa de timp si finante, nu mai apuc sa betonez anul acesta asa ca nu e graba, am timp sa pun la punct toate detaliile pana in primavara. Cine are timp si chef sa vina sa arunce pamant inapoi in groapa (doar peste teava de apa) ca sa nu-mi inghete la iarna? Platesc bine, in beri... sau... punem de-un gratar la iarna si ne uitam la o groapa plina de zapada, si ne incalzim cu un vin fiert cu scortisoara!

    Armatura de pe fundul iazului clar va fi continuata si pe pereti si va fi facuta corespunzator, chiar nu am chef de suprize peste cativa ani. Proiectul casei (renovare/modernizare casa + un atelier si alte anexe) este in lucru la arhitect, deci sunt oarecum acoperit legal. Pana la urma va fi inclus si iazul in proiect cu toate ca nu era prevazut deoarece era vorba initial doar de o groapa cu folie... acum trebuie sa vorbesc cu arhitectul insa nu am ce sa-i spun concret pentru ca inca nu m-am decis la forma iazului, adangime finala si alte detalii... planul initial, pentru care am sapat deja groapa nu prea mai e valabil... daca tot betonez si bag atatia bani atunci mai bine maresc putin iazul si tot fac acum "anexele" care erau planificate pe viitor in planul iazului.

    Nu vad cum as putea turna tot cu o betoniera intr-o singura zi... mai ales ca fundul trebuie sa faca priza initiala ca apoi sa pot turna peretii... asa ca decizia momentan e sa cofrez si armez eu si sa torn cu cifa, totul intr-o zi (in doua ture - fundul dimineata si apoi peretii peste cateva ore dupa ce are ceva priza fundul), asa cred ca e cel mai bine. De Radmyx am citit si eu saptamana trecuta insa nu stiu cu ce aditivi lucreaza statia de betoane cu care colaborez, de aia as fi vrut un raspuns de la ei, inca astept raspunsul si recomandarile lor... as putea sa tot intreb de Radmyx daca zici ca e folosit in zona voastra, asta in cazul in care nu mi-l vor recomanda ei.

    Referitor la grosimi - placa fund si pereti... nu as vrea doar 10cm pt pereti deoarece intr-o parte a iazului e accesul auto in curte si in spatele casei / in gradina - spre atelier si mai trec masini grele cu lemne de foc sau alte materiale de constructii sau utilaje... cred ca voi merge pe 12-15cm la pereti si 15cm pt fund cu 5 mini-piloni de 50x50x50cm sub placa de pe fund (cu armatura in ei - 4 pe colturi si unul pe mijloc). Sa vad ce o sa zica arhitectul, daca se pricepe la bazine / iazuri. Daca nu se pricepe atunci sun un prieten care e inginer in constructii si el sigur stie cum e mai bine.

    Intrebarea care ramane e: daca betonul e impermeabil, am siguranta ca va tine macar 20-25 de ani, nu se va "manca" in timp betonul care e in contact continuu cu apa? Ce efect are acest beton asupra calitatii apei din iaz... din cate stiu nu e chiar ok si ar trebui totusi sa dau un strat sau doua de ceva membrana lichida / vopsea poliuretanica peste beton. Voi ce ziceti?

    Hai ca atasez totusi cateva poze cu "groapa", sa va faceti o idee ce vroiam initial.

    Multumesc!
    Attached Images Attached Images
    Internetul e distractie, nu pierde controlul!
    Foloseste Google si YouTube inainte de a pune intrebari stupide!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •