Results 1 to 6 of 6

Thread: Caeruleus fara pofta de mancare

  1. #1
    Base member floring's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    347
    Post (Dis)Likes

    Caeruleus fara pofta de mancare

    Salutare!

    Am o nedumerire. Am cumparat un mascul Caeruleus pe la inceputul lui iulie, vreo 8-9 cm. Toate bune si frumoase, arata bine, sanatos etc. Si inca pare relativ sanatos. Problema e ca in 3 luni nu l-am vazut sa manance o data! Absolut nimic in 3 luni! Acum e destul de extenuat, dar inoata relativ normal si se comporta ok. Nu e atacat in acvariu, pe scurt totul pare ok cu exceptia faptului ca nu mananca. Nici o urma de paraziti, inotatoare intacte dar e, evident, slabit.

    Mancarea pe care o folosesc e JBL Novo Malawi, Novo rift si New Life Spectrum Cichlid.

    Acvariu 240 litri, 13 ciclide in total, Auratus, Socolofi, Saulosi, Sprengerae, Hongi. Caeruleus mai am un mascul si o femela in afara de el. Nivelul de agresiune e redus. Toti ceilalti mananca normal, sau chiar se bat pe mancare.

    Daca are cineva vreo idee, va rog nu ezitati. Nu am prea mari sperante sa il salvez, ca sincer nu am idee cum as putea sa-l determin sa manance. Dar sunt curios pentru ca nu am mai intalnit situatia asta niciodata.

    Multumesc
    Niciun peste langa acvariu - mereu un semn bun!

  2. #2
    Very high member harry-ab's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    sebes,romania
    Posts
    1,395
    Post (Dis)Likes
    Incearca cu hrana vie. Poate asa il convingi.

  3. #3
    Member Teo Udrea's Avatar
    Join Date
    Feb 2010
    Location
    Bucuresti, Crangasi
    Posts
    124
    Post (Dis)Likes
    Mai poti sa incerci si cu tetra discus, nu stiu de ce, dar la mine si cele mai mofturoase chiclide au mancat. Cand ii dai mancare poti incerca sa-l separi de restul. Sper sa prinda curaj si sa manance, cu toate ca in trei luni sigur a mancat ceva ca altfel nu il mai aveai.

  4. #4
    Base member floring's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    347
    Post (Dis)Likes
    Mersi pentru idei! Am incercat cu artemii vii, fara succes. Ba mai mult, nici ceilalti pesti nu au fost prea interesati. Au cules tot, eventual, dar nu au fost atat de entuziasmati cum credeam ca vor fi.
    Tetra Discus n-as incerca, pentru ca mi-e frica de bloat la ceilalti. Inca nu l-am vazut sa manance nimic, e foarte slab dar inca se comporta normal. Au trecut cam 4 luni de cand l-am bagat in acvariu (!). Sunt 99% sigur ca nu a mancat nimic niciodata. Hrana nu ramane mai mult de 2-3 minute si alge abia am destule cat sa schimbe culoarea la pietre. Oricum nu l-am vazut sa incerce sa culeaga ceva de pe pietre.

    Mai am inca o nedumerire. A incercat cineva sa tina un singur Demasoni? Stiu ca e f agresiv, etc, si e indicat sa fie tinut in grupuri de minim 10-12. Asta nu e o posibilitate pentru mine pentru ca am acvariul destul de plin, asa ca am incercat sa tin unul singur. De 4 ori am incercat, de 4 ori n-au mancat si au murit in vreo 2 saptamani. Am cumparat din surse diferite, am bagat si alte specii odata cu el si ceilalti n-au nimic. Nu prea inteleg care e treaba. Trebuie musai tinut in grup? Am mai cautat pe net si am gasit situatii in care un singur specimen n-a avut nici o problema. Poate sunt eu deosebit de ghinionist?!

    As aprecia daca cineva care a crescut/ creste Demasoni si-ar da cu parerea.

    Multumesc
    Niciun peste langa acvariu - mereu un semn bun!

  5. #5
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Du-te la un magazin de pescuit si cumpara cateva rame mai mici. Lasa-le putin sub jet de apa si da-i sa vezi daca mananca. Poti sa incerci si cu grindal, chiar daca e mic (grindalul) o sa-l manance lejer. Ca hrana uscata poti sa incerci NLS ciclid formula sau hrana de ciclide de la Dennerle (poti sa combini veggy cu carny, sau daca vrei sa eviti total bloatul, poti sa mergi doar pe veggy).

  6. #6
    Base member floring's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Posts
    347
    Post (Dis)Likes
    Multumesc tuturor care si-au dat cu parerea aici, apreciez sfaturile, chiar daca poate nu le-am urmat pe toate!

    Update:

    A inceput sa manance de acum 2 zile! Fara ca eu sa fac nimic, sau nimic notabil, dupa parerea mea. Singurele chestii iesite din comun la care m-am putut gandi sunt ca am facut cateva schimburi de apa la 2 zile distanta, determinate de un comportament usor ciudat al unor pesti. Dar am mai facut asta si pana acum, din cand in cand, si nu l-a determinat sa manance. Iar a doua schimbare pe care am facut-o a fost ca am redus putin temperatura, de la 26.5C la 25C. Temperatura a fost mereu 26.5 pana acum, dar ma indoiesc ca o diferenta de un grad jumate ar putea cauza o schimbare atat de mare in comportamentul lui.

    Aveam de gand sa le dau mai putin de mancare, cam 1 data pe zi, dar acum ca a inceput sa manance parca nu ma lasa inima sa il vad ca se agita dupa mancare si nu primeste nimic. Ma mir ca mai e in viata, e atat de slab ca practic arata ca un carlig cu coada. Pana acum se comporta oarecum normal, mai putin faptul ca ignora complet hrana, acum in schimb se bate pe mancare, e ca si cum s-ar fi trezit dintr-o transa care a durat 4 luni. Nu ma plang
    Niciun peste langa acvariu - mereu un semn bun!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •