Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 20

Thread: Salut!

  1. #1
    Junior Member Drafra's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    47
    Post (Dis)Likes

    Salut!

    Mai exista pasionati de killi in romania sau ce afost frumos a trecut? As vrea sa actualizez speciile care au mai ramas in tara daca se poate sa lasati cate un comentariu cu speciile pe care le aveti.


    Am sa incep eu.Momentan detin urmatoarele specii:

    Aphyosemion :
    striatum lec 93-29
    celiae celiae Teke cxc 21
    gabunense gabunense gbg 93-30
    australie cap esterias bswg 97-24

    Fundulopanchax:
    amieti Edea – Yaounde Km 18 C89-31
    sjoestedti niger delta
    gularis
    walkeri kuthunse GH74-02
    mirabilis intermittens bajok
    marmoratus mundemba gs 1
    scheeli
    gardneri mamfensis basua

    Pseudoepiplatys anulatus maboshi slcd 84-32
    Aplochelius lineatus
    Epiplatys dageti monroviae

    Notobranchius :
    kilomberoiensis ifakara tan 95-04
    rachovii beira 98
    guentheri zanzibar TAN 97 -2

    Aphanius :

    mento kirk goz trm 09
    anatoliae

    Orizias woworae muna island

    chromaphyosemion splendopeure tiko ABC 06-119

    Pachypanchax playfari Seychelles


    Mai detin un gardneri fara locatie si un gardneri gold

    Specii pe care le voi avea in curand

    Aphyosemion
    franzwerneri ald 13-49
    lamberti ghh 97-11
    sp.M"banque

    Diapteron cyanostictum bbs 99-19

    Fundulopanchax
    walkeri spurrelli
    spoorembergi
    Cynodonichtys brunneus PLL 08-09



    Last edited by Drafra; 05-09-2017 at 13:59.

  2. #2
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Ai o colectie destul de diversa si interesanta. Pestii killi vor avea o mereu o gama larga de culori si specimene.

    Desigur ca mai sunt si alti crescatori de killi in Romania. Cine a simtit importanta deosebita a acestor specii de pesti, continua in ai creste.
    Probabil unii au pierdut speciile pe care le aveau din cauza trecerii timpului si neavand de unde sa procure altele.
    Cu siguranta ca mai sunt si vor fi acvaristi pasionati de killi. Trebuie doar sa le prezentam anumite aspecte din cresterea si intretinerea lor.

    Iata aici si o lista cu kiili pe care ii detin (apa acida/pH scazut):

    Aphyosemion amieti
    Aphyosemion australe

    Aphyosemion australe orange
    Aphyosemion celiae celiae Teke CXC 21

    Aplocheilus lineatus ''Gold"
    Aphyosemion Striatum GEMHS 00/33
    Fundulopanchax gardneri gold

    Fundulopanchax gardneri nigerianus

    Fundulopanchax sjoestedti niger delta

    Fundulopanchax spoorenbergi

    Nothobranchius Rachovii Beira 98-30

    Notobranchius Foerschi Bagamoyo TAN 95-13


    MEMBRU ARK

  3. #3
    Junior Member Drafra's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    47
    Post (Dis)Likes
    Nu merge asa) ai omis cei de apa dură stiu ca ai cea mai mare colectie de aphanius din tara

    Cred ca esti singurul care mai are foerschi:(

  4. #4
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Nu am omis killi de apa dura cu rea intentie, ci urma sa afisez in continuare si lista cu ei, doar ca trebuie sa aranzez un pic denumirile lor frumos pe foaie, apoi le afisez.

    Nothobranhius foerschi intr-adevar sunt rari.

    Este totusi important sa le prezentam colegilor nostri killi de apa acida, caci ei ii cuceresc in mod special cu coloritul lor pe acvaristi.
    MEMBRU ARK

  5. #5
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Sunt o gramada de crescatori in Romania si gasesti mai toate speciile, cu exceptia jordanellei, care vad ca s-a pierdut.

    LE: apropo de colorit. Poza de la profilul meu e foarte slab calitativa, dar nu exista peste cu colorit mai frumos decat masculul dominant de mento.

  6. #6
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Cred ca exagerezi aici un pic.
    Zece crescatori de killi nu inseamna mult. Daca eu nu-i cunosc, poate sa mi-i faca cineva cunoscut. De regula, pasionatii de killi mai discuta intre ei si exista un schimb de experienta. Nu exista foarte multe specii de killi in Romania, dar incercam sa le inmultim, precum si pe alti acvaristi pasionati de acesti pesti.
    Aphanius mento este intr-adevar un peste foarte frumos si energic, ceea ce apreciez la el mult. Dar trebuie sa recunoastem ca exista o diversitate mare de killi cu colorit deosebit. La multe specii de killi ne atrage la inceput coloritul lor deosebit, dar mai apoi si dorinta de a mentine cateva specii curate, contribuind la mentinerea si perpetuarea acestor specii de pesti, care in mediul lor natural unii sunt pe cale de disparitie.

    ps: pasionatii de killi trebuie sa-si insuseasca si urmatoarea regula de baza - mentinerea speciilor de killi ca si linii curare, nehibridizate. Altfel, pasiunea lor pentru acesti pesti este limitata doar la a avea ceva frumos in acvariu.
    MEMBRU ARK

  7. #7
    Junior Member Drafra's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    47
    Post (Dis)Likes
    Eu cunosc 5 crescător de killi, sunt curios ce specii de killi ai tu?
    Majoritatea crescatorilor au gardneri fara locație un peste cu valoare 0.Din killi sudamericani nu cred ca mai exista nici o specie la noi.

  8. Likes marko liked this post
  9. #8
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Eu nu stau sa ma contrazic, dar e treaba lui Bruno ce face, ca la el te referi.
    Am vazut ca a aparut acum moda asta sa cataloghezi aceeasi specie, in functie de regiune, sau balta de unde provine. De parca daca ii zice olandezul la bivittatum 05 si zice ca e dintr-o balta din Camerun si 04 ca e dintr-o baltoaca in Nigeria, nu e acelasi lucru, sau poate sa verifice cineva. Aceeasi vrajeala am intalnit-o si la endleri, de s-au trezit unii sa le dea clase, sa aibe ei grija sa vanda dublu, triplu un N class ca cica doar ei detin linia pura. Mai nou s-au tampit si bulgarii si au inceput sa catalogheze tot. Din aceeasi matca de rachovii, o data cica sunt Kruger, a doua oara din Zambezi. Bineinteles ca si pretul creste putin ca nu iei orice rachovii, iei o minunatie de killi din mijlocul deltei Zambezii.

  10. #9
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Cred ca nu pot exista contraziceri pe tema asta, deoarece lucrurile sunt clare de la inceput.
    Un pasionat de killi trebuie sa stie faptul ca acesti pesti de mult timp fac parte din categoria pestilor rari si fac obiectul multor studii stiintifice. Speciile sunt urmarite dupa locatiile lor pentru a tine oarecum evidenta dezvoltarii lor in habitatul natural, acest lucru facandu-se prin intermediul anumitor biologi, precum si prin intermediul Asociatiilor de killi din diverse tari. Clasificarea lor este un lucru stiintific, care nu doar ca este inregistrata locatia, dar releva si tipul expeditiei. Crede-ma, este nevoie de clasificarea lor si dupa locatii, pentru ca unele prelevari/expeditii sunt foarte rare, unele chiar unice. Daca te pasioneaza mai mult, vei intelege.

    Precum am spus, pentru un acvarist care nu are de gand sa faca parte dintr-o Asociatie de killi sau sau sa scrie tratate stiintifice ii este suficient sa creasca doar killi, pentru placere. Discutam si cu unii si cu altii. Insa recomandam ca acvaristii sa aprofundeze, totusi, pasiunea pe care o au.
    Noi, desigur ca ne dorim sa existe mai multi pasionati de killi cu care sa avem sa ne impartasim experientele.
    MEMBRU ARK

  11. #10
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    @ Drafra nu stiu cate expeditii ai facut tu sa colectezi killi din mediul natural, eu nici una, dar nu inteleg de ce gardnerii tai, caruia probabil i-a dat un olandez, sau bulgar un cod si cica e direct din balta cutarica e ultra-pretios si al altora e 0. Eu stiu o singura persoana din Romania care a fost in Africa si chiar a colectat killi, dar s-au pierdut de mult.
    Eu nu mai cresc killi, de mult, din doua motive:
    1. nu tin pestii in cutii sterile de 30 x 30 cm si imi place sa le fac biotopuri. Lucrul asta necesita prea mult timp, spatiu si bani, dar mi-am facut damblaua. Mi se intampla sa mi se puna pata pe o anumita specie, le fac un biotop, ii inmultesc si dupa ii donez (si da eu dau matca, scad toata apa din acvariu si "inund" dupa sa eclozeze ouale, pastrand si plantele, trecandu-le de la submers la emers - e enorm de multa munca).
    2. Incepusera sa ma enerveze exact discutiile astea cu provenienta specimenelor, catalogarea si codificarea lor, strict pentru marketing. Exact conceptia asta: gardnerii aluia sunt 0 ca nu i-a codificat olandezul care-i distribuie.

    @ Marko daca tu colaborezi cu biologi renumiti, care scriu lucrari stiintifice si pot sa ateste colectarea si provenienta specimenelor, felicitari. Eu spre exemplu toti mento, pe care i-am avut veneau de la un crescator din Danemarca, daca tu ai reusit sa-i procuri exact de la persoanele, sau persoana care i-a colectat personal direct din Turcia din Zengen, sau Elbistan, a studiat si a dovedit ca sunt subspecii diferite, felicitari si mult respect din partea mea. Te rog sa-mi spui si mie care este numele acestui biolog, sau acestor biologi care au cutreiarat Turcia din Kirkgoz, pana Eregli sa studieze, colecteze si catalogheze killii. Chiar e o lectura, pe care mi-ar placea sa o aprofundez.

    Oricum nu inteleg de ce imi raspundeti atat de acid si hotarat (nu stiam ca exista un ghid al crescatorilor de killi si lucrurile sunt atat de clare. Credeam ca fiecare acvarist are dreptul sa-si dezvolte hobbyul cum crede si ii place lui.) Intrebarea din topic, daca mai exista crescatori de killi. Eu doar am raspuns.

Page 1 of 2 12 LastLast

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •