Results 1 to 6 of 6

Thread: Modificare capac acvariu diversa 60

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes

    Modificare capac acvariu diversa 60

    Buna seara la toata lumea,

    Ca sa incep cu inceputul,sunt la primul meu acvariu, incepator in acest domeniu si precizez ca detin un acvariu diversa 60 curbat, proaspat achizitionat. Acesta l-am achizitionat cu scopul de a tine cativa pesti mici, in jur de 10 neoni m-am gandit. Pentru inceput intampin o problema legata de filtrare si anume nu stiu exact ce filtru sa iau. M-am orientat spre un filtru extern sunsun hw-603b sau sunsun hw-302,dar problema cu acest filtru este ca nu stiu cum as putea sa il adaptez acvariul fiind cu capac, cum ajung cu tubulatura in acvariu fara ca de fiecare data cand schimb apa si iau jos capacul sa trebuiasca sa tot opresc filtrul, sa scot furtunele(daca fac gauri in capac pe unde sa le introduc in acvariu). Ma ajuta cineva cu niste sfaturi cum as putea adapta acest filtru la acvariul meu sau sa ma orientez spre un filtru intern bun, chiar daca nu este la fel de eficient si arata inestetic?(si o recomandare de filtru intern bun m-ar ajuta in caz ca ajung la varianta cu filtru intern)

    Multumesc anticipat!
    Last edited by Ilea Alin; 27-08-2017 at 22:52.

  2. #2
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    Dpmdv cel mai bine renunti la cap si cumperi o lampa cu leduri din China ( asta sa nu cheltuiesti foarte multi bani si in plus e economica ) filtru neaparat extern si iti recomand tot un eheim 3 sau 4 250 sau jbl E7001 sau E9001 stiu ca sunt mai scumpe decat acel Sunsun HW 302 dar pe termenul lung esti in avantaj. HW 302 e ultima varianta, celalalt Sunsun e folosit ca prefiltru iar acea pompa nu are putere sa-ti ridice apa la 1m.

  3. Likes Ilea Alin liked this post
  4. #3
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Mersi pentru opinie dar vreau sa pastrez capacul, de aceea am si luat acvariul de genul asta, cu capac. Mersi si pt sfaturile legate de filtru, cred ca raman la hw 302 pentru ca dispun de un buget pana in 200 de lei pentru filtru.

  5. #4
    Base member rodoselada's Avatar
    Join Date
    Mar 2011
    Location
    Crawley, Anglia
    Posts
    434
    Post (Dis)Likes
    In acest caz decupezi o lateral a capacului cu un pistol de lipit sau letcon

  6. Likes Ilea Alin liked this post
  7. #5
    Base member barosanu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Bucuresti-Militari
    Posts
    335
    Post (Dis)Likes
    Dupa cate stiu si sper sa nu gresesc, capacul are pe latura din spate niste degajari din turnare, speciale pt a permite introducerea furtunelor de la filtru extern.Filtrul SunSun 302 este ok si pt curatare nu trebuie sa scoti furtunele pe la capac ci din filtru odata cu valva, dupa care iei canistra si o desfaci pt curatarea sertarelor.

  8. #6
    Junior Member
    Join Date
    Feb 2017
    Posts
    8
    Post (Dis)Likes
    Da da, are capacul doua degajari din fabrica dar nu cred ca incap furtunele pe acolo. Pe acolo iese cablul de la neon, dar oricum daca nu incap furtunele acolo voi decupa cumva cat mai e necesar ca sa incapa si atunci cred ca voi ramane la acel 302. Mersi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •