Results 1 to 4 of 4

Thread: Sfaturi acvariu

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Aug 2017
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes

    Sfaturi acvariu

    Buna ziua,

    Va rog, daca puteti sa imi dati cateva sfaturi in a achizitiona un acvariu pe care sa-l asez pe birou (un mic colt de rai), deci dimensiuni reduse. M-am gandit sa-l populez cu vreo 7-10 neoni (de fiecare data cand trec pe langa maxipet ma opresc la acvariul lor cu neoni, imi plac la nebunie) si/sau cativa creveti rosii (cherry, parca se numesc). Dupa lungi cautari pe youtube/forum, nu prea m-am lamurit cu ce acvariu sa incep...

    Eu ma gandeam la:


    Fondurile disponibile sunt maxim 600 lei pentru acvariu + cat or sa coste amenajarea + vietuitoarele.

    Intrebari intrebatoare: daca-l cumpar pe cel de 600 lei, trebuie sa mai investesc si in altceva in afara de plante + vietuitoare? Sau sa-l iau pe cel de 300 lei si cu restul de bani sa cumpar ce mi-ar mai trebui (filtre)? Oare cel de 30l ofera suficient spatiu pentru 7-10 neoni (stiu ca-s mititei, dar ... or avea loc??? nu vreau sa-i suprapopulez)???

    Voi la ce ati opta in cazul asta? Sunt deschis si la alte idei, gen alta firma producatoare de acvariu (as vrea unul bine lipit, sa nu am surprize cu vreo inundatie).

    Va multumesc anticipat!
    Last edited by DragosR; 25-08-2017 at 19:25.

  2. #2
    Base member OctavianPopescu's Avatar
    Join Date
    Apr 2012
    Location
    Ploiesti
    Posts
    431
    Post (Dis)Likes
    Din cele doua postate de tine este muuult mai bun(mai ales pt incepator) al doilea,cel de 60 l.e si mai mare si bani mai putini...sau daca ai vre-un zoomania in orasul tau (era bine sa completezi locatia la profil) au ei un acvariu complet echipat:aqua-el leddy 60 parca ii spunea,de 54 l (60x30x30 cm dimensiunile) la 200 lei.de restul de bani mi-as lua un filtru extern.dar nu e obligatoriu.eu la asta de la aqua-el am mers cu filtrul lui pe care am pus un burete mai mare vreo 2-3 ani si nu am avut probleme.apoi iti mai trebuie substratu,care il gasesti destul de ieftin,ceva simplu negru sau nature.
    Daca vrei si plante o sa trebuiasca sa suplinesti lumina,asta indiferent pt ce acvariu set vei opta.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2017
    Location
    Targoviste
    Posts
    5
    Post (Dis)Likes
    Quote Originally Posted by OctavianPopescu View Post
    Din cele doua postate de tine este muuult mai bun(mai ales pt incepator) al doilea,cel de 60 l.e si mai mare si bani mai putini...sau daca ai vre-un zoomania in orasul tau (era bine sa completezi locatia la profil) au ei un acvariu complet echipat:aqua-el leddy 60 parca ii spunea,de 54 l (60x30x30 cm dimensiunile) la 200 lei.de restul de bani mi-as lua un filtru extern.dar nu e obligatoriu.eu la asta de la aqua-el am mers cu filtrul lui pe care am pus un burete mai mare vreo 2-3 ani si nu am avut probleme.apoi iti mai trebuie substratu,care il gasesti destul de ieftin,ceva simplu negru sau nature.
    Daca vrei si plante o sa trebuiasca sa suplinesti lumina,asta indiferent pt ce acvariu set vei opta.
    Cum ai pus un burete mai mare ? Poti sa detaliezi putin ? Ce tip de burete ? Eventual un link.
    Cat despre lumina .... cum suplinesti ? Se poate trece de la led la neon T5 pe acelasi tip de acvariu Leddy 60 ?
    Eu am o nedumerire cu privire la iluminare....led-ul din kit are 8w. Stiu ca pentru un acvariu plantat e nevoie de 0.5w - 1w / litru. In cazul meu 8 w sint insuficienti.

  4. #4
    Member
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti, Aurel Vlaicu
    Posts
    196
    Post (Dis)Likes
    Salut si bine ai venit in lumea acvaristicii

    Recent m-am confruntat cu aproximativ acelasi set de intrebari (more or less). Am gasit tread-ul postat de AVL foarte util, impreuna cu restul materialelor de pe forum. Aici linkul: http://forum.acvarist.ro/showthread....443#post560443

    Parca este si o sectiune dedicata acvariilor de dimensiuni nano/de birou. Arunca un ochi si acolo si revino cu intrebari ca are cine sa te ajute

    Spor si ape limpezi!
    Tibi

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •