Results 1 to 7 of 7

Thread: Intrebare

  1. #1
    Very high member cristinucu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Berceni-ilfov
    Posts
    1,186
    Post (Dis)Likes

    Exclamation Intrebare

    Am probleme cu pestii din acvariu ca tremura,au pete albe pe iei,dar nu au gris si fac tumbe, astazi mi-au murit 5 pesti.
    Am pus verde de malachit, albastru de metil, si am mai pus si Medica Contralck de la Tetra dar nu rezolv aceasta problema.Are cineva ideie ce solutie sa mai pun sau ce e de facut?
    Last edited by cristinucu; 25-07-2017 at 12:17.
    acvarist batran

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Aug 2012
    Location
    Bucuresti
    Posts
    330
    Post (Dis)Likes
    1. Ataseaza poze cu bazinul
    2. Da-ne detalii despre filtrare, dimensiunea bazinului, teste de apa, periodicitatea schimburilor de apa si cantitatea de apa schimbata.
    3. Zi-ne daca ai luat recent pesti de la cineva si ce schimbari s-au petrecut dupa aceea.

    Dupa informatiile astea cred ca va fi mult mai usor sa rezolvam problema. Acum iti pot spune doar atat: cu siguranta ai creat un dezechilibru in bazin si pestii semnalizeaza asta cum pot mai bine.

    Seara buna si ape limpezi!

  3. #3
    Very high member cristinucu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Berceni-ilfov
    Posts
    1,186
    Post (Dis)Likes
    Am acvariu de 225 de litri,schimb 30 de litri in fiecare saptamana la 7 zile, ph-ul pare ok, am poze mai vechi cu acvariul si e pus intr-un fisier si nu stiu sa pun pe o pagina web.Am 2 filtre interne si unul extern cu pompa JEBO,am mai luat pesti din obor din hala veche de peste unde sunt cateva buticuri cu acvarii, dar problema asta o am de mult timp.Pestii din obor par ok, chestia e ca tremura, fac tumbe si unii dintre iei au pete albe dar nu e gris,ieri mi-au murit 5 pesti. Deci ce solutie ar fi buna de pus in acvariu ca sa nu mai moara din pesti? Ca nu reusesc sa rezolv problema asta.
    acvarist batran

  4. #4
    Very high member cristinucu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Berceni-ilfov
    Posts
    1,186
    Post (Dis)Likes
    Deci ce solutie ar fi buna de pus in acvariu ca sa nu mai moara din pesti? Ca nu reusesc sa rezolv problema asta.Am auzit de la cineva ca exista o solutie Easy Life Multicura de 100 ml dar am intrebat la toate petshopurile din zona unde stau eu si nu au si la Coralis e inchis pina pe 6 august ca sunt in concediu de odihna. E buna acesta solutie pentru rezolvarea problemei cu pestii din acvariul meu??
    acvarist batran

  5. #5
    Member marko's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    281
    Post (Dis)Likes
    Cred ca ar fi bine sa pui pestii care dau semne ca sunt ametiti intr-un alt acvariu si acolo sa fie tratati.
    O cauza a ceea ce se intamla la tine ar putea fi jetul puternic de la filtru sau poate caldura excesiva.
    MEMBRU ARK

  6. #6
    Very high member cristinucu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Berceni-ilfov
    Posts
    1,186
    Post (Dis)Likes
    Văd ca nu īmi răspunde nimeni la īntrebarea dacă soluția multicura easy life e buna pentru problema care o am eu cu peștii.
    Filtrarea e buna la pești și am decāt un acvariu de 225 litri. Dacă e buna soluția asta are cineva sa īmi dea și mie?Ca nu am găsit la nici un petshop din zona unde stau eu
    acvarist batran

  7. #7
    Very high member cristinucu's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Berceni-ilfov
    Posts
    1,186
    Post (Dis)Likes
    Sa rezolvat si pestii si-au revenit.
    Daca mai apar probleme revin cu intrebari aici.
    acvarist batran

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •