Results 1 to 4 of 4

Thread: dubii ref lumina

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes

    dubii ref lumina

    Am cont pe aici de pe cand forumul era activ, mai luai un melc, un peste, o scoica. Acum ca s-a mutat mai toata lumea pe FB (unde nu pot avea un tread moderat si la obiect), am nevoie si eu de pareri / discutii, deci revin tot aici.
    Lumina la bazinul meu de 800l cu adancime de 80 e asigurata de 4XT5 Osram. Tuburile au deja 3 ani (am avut o problema cu sistemul de filtrare externa, acum il refac, termin in 1 luna, asa ca lumina era inutila practic). Deci tuburi de aruncat.
    Ma gandeam sa trec direct la LED, daca tot dau un ban vreau sa fac o treaba pe termen mai lung.
    Insa am o nedumerire referitor la pozitionarea lampilor si puterea lor.
    Toate lampile led pe care le-am vazut sunt suspendate by design la macar 20 cm. deasupra luciului de apa. Eu as vrea sa le pun asa cum sunt neoanele, in capac, la 5-10 cm. de apa. Asta pentru ca acvariul inchis minimizeaza zgomotul si posibilitatea de sinucidere a pestilor.
    Deci, pentru cei mai experimentati:
    1. Vedeti vreo problema daca LED lamps sunt foarte aproape de apa?
    2. Ma gandeam sa cumpar asta http://www.aquariumprest.ro/sisteme-...rius-90cm.html si sa vorbesc cu cineva care lucreaza cu komatex sa faca un capac care sa le incorporeze. Ce parere aveti? Ati alege alta lampa?
    3. Stie cineva cam ce lampa imi trebuie ca sa am un bazin cu gazon la adancimea de 80 cm.? Am CO2 (mai trebuie o electrovalva noua, dar asta e ultima pb). Mai exact, sa stiu cati lumeni da pentru adancimea asta si cati trebuie fara sa prajeasca suprafata apei.
    Multumesc anticipat

  2. #2
    Base member cosminTM's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    Timișoara, Bucovina
    Posts
    453
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    nu pot sa iti dau detalii exacte despre leduri dar sunt sigur ca lampa mentionata de tine este inutila la cei 80 cm, mai ales daca ai si gazon. O lampa cu leduri o sa te coste intre 1000 -1500 cea mai ieftina. Trebuie sa vorbesti cu cineva ce face sisteme de iluminat pe led. Ledurile se monteaza pe radiatoare, montandu-se apoi usor intr-un cap de comatex. Pe forum sunt subiecte cu detaliile necesare. Esti ambitios daca vrei gazon la 80 cm adancime. 336 lei nu te ajuta decat daca ai un acvariu de 35 cm... .
    InCePuTuRi NOI

  3. #3
    High member solomonking's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucurestil
    Posts
    617
    Post (Dis)Likes
    Salut,
    Bazin de 80 adancime...pe ce lungime si latime?
    puterea exemplului la nivel de individ conteaza!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    10
    Post (Dis)Likes
    @cosmin: Asta incerc sa fac cu postul meu, sa gasesc pe cineva care folosesate sau face sisteme LED si sa lamuresc problema. Stiu ca e adancimea foarte mare pentru gazon, dar totusi, suntem in 2017 si avem LED. Sper sa stie cineva ceva concret si sa vrea sa impartaseasca, doar nu sunt singurul pe planeta cu bazin mai adanc.
    Indica-mi te rog subiectele cu detaliile necesare despre care zici ca sunt pe forum, eu nu stiu decat de un post al lui Andrei de prob. 10 ani in care compara neoane. Nu sunt suficient de cunoscator sa transform asta in informatie utila pentru LED.
    @solomon: Just FYI 2m L X 0,5 W. Ca sa evit off-topic despre dimensiuni atipice, asa am gasit acum 5 ani la vreo 2100RON, in conditiile in care mai toti lipitorii din Ro vroiau minim 3000 RON pt 450 litri. Ca tot am avut discusi si altum, lipsa de profunzime a fost tolerabila in comparatie cu inaltimea.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •