Results 1 to 7 of 7

Thread: Incercare de Wabi Kusa

  1. #1
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes

    Incercare de Wabi Kusa

    Salut.
    Dupa ce am citit putin despre acest concept ma bag si eu in seama cu o prima incercare. Ideea este ca vreau sa pastrez parametrii acestui tip de setare, sau cel putin ce am inteles eu din ce am citit, bile acoperite cu plante, semi scufundate.
    Am folosit bolul in sine, pietris vulcanic 4-8 mm, roci vulcanice, bile facute din scaper's soil cu muschi si laterita. Ca plante: moss, crypto hobbit, anubias nana, varfuri de bacopa monieri, hydropiper si triandra si hydrocolyte. Am bagat si 3 physa.
    In prima saptamana a stat complet acoperit si acum am inceput sa dau folia la o parte cate 4 ore pe zi. Ca iluminare am o lampa Sun Sun si sta aprinsa cam 9 ore pe zi. Am inceput de ieri si sa fertilizez cu Sera Florena si cate o picatura zilnica din vechiul Sera Flore day drops. In bol sunt cam 700 ml de apa.


    IMG_2865.jpg
    IMG_2866.jpg
    IMG_2866.jpg
    IMG_2868.jpg

  2. Likes alinutz29, alex08 liked this post
  3. #2
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Salut!

    Nu am decit o singura experienta cu Wabi Kusa si este inca in derulare. Iti spun ce cred eu ca ar merge mai bine.
    Cred ca te-ai grabit cu indepartarea foliei. In general sunt necesare cam trei saptamini pentru a avea o trecerea plantelor la viata emersa cu succes.
    Eu ti-as sugera sa o tii acoperita trei saptamini. O alta observatie : cam multa apa in bol! Ai planta din fata care va ramine submersa.

    Eu am 4 saptamini de cind tin bolul acoperit cu un capac de sticla prin care am practicat o gaura si introduc zilnic CO2. Solul este Tropica Aqvarium Soil
    deci nu-mi trebuie fertilizare suplimentara. Totusi, la schimbul de apa din acvariul de 100 de litri (cind adaug si fertilizarea saptaminala) imi
    pastrez apa cu care, periodic stropesc plantele. La mine, formula asta a mers ... pina acum!
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  4. #3
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Pai ideea este ca plantele care sunt sub apa sa ramana submers, si sa acopere substratul submers. Partea emersa se bazeaza pe bilele acelea scufundate jumatate in apa (din ce am citit principalul parametru in wabi kusa reprezinta o bila,scufundata in apa, acoperita cu plante, care cresc in sistem hidroponic).
    Nu am nici o problema ca le descopar, pentru ca plantele trag apa din bile. Oricum maresc incet perioada cat le tin descoperite cu cate o ora pe saptamana si dupa o luna nu mai pun folia deloc.
    O sa vad cum evolueaza si ma adaptez. Ce nu inteleg este de ce ai nevoie de CO2 in apa, pentru plante care cresc emers?

  5. #4
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    Nu ai nevoie de CO2 in apa ci in mediul emers, din "atmosfera" bolului. Nu ai aport de aer care contine CO2 daca bolul este inchis ermetic; asadar, pentru ca plantele sa creasca au nevoie de CO2. Altfel nu obtii efectul de sera necesar. Atentie : este doar experienta mea, dar la mine a functionat acest rationament. Daca imi permiti, iti pun o poza cu Wabi Kusa la 4 saptamini.
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  6. #5
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Stiu setarea ta. Imi place ce ai facut. Am inteles ideea cu Co2-ul, dar eu daca deja le descopar nu am nevoie. Asa adaptam si plante submers la emers: dupa o saptamana de stat inchise emertic le "dadeam cate putin la aer". Incepeam cu cate doua ore si le tot stropeam. Acum m-am gandit ca daca bila e scufundata jumate pot sa-si traga apa si de acolo, de aia am inceput cu 4 ore. Oricum le stropesc la fiecare ora si in weekend stau acoperite. Deocamdata sunt semne bune. Sa vad cum evolueaza

  7. #6
    Junior Member
    Join Date
    Mar 2017
    Location
    Birlad
    Posts
    52
    Post (Dis)Likes
    OK, succes.
    Ma gindeam ... daca as putea cumpara timp, as fi cel mai sarac om de pe pamint.

  8. #7
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Gata l-am descoperit complet si i-am dat drumu' in lume.

    IMG_2932.jpg
    IMG_2931.jpg

  9. Likes tatalor, vazilian liked this post

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •