Results 1 to 5 of 5

Thread: Nano acvaristica pareri personale - Dennerle ca etalon

  1. #1
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes

    Nano acvaristica pareri personale - Dennerle ca etalon

    Salut.
    Pentru ca nano acvarsitica a luat avant in Romania si pentru ca in ultimii 4-5 ani am setat numai nanouri, o sa incerc sa fac o prezentare a produselor si faunei care se foloseste/preteaza in ochiurile noastre de apa. In prima faza o sa vorbesc doar de hardware, fertilizare si conditioneri si o sa folosesc firma Dennerle ca etalon din urmatoarele motive: au un mare merit pentru avantul luat de nanouri, este considerata firma de top cu produse specializate pe aceasta nisa si in conceptul multora este varful de lance in achizitii. O sa incerc sa ofer variante alternative si sa-mi exprim cat mai obiectiv parerile, iar daca cineva o considera antireclama.... treaba lor.

    Pentru ca am un junghi impotriva seturilor si sunt ferm convins ca se pot face setari mult mai bune, cumparand fiecare produs separat, in functie de necesitatile fiecaruia, o sa abordez fiecare componenta separat.

    1. Acvariul
    Cei de la Dennerle pun la dispozitie 4 modele de cuburi (10, 20, 30 si 60 litri) si 2 tipuri de acvarii considerate mai indicate pentru scaping (35 si 50 de litri). Toate sunt cu marginile din fata curbate, deci practic sunt doar 2 laterale lipite, cele din spate + fundul. Sticla este de calitate foarte, foarte buna, ultraclara, nu am avut niciodata probleme cu lipiturile. Calitate/pret sunt ok, dar piata ofera si variante mai ieftine, nefiind nevoit sa renunti la calitate. Spre exemplu un Utank 45 (38 litri) este 150 de lei, iar un utank 50 (56 litri) este 180 de lei; sunt facute din sticla ultraclara, geamul dintr-o bucata, curbat in fata, lipiturile profi. Mai sunt destul de multe acvarii de firma, gen aquael, sau puteti sa va comandati un nano, dupa dimensiunile care va avantajeaza, lipit de baietii de la aquadec si no sa fiti dezamagiti de calitatea produsului.

    2. Filtrarea. Seturile vin de obicei cu o filtrare interna, sau incorporata (ori in capac, ori in spate). Sunt adeptul filtrelor externe asa ca aici o sa fiu,cel mai probabil, subiectiv. Dennerle prezinta filtrul intern (de colt) si hang-onul. Filtrul de intern este din materiale de calitate superioara, usor de folosit, de montat, de curatat. Calitate/pret.... eu clar nu as da 150 de lei pe un filtru intern. De asemenea nu inteleg de ce babyguardul si granulele de filtrare biologica trebuie cumparate separat. Au si un modul separat, pe care poti sa-l umplii cu diferite medii de filtrare. Hang-onul este foarte bun, dar eu nu as da banii aia pe el. Eu folosesc pentru filtrare urmatoarele:

    a) Aquael minikani, excelente calitate/pret: spatiu de filtrare mai mult decat suficient (3 litri 80 si 4 litri 120); pompa este externa si poate fi folosita oriunde. Cel mai bun randament, din punctul meu de vedere, este cand o pui pe retur, sa impinga apa in acvariu, singurul inconvenient fiind ca trebuie sa amorsezi tu filtrul si ca folosesc furtune 14/18, mai greu de gasit.

    b) Eheim modele mici de classic sau ecco pro. Cumparati cu incredere, sunt filtre excelente. Aici deja sunt nspe mii de discutii, sunt considerate cele mai bune filtre si comparate cu mercedesul. M-a amuzat totdeauna comparatia asta pentru ca eu, in viata reala, am pasat mercedesul si umblu cu o cazatura de Volvo, care mi se pare, din multe puncte de vedere, mult mai buna. Probabil de aia si in acvaristica, Eheim mi se par excelente, dar am gasit alternative mai bune si sunt foarte multumit de Aquael.

    c) SunSun modelele 603,602, ieftine, bune, luati cu incredere. Tot aici intra si filtrele Aqua Nova. Problema lor este ca au un debit cam mare (cel mai mic are 600 l/h) care nu poate fi ajustat. Un coleg le foloseste cu robineti Eheim sa stabileasca debitul, eu le infing outul intr-un filtru de substrat.

    d) tetra, jbl, restul. Tetra nu am folosit niciodata deci nu pot sa emit o parere. Cu riscul de a supara iar anumiti colegi, dar care stiu deja parerea mea, JBL nu mi se pare ca face banii. Am folosit, inca am un 401 in functiune. Am avut probleme cu ele, dar piese de schimb sunt pe toate drumurile. Pentru alte firme gen Hydor, Fluval, Oase poate o sa ne prezinte alti colegi parerile lor.

    Despre hang-onuri, filtre interne, incorporate in capac, sau pe sistemul sump in spatele acvariului, poate o sa avem mai multe date de la alti colegi. Probabil nu am stiut eu sa le folosesc corespunzator, de nu dadeau randament.

    Ca ultima opinie, privind filtrarea, folositi material filtrant de calitate. Luati Matrix si nu o sa aveti batai de cap. Daca folositi siporax sau ceva asemanator, faceti un efort si asezati fiecare inel ceramic in parte (primul rand cu gaurile in sus, al doilea culcat si tot asa). Poate pierdeti putin timp dar o sa va intre mult mai multe material filtrant. Intr-un minikani 80, care teoretic are 3 litri de filtrare imi intrasera 1 litru de matrix si 2 de siporax. Dupa ce le-am asezat, bucata cu bucata, am 3 litri de siporax si 1 de matrix. Intr-un NCF 600 mi-au intrat 4 litri de inele ceramice + buretele grosier (normal intra cam 2 litri jumate de material filtrant.

    3. Iluminarea
    Dennerle pune la dispozitie lampi de 11 si 9W, o lampa de 24W si leduri. Lampile de 11 si 9W sunt facute foarte bine. Daca am avut probleme cu modele mai ieftine, cu astea niciodata nu am avut vreun eveniment. Buba este ca trebuie sa folosesti becurile lor. Mie unul nu-mi place spectru (calitate/pret si randament cand vine vorba de plante becul Arcadia de 11W e mult peste Amazonia Day). De asemenea pl-urile de 830 si 827, pe care eu le folosesc, nu se potrivesc la aceste lampi. Chiar daca ele intra in soclu si se aprind, sistemul de de inchidere nu te lasa sa folosesti alte becuri, cu exceptia, celor Dennerle si PL-urilor de la Sylvania (mi se pare ca am avut un 765 care a intrat). O alta chestie este ca lampa de 9W teoretic are balast si pentru becul de 11W, dar practic lungimea lampii nu te lasa sa-l instalezi. Deci cand schimbati becul platiti 70-80 de lei pentru un bec cu spectru luminos si lumeni asemanator cu un amarat de total green de 11w, care e 10 lei in Obor. Dar, pentru ca am avut probleme cu celalalte lampi mai ieftine (sunsun, aqua zonic) nu pot sa nu recomand lampa Dennerle. Totusi tinand cont de pretul ei si cat costa un bec, mai bine iti iei o lampa noua, mai ieftina, la doi ani si iesi mai ieftin.
    Pot sa recomand lampile Arcadia, chiar daca sunt mai scumpe fac toti banii, si poti sa-i pui ce bec vrei. De asemenea folosesc lampi care functioneaza cu 2 becuri pl si capace la comanda cu t5-uri de 8w.
    Lampile led se pare ca sunt viitorul, toata lumea e incantat de ele, eu inca nu sunt pregatit pentru ele . (nu inteleg de ce trebuie sa am un led de 12k si de ce 80% din leduri au lumina rece, intr-un acvariu unde pun moss si creveti si de ce trebuie sa imit diferite faze ale soarelui, cand plantele mele cresc excelent fara rasarituri mirobolante si apusuri de vis, doar oferindu-le un spectru luminos care faciliteaza fotosinteza. Puneti acvariile in fereastra daca vreti rasarituri si apusuri, eu vreau mult albastru si rosu pentru plantele mele). Bineinteles e chestia cu durata de viata a ledului si cat de mult economisesti in timp. Pai o lampa led cu lumina echivalenta unui pl de 11w, consuma 3w pe ora. Deci practic, la o iluminare de 8 ore pe zi, economisesti vreo 23 de kw pe an, deci vreo 15-20 de lei pe an. Daca mai pui si un bec schimbat la un an jumate, la 3 ani economisesti cam 120 de lei. O sa ajungi sa te sufoce banii in casa.
    O chestie foarte importanta, pe care va sfatuiesc sa o aplicati este sa faceti rodarea de 48 de ore a becurilor PL. Functionand pe sistemul T5-urilor, e indicat sa lasati un bec nou aprins 48 de ore, fara sa-l stingeti, la prima folosire, ca sa arda toate resturile reziduale de la fosfor. O sa aibe randament si durata de viata mai mare.

    4. Substratul
    Dennerle pune la dispozitie o gama variata de substraturi, fie el nutritiv, inert sau activ.

    a) Substratul activ. Scapper's soil e foarte bun, alte variante fiind cel de la Tropica, sau din gama ADA. Singurul sfat este sa nu va luati dupa sfatul producatorului sa le combinati cu filtru substrat pentru ca nu o sa scapati niciodata de praful, aflat in suspensie in acvariu, sau din echipamentele de filtrare. Asa cum stiti scade PH-ul, este un buffer pentru nutrienti, se planteaza usor in el, cresti orice planta in el, dar, ca si celelalte produse asemanatoare se murdareste apa de cate ori umblii prin el. Ca fapt divers din el fac cele mai bune bile de wabi kusa.

    b) substrat nutritiv. Nu stau sa explic rolul lui, se pune un strat de maxim un cm pe fundul acvariului si se acopera cu substratul propriu zis, fie el inert sau activ. Sunt multi care il rejecteaza, eu il folosesc la orice setare si da randament. Deponitmix de la Dennerle este foarte, foarte bun, folositi-l cu incredere, sau testati alte produse. Eu personal folosesc o combinatie de laterita si turba ca substrat nutritiv.

    c) Substratul inert. Aici Dennerle vine cu o gama foarte variata si gasesti produse excelente pentru toate gusturile, mai ales pentru biotopuri. De asemenea, am folosit si recomand substratul vulcanic (granulatie 1-3mm) sau alte substraturi pe baza du cuart (astea nu prea faciliteaza colonisarea cu bacterii).

    Practic alegerea este a fiecaruia, dar pentru cresterea plantelor recomand substratul activ de la cele trei firme, amintite la punctul a, in combinatie cu putina experienta in acvaristica.

    5. Fetilizarea.
    Dennerle propune mai multe variante de fertilizare. Pentru plantate cu CO2 recomand Scaper's Green cu NPK Boost. De asemenea exista si varianta cu V30, S7 si E15, dar mie unul, personal nu-mi place combinatia asta (nu ca n-ar fi buna, sau nu da randament, pur si simplu e incomoda pentru mine). Variantele de fertilizare pentru acvarile low tech sunt de asemeanea foarte bune si acum folosesc fara probleme, unde nu am CO2, plant elixir. De asemenea am fost foarte, foarte multumit de nano daily fertilizer. Cei de la Dennerle au si carbon lichid. Sincer nu am inteles diferenta dintre ele, eu folosesc carbo booster. Am citit un articol unde erau explicate diferentele dintre Booster si Elixier, eu n-am reusit sa remarc vreo diferenta. Ideea este ca isi fac treaba amandoua si singurul motiv pentru care merg pe booster este ca era pe stoc, cand am cumparat ultima data.
    Ca variante de fertilizare, piata abunda si fiecare poate sa incerce pana isi gaseste produsul favorit. Am folosit cu succes si folosesc in continuare toata gama Easy Life si Vimi. Pot sa recomand fertilizantul Growth Premium de la Tropica, pe care l-am folosit intr-un low tech. De vreo 2 luni merg intr-un nano cu CO2 pe gama Sera, dar deocamdata nu pot sa emit o parerea, pentru ca nu am avut cand sa "ma joc" cu plantele. Am folosit master line atat in low tech, cat si in acvariu cu CO2 si nu am nimic de reprosat.
    Deci alegerea si testarile va apartin.
    Tot la fertilizare vreau sa bag si crusta mineral de la Dennerle. Practic este un praf care se dizolva in apa si este recomandat pentru crustacee. Este foarte, foarte bun. Eu il folosesc in toate acvariile, in diferite doze, ca sa fertilizez cu calciu si magneziu, nu am gasit nici un produs la fel de bun.

    Tot aici intra si CO2-ul. Presurizatul este de departe cel mai bun. Minifliperele de la Dennerle sunt foarte bune pentru dizolvare. Foarte bun este si difuzorul 3 in 1 de la Aqua Medic, dar nu se mai gaseste (cel putin nu-l gasesc eu - au si cei de la tropica ceva asemanator, dar nu l-am folosit).
    Preturile la buteliile de firma mi se par mult prea mari, reductoare folositi ce va coafeaza. (discutia despre CO2 este mult prea mare ca sa ma desfasor aici)

    6. Conditioneri acvariu
    Aici variaza putin scopul solutiilor, dar o sa incerc sa cuprind tot la acest punct.
    Dennerle ofera o gama larga de produse, am folosit cam 80% din ele si sunt foarte multumit, deci daca nu le amintesc pe toate este pentru ca nu le-am folosit.

    - asigurarea apei de la canal: ei au produsul Aqua Elixier si Water Conditioner. E foarte bun si in principiu elimina clorul si alte elemente ce pot fi daunatoare. Eu mai folosesc si Aquatan de la sera, sau pentru creveti crusta guard (sau ceva de genul de la tropical)

    - bacterii benefice: Dennerle ofera Starter Rapid. Practic sunt doua sticlute in pachet, una cu bacterii benefice, celalalta cu o combinatie de amonic, ca sa le indoape pe alea din prima sticluta. Formula si combinatia este foarte buna si bine gandita. Eu inainte foloseam amoniac cu easy start, dar sincer cele mai bune produse mi se par cele de la biodigest. De asemenea cei de la dennerle mai au un produs, o fiola numai cu bacterii benefice. Am folosit-o de doua ori: o data dupa ce am schimbat o parte din materialele filtrante, a doua oara cand am suprapopulat pentru o perioada un acvariu. Produsul are un impact vizibil si este de calitate. Variante: easy start si la fel bacteriile de la prodibio.

    - Clear Water Elixier. Practic se foloseste dupa schiburile de apa, sau in diferite alte ocazii pentru a curata apa. L-am folosit, este foarte bun, il recomand, dar eu merg pe clasicul Medium Filter de la EL.

    - substante de a imbogatii apa in minerale pentru vietuitoare, gen Vital Substances de la Dennerle: nu folosesc, nu am folosit nici un alt produs alternativ nu pot sa emit o parere. Aici probabil intra si Nano Crusta Fit, pentru crustacee, care este foarte, foarte bun.

    - substante pentru modificare parametrilor apei. Nu folosesc nici un produs de firma. Scad folosind turba propriu-zisa sau "zeama" rezultata dupa fierberea acesteia (asta se tine la frigider) sau frunze de catappa. Urc gh-ul folosind calciu si magneziu si ph-ul folosind spartura de coral (pe termen lung) sau combinand cu apa plata cu ph mare, in anumite situatii.

    - testarea apei. Nu mai fac teste de mult, totul e ochiometric. Nu folositi teste all in one.

    7. Produse pentru curatenie, schimburi de apa, intretinere acvariu.

    Cel mai bun sifonator de substrat, pentru nanouri este Nano Gravel Cleaner. Am incercat multe chestii, de-a lungul timpului, dar asta chiar isi face treaba si merita toti banii si ceva in plus.

    Pentru stergerea geamului folosesc Blanki, de la JBL si vreau sa incerc acum cleanator de la Dennerle. Nu folosesc lame, magneti nici atat.

    Foarfece, pensete achizitionati de unde vreti, nu pot sa emit o parere.

    Reamintesc ca tot ce am scris este pentru ca am vazut multi incepatori, care intra in lumea naourilor si sper ca informatiile sunt utile si toata lumea intelege de ce m-am raportat la firma Dennerle, ( inainte sa faca spume instant, fanii consacrati, putem sa dezbatem, dar reamintesc ca am doua avantaje: 1.mie imi colcaie dulapurile de produse acavaristice si chiar testez - deci nu ridic un slavi un produs doar pentru ca e bun pentru mine si n-am folosit altceva 2. In descriere am fost destul de moderat. Sunt produse care sfideaza nesimtirea prinvind pretul/utilitatea, dar m-am abtinut sa fac remarci mai acide).

    O sa incerc sa mai adaug, daca am uitat ceva pe parcurs si o sa continui, in curand, cu vietuitoare si plante, care se preteaza nano acvaristicii si hrana pentru vietuitoare.

    Spor la seturi de nanouri.

  2. #2
    Base member
    Join Date
    Dec 2010
    Location
    Sf.Gheorghe- Brasov
    Posts
    342
    Post (Dis)Likes
    Foarte bine facut articolul. Intradevar , subscriu , Dennerle sunt numarul 1 la nanouri , calitate si executie impecabile. Totusi sunt un pic mai scumpe decat fimele concurente , dar merita sa investesti un pic mai mult. Eu personal am un Dennerle cub 30 si urmeaza un Scapers 50 , deci recomand tuturor.

  3. #3
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Departe de mine gandul de a afirma ca sunt numarul unu. Singurul motiv pentru care am folosit aceasta firma, ca punct de reper, este pentru ca ei comercializeaza cea mai variata gama de produse pentru nanouri (aici ma refer si la disponibilitatea produselor pe piata noastra). Am observat ca sunt foarte multi incepatori care ajung pe forumuri si cauta mai multe informatii privind setarea unui nano, de aceea am scris tot, pentru a oferi variante.

    Am scos din start din ecuatie ADA si Mr Aqua. Acolo vorbim de alt nivel, alta calitate. Un nano Dennerle nici nu intra in aceeasi liga cu un acvariu facut de unul dintre cei doi, mai ales noile DoAqua, care sunt mai subtiri si producatorul sustine ca sunt mai rezistente decat cele din acril. Trist este ca de multe ori preturile nu sunt cu mult mai mari, chiar asemanatoare, dar trebuie sa le comanzi de afara si te usuca transportul.

    Eu unul personal nu as da banii pe un set Scaper's 50 pentru ca in afara de sticla nu as folosi nimic, din ce ofera si doar sa cumpar acvariul nu vad rostul ( cand sunt alternative mai ieftine, la fel de bune, una punctata si de mine mai sus). Daca vrei pot sa detaliez, dar cu 840 de lei, cat e cel mai ieftin acest set, imi fac o setare cu filtrare, iluminare mult mai bune si raman si cu bani de materiale filtrante si decor.

  4. Likes tatalor liked this post
  5. #4
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Vietuitoare si plante. O sa trec la partea a doua, prezentand cateva idei despre vietuitoarele si plantele, care se preteaza in nano acvaristica. Tin sa specific ca ma refer la acvarii de pana la 70 de litri si o sa expun impartind setarile in doua conceptii: aquascaping si biotopuri.

    1. Aquascaping.
    In primul rand eu nu am nici un simt artistic, deci nefiind in stare sa "pictez" prin acvariu, incerc sa gasesc un echilibru intre plante, vietuitoare si decor. Parerea mea este ca cel mai bine este sa folosesti vietuitoare strict pentru curatare si o specie de decor.

    a) La curatare intra: otto, creveti amano, melci (stiu ca neritinele sunt cele mai apreciate, dar eu sunt fan physa si alti melci comunitari. Au rolul si frumusetea lor, sunt cel mai bun parametru pentru a arata problemele din acvariu. Daca nu poti sa controlezi densitatea de melci comunitari sigur ai probleme in acvariu). Nu recomand sae in nano-uri. Decat sa iei doi pui cu scopul sa-i donezi mai tarziu, mai bine rezolvi problema care cauzeaza aparitia BBa-ului. Chiar daca pot fi mai agresivi jordanella floridae sunt cei mai buni mancatori de alge filamentoase. Recomand tinerea lor in acvarii de minim 35 litri pentru un trio si acvarii mai mari pentru mai multe exemplare. Nu tineti niciodata 2 masculi, ori unul ori minim 3, pentru a se imparti agresivitatea.

    b) Crevetii. Au luat avant, se gasesc din ce in ce mai mult in variante cat mai variate. Pentru ca au necesitati diferite nu cumparati doar pentru ca sunt frumosi si faceti achizitia in functie de parametrii apei, pe care ii aveti. Daca va doriti neaparat o specie mai bine ii faceti un biotop (cardinali sau bamboo spre exemplu).

    c) Alti pesti pe care ii recomand in aquascaping sunt: endlerii si micropoecilele, trichopsis pumilla, borarasii pana in 2,5 cm, danioella, gourami mici gen honey, microrasboare (aici bag si galaxy si nana, nu stau sa dezbat de ce galaxy sau erythomicron intra, sau nu la microrasboare), specii mici de minow (daca aveti apa mai rece), specii mici de tetra (gen green fire, flame, red-tailed phantom, adonis, neolebias ansorgii si mai sunt; in mare orice Hyphessobrycon pana in 3 cm, dar nanoul sa aibe macar 40 cm lungime), rainbow fish (gertrudae, werneri) si specii de hatchetfish (carnegiella).

    Aceste specii pot fi folosite cu succes in aquascaping, dar si pentru biotopuri. Nu recomand corry cu substrat gen Amazonia, in mare cu orice murdareste apa la atingere. De asemenea convingerea mea este ca , ciclide pitice, specii mici de catfish, goby, killifish, vivipari (cu exceptia celor de mai sus endleri si micropoecile), betta (asta e punct de focusare si distrage atentia de la "peisaj" in sine) nu se preteaza pentru aquascaping, dar sunt excelenti pentru biotopuri.

    d) Plante.
    Incercati sa folositi plante cu cerinte asemanatoare. Spre exemplu nu are rost sa bagati tonine cu ammanii. Da, echilibre se fac, plantele se adapteaza, dar pentru ce sa ai batai de cap sa multumesti o planta de apa acida cu una care vrea dura.
    Nu folositi plante mari si incercati sa gasiti specii asemanatoare, dar cu marimi diferite, pentru a oferi profunzimea, de care are nevoie un nano. Spre exemplu se poate planta glosso in fata si hidropyper in spate, sau eleocharis parvula in fata si in spate mini, tennelus in fata cu lila brasiliens in spate.
    Incercati sa ascundeti ramificatiile de unde "pleaca" plantele stem, in urma tunsorilor. Spre exemplu daca plantezi hedyotis salzmanii puneti o piatra de 7 cm in fata lui si taiati planta la 5 cm de la nivelul solului, astfel aia 2 cm de piatra ramasi vor ascunde ramificatia si o sa apara doar o tufa bogata. Asta daca nu vreti sa tundeti si sa replantati doar varfurile. Plantele mici, cu sistem reticular, pot fi folosite, dar de preferat inconjurate de plante covor, sau decor: spre exemplu o cryptocoryna hobbit cu o piatra mica in spate cu hc in fata, sau o blyxa cu monte carlo de jur imprejur. Variante sunt multe, dar cel mai bine este sa le folosit ca puncte secundare de focusare.
    Gama de plante este foarte, foarte mare si fiecare trebuie sa-si satisfaca placerile, asa ca aici nu cred ca mai sunt multe de zis.

    2. Biotopuri.
    Aici conceptul este destul de vast si pleaca de la un continent, la o regiune si poate ajunge pana la malul drept al raului cutare. Eu unul sunt adeptul biotopurilor mai complexe si incerc sa ma axez pe puncte cat mai exacte. Punctul de plecare poate fi o specie de pesti, sau o planta si plecand de la ele alegi zona, pe care vrei sa o reproduci, sau alegi o zona si achizitonezi vietuitoarele si plantele in functie de ea. 80% din crearea unui biotop este de fapt documentarea.
    Spre exemplu mie cand mi s-a pus pata sa fac biotop pentru trichopsis pumilla, am citit tot ce am gasit despre ei, am vazut toate filmuletele posibile, dar singurele date, pe care le aveam si eram absolut sigur au fost dimensiunile acvariului. Asa ca am luat un nano de 60x35x35 si filtru. M-am bagat in seama cu toti thailandezii aia, care au filmulete cum prind pesti in salbaticie, dar aia in afara sa-mi spuna ce betta frumos imi vand, nu ofereau mai multe detalii, cu exceptia unuia care mi-a dat denumirea comuna in thailandeza. Plecand de la asta am aflat cum este scrisa si denumirea stiintifica si am gasit un studiu, facut de Facultatea de Biologie din Bangkok privind impactul barajului Mun, asupra speciilor de pesti autohtone. L-am tradus cu google translate si am gasit aria de raspandire al trichopsisilor in raul Mun. M-am apucat sa caut plante si alte vietati mici din zona raului, cand ajunge in dreptul parcului national Kaen Tang. Dupa ce am avut o baza, am achizitionat lampa si m-am apucat sa caut decor si sa achizionez plantele. Din pacate nu am putut sa import toate speciile de vietuitoare, pe care mi le-am dorit, dar chiar daca eu nu stiu sa fac poze si nu am avut timp sa tin jurnalul inceput, acest nano a "fiintat" 1 an jumate, am inmultit sparkling gourami (trichopsis pumilla) in el, fara nici o interventie si satisfactiile au fost maxime. Am mai avut biotopuri pentru killi (de la annulatus la sjoestdi si chiar mento), pentru cereveti malaya, pentru microrasbora galaxy, pentru endleri, pentru betta, pentru borneo goby (apa salmastra), chiar si un nano de 70 x 40 x 25 cu un filtru extern de 1500 l/h unde vroiam sa fac biotop pentru gastromyzon, dar nu am avut timp de el si un nano de 60 de litri cu apa verde pentru otto (pe care n-am reusit insa sa-i inmultesc).
    Acum incerc un 35 litri pentru Heterandria Formosa si un 20 de litri pentru limnopilos naiyanetri.
    Ideea de baza este sa incercati sa alegeti o zona cat mai exacta sa o reproduceti, alegeti doar plantele si vietuitoarele de acolo, oferiti-le conditii cat mai apropiate de cele din natura si achizitionati exemplare din surse sigure. Nu va grabiti si documentati-va. Folositi cu incredere IUCN, siteul serioslyfish, imprieteniti-va cu acvaristi care pot sa va ajute (eu am facut niste modificari in bazinul cu trichopsisi dupa o discutie de 4 ore cu Karen Randall).

    Mult spor.

  6. Likes dandumitru liked this post
  7. #5
    Maestru Biotop rick's Avatar
    Join Date
    Aug 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    5,531
    Post (Dis)Likes
    Fain articol. Ce produse de la biodigest folosesti?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •