Results 1 to 2 of 2

Thread: Acvariu nou

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2017
    Location
    asse
    Posts
    1
    Post (Dis)Likes

    Lightbulb Acvariu nou

    Salut
    Imi cer scuze ca deschid un topic nou dar am nevoie de cateva sfaturi pentru achiziotionarea unui nou acvariu in care vreau sa pun doar discusi(cel mai frumos peste pe care l-am vazut).Sunt nou in acvaristica , 4 luni de la primul acvariu -80L plantat ,am inceput cu el sa vad daca dau gres , daca ma descurc , pana acum nu am avut absolut nici o problema cu apa/decese/alge etc.
    As vrea sa stiu cam de cati litri ar trebui sa fie acvariu dedicat doar pt. discusi si ex de filtre si ce mi-ar mai trebui + plantat/neplantat + daca se poate si ceva preturi , asta ca sa imi fac o impresie despre preturile din belgia (unde stau si care mi se par cam piperate fata de ce am vazut in romania pt. acest hobby).
    Am vazut un acvariu de 400L la un pret de 1300 E ( http://www.zooplus.be/shop/poissons/..._litres/559665 ) dar nu sunt sigur daca este exact ce trebuie pt acest gen de peste.
    Multam si daca se poate cateva sfaturi

  2. #2
    High member avl's Avatar
    Join Date
    Mar 2014
    Location
    Bucuresti/13 Septembrie
    Posts
    684
    Post (Dis)Likes
    Salut.
    Preturi nu poate sa-ti dea nimeni pentru ca depinde de ce te decizi sa cumperi.
    Gandeste-te de la 300 de litri in plus. Spre exemplu un 120 x 60 x 60 (400 de litri si ceva) te ajunge vreo 1500 lei la o firma profi de lipit acvarii, cam 900 lei daca iti cumperi tu sticla sa-l lipesti si probabil vreo 1000-1200 lei pe la astia de mai fac acvarii pe net (presupun ca exemplele le vrei cu preturile de pe la noi, nu stiu cum e in Belgia).

    La filtrare depinde iar daca vrei ceva de top, daca faci sump, daca vrei sa mergi cu doua filtre externe (parerea mea ca daca vrei sa te bazezi pe filtre externe sa bagi doua). Cu vreo 2000 lei rezolvi lejer o filtrare mai mult decat decenta, dar poti sa incerci si variante mai ieftine cu ceva gen Sun Sun. Spre exemplu doua NCF 1500 te ajung 680 de lei + medii de filtrare cam 1000 lei. La sump nu stiu sa-ti zic.

    Plantat/neplantat e la alegerea ta. Parerile sunt impartite, dat fiind temperatura la care se tin discusii, dar sunt o gramada de plante rezistente, frumoase, care nu au nevoie de multa lumina.

    Daca iei pe bucati cu decor, cu iluminare poti sa-l scoti lejer la vreo 3600 de lei. Daca te scremi si faci cateva compromisuri il scoti si la 2000-2500 lei. Deci cam intre 450 si 1000 de euro, in functie de ce decizi sa cumperi. La 1300 de euro, cat e ala iti faci pe bucati un acvariu de 600 de litri lejer.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •